1 Mayıs 2021| İş, ekmek, özgürlük, eşitlik ve adalet için, kadınların 1 Mayıs’ı
Tam kapanma kararının alınmasıyla 1 Mayıs’ta alanlarda olamayan kadınlar hazırladıkları dövizleri, pankartları evlerinin balkonlarına, camlarına asarak işçi sınıfının birlik mücadele ve dayanışma günü

ANKARA

MAMAK


BATIKENT

KEÇİÖRENSİNCANİZMİRALİAĞAİSTANBUL

TUZLA

MALTEPE

GÜLSUYU GÜLENSU KADIN DAYANIŞMA EVİÇORUM


Birleşik Metal-İş Sendikası üyesi Ekmekçioğlu işçileri direnişlerine devam ederken, direnişteki işçilerden birinin eşi olan Zahide Yılmazer, Ekmek ve Gül aracılığıyla kadınlara 1 Mayıs mesajı gönderdi:

Hem ev hanımı (ev işçisi), hem üniversite öğrencisi (gelecek işçisi) hem anne, hem de bir işçi eşi olarak hakkın, eşitliğin, özgürlüğün, adaletin kıymetini ve hasretini hiç bu yılki kadar hissetmemiştim. Yaşanan ekonomik sıkıntılar, işçi kıyımları, eşitsizlikler, atanamayan öğretmenler, atanan diplomasız kayyumlar, psikolojik baskılar ve hepsine göre genişletilmiş, acemi bir terzi elinden çıkan “salgın” kılıfı... Umarım yakın zaman da bu düzen değişir, insanlar hakettiği insanca yaşamın tadına varacağı günlere ulaşır. Belki biz göremeyiz ama çocuklarımızın o günleri görmesi en büyük temennimdir.


Çorum’dan Ekmek ev Gül okuru Mehtap Gökmen de kadınlara şöyle sesleniyor:

Üreten yaratan bizleriz gelecekte biziz. Fabrikalarda tarlalarda atölyelerde evlerde her yerde biz varız. Emeğinize ekmeğimizi sahip çıkmak için insanca yaşanacak ücret güvenceli iş şiddetsiz bir yaşam için haklarımız ve özgürlüklerimiz için bulunduğumuz her yer bize 1 Mayıs. Yaşasın 1 Mayıs

ELAZIĞ

Tarlalarda güvencesiz, önlemsiz, uzun saatler, düşük ücretlerle çalışan tarım işçisi kadınların da 1 Mayıs'ı kutluyor.
ÇANAKKALE


KOCAELİ

Karamürsel'den esnaf Zehra'nın 1 Mayıs mesajı:

1 Mayıs bizleri yaşatmak için hayatlarını feda eden sağlık emekçilerinin, fabrikalarda üretimde olan işçilerin, kepenklerini kapatan esnafın, evlerine kapatılan gündelik işçilerin bayramı. Kutlu olsun.


İlgili haberler
Ekmek ve Gül için… Kadınlar 1 Mayıs’a!

‘Biz varız... Haklarımız ve hayatlarımız için sokakta… Her hak gasbında eylemde…. Kod 29’la işçileri...

Filipinli işçi kadınların ‘Denizaşırı’ hikâyeleri...

Denizaşırı ülkelerde göçebe ev işçiliğine zorlanan Filipinli kadınların ‘hizmetçiliğe eğitildikleri’...

‘Tam kapanma’ öncesi işyerlerinde 1 Mayıs kutlamal...

1 Mayıs kutlamalarının yasaklanmasının ardından ‘tam kapanma’ öncesi pek çok işyerinde ve yerellerde...