‘Çocuklarımız ölecek, yetmedi tank tüfek de bizden’
Sincan’da AKP’ye oy vermiş kadınlarla savaşı konuştuk. Suriye’de yaşananlardan tedirgin kadınlar ve geçim telaşı sarmış herkesi.

AKP’nin her zaman yüksek oy aldığı Sincan’da kadınlar, AKP’ye oy vermiş, desteklemiş de olsa, savaş politikalarına sanıldığı kadar destek vermiyor. Geçim derdinin giderek büyüdüğünü, gelecek kaygısının arttığını söyleyen kadınlar, Suriye’deki gelişmelerden tedirgin.

İki çocuk annesi, Ayla ev kadını. Oğlunun askerliğini geciktirmek için yüksek lisansa başlattıklarını belirterek, “Ortalık karışık. Bizim Suriye’de ne işimiz var? Ölen de öldüren de ana kuzusu. Ben çok üzülüyorum. Suriyeliler savaştan kaçıp bize sığındı. Herkesi birbirine düşman ettiler. Cenaze istemiyoruz, barış istiyoruz. Tedirginiz” diyor. AKP’nin kendilerini hayal kırıklığına uğrattığını söyleyen Ayla, “İş yok, çalışırsan asgari ücret, neye yetecek? Kendi ülkemizde barışı sağlayamadık, Suriye’de mi sağlanacak” diye soruyor.

Bir kafede çalışan Aynur da AKP’ye oy vermiş. Gençlerin ve Türkiye’nin geleceğinden kaygılı olduğunu ifade ederek şöyle diyor: “Gençler işsiz, evde oturuyor. Benim iki çocuk üniversite mezunu, öğretmenlik için atama bekliyorlar. Oğlum askerliğini yaptı, oğlu askerde olanlara Allah sabır versin. Gençler savaşa değil, işe gitmeli.”

HALK GEÇİM DERDİNDE
15 Temmuz’da darbeye karşı AKP’ye destek verdiklerini söyleyen, ev kadını Perihan, şimdi ise hükümete öfkeli: “Bak onların çocuklarına, yedi sülalelerine yetecek servetleri var. Hazineyi bitirdiler. Her gün her şeye zam. Emekliye kırk lira, asgari ücrete iki yüz lira verdiler. Bugün markete gittim iki gün öncesine göre her şeye zam gelmiş. Şimdi bir de savaşa girdik. Çocuklarımız savaşta ölecek, yetmedi bizim vergilerimizden o savaşın tankı tüfeği alınacak. Halk bu savaşı onaylamıyor. Halk geçim derdine düşmüş. Hem aç bırak, üstüne çocuklarımız savaşa gitsin. Hak mı bu!”

Merve Siirtli, eşi ise Haymanalı Kürtlerden. “AKP iktidara geldiğinde çok sevinmiştik, barış olacak diye umutlanmıştık” diyor, “Ama düşündüğümüz gibi olmadı. Her şey daha kötüye gitti. İçerde yetmedi Ortadoğu’da da savaş. Biz barış istiyoruz.”

‘AİLECEK BARIŞ İSTİYORUZ’
Ev eksenli çalışan Ayşegül, OHAL’in kaldırılmasını istiyor. Eşim organizede rulman fabrikasında asgari ücretle çalışan Ayşegül, “Ev kira. Bir lirayı harcarken hesap yapıyoruz. OHAL var diye işçilerin grevi yasaklanmış. Hakkını bile arayamıyorsun. Artık bu ülkede adalet olduğuna inanmıyorum. Çocuklarımız işsiz, evde bekliyor. Bir de başımıza Suriye’yle savaş çıkardılar. Ailecek barış istiyoruz” diyor.

Emel savaşa destek veren tüm partileri eleştiriyor. “Ağlarsa anam ağlar, gerisi yalan ağlar. Bir anne, bir kadın savaş ister mi? Kim evlatlarının ölmesini ister? Bizim oralarda ne işimiz var? Devlet önce kendi vatandaşının refahını sağlasın. Bugüne kadar CHP’ye oy verdik. Kılıçdaroğlu yazın yürüdü, barış için, adalet için, şimdi AKP’yle birlikte. Bizden hiçbir partiye oy yok.”

İlgili haberler
Emek Partili kadınlar: Savaşın parçası olmayacağız...

Afrin operasyonuna dair açıklama yapan Emek Partili kadınlar ‘Savaş olmayan yere savaş götürmek kadı...

Keşke takma adlar kullanmak zorunda kalmasaydık

Bursa’da kadınlar neden barış istediklerini anlatıyor: “Bu savaş bizim savaşımız değil, ama barış he...

Bu sözler savaşa hayır diyen tüm kadınlara ait

Savaşı konuşuyoruz kadınlarla, yaşananların en çok kadınları etkileyeceğini biliyorlar ve söylüyorla...