savaş

'Dünyayı, ülkemizi yıkıma uğratan savaşa karşı hayat!'

Demokrasi İçin Birlik tarafından düzenlenen konferansın ardından savaşa karşı hayatı savunmak için deklarasyon açıklandı.

AKP’den savaş bütçesi itirafı: Bir mühimmat 5 milyon dolar

“Savaş bütçesi” tespitlerine karşı çıkan AKP Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Canikli, “Güvenlik için çok büyük paralar harcanıyor. Bir mühimmatın maliyeti 5 milyon dolar” ifadelerini kullandı.

Kaethe Kollwitz yolumuza ışık tutmaya devam ediyor

Kaethe Kollwitz tarafsız bir ressam değil daima kadınların, ezilenlerin ve işçi sınıfının yanında yer alan bir sanatçıdır. Eserleri savaşa, yoksulluğa karşı bir başkaldırıdır.

Ukrayna’dan Rize Fındıklı’ya gelen kadınlar: Yakınlarımız için kaygılıyız, savaş son bulsun

Ukrayna’daki savaştan kaçıp Rize Fındıklı’ya gelen Lyubov Vbitskaya, annesi Valentina Alexandra ve Olga Romaniuk Ukrayna’da yaşadıklarını ve Türkiye’ye geliş süreçlerini anlattı.

Kuşadası Ukrayna Kültür Derneği Başkanı Suitlana Patapenko: Savaşı durduracak halklardır

Kuşadası Ukrayna Kültür Derneği Başkanı Suitlana Patapenko Yıldırım anlatıyor: İnsanlar tıkış tıkış, ışıkları kapalı trenlerde ayakta yolculuk yaparak kaçmaya çalışıyor.

Bu bir bilgisayar oyunu değil! Bu, savaş!

Savaşı barış zamanının bütününe yayan faşist iktidarlar da muhtemel tehlikelere karşı kadını, onlara kaç tane doğuracağını dikte eden politikalarıyla nesneleştiriyor. En az beş, en az dört. Yok on….

Adana’da kadınlar savaşa karşı 8 Mart eylemlerine çağrı yaptı

Adana Kadın Platformu bildiri dağıtarak kadınları 8 Mart mitingine çağırdı.

Kiev metrosunda bir bebek doğdu

Ukrayna'nın başkenti Kiev'de Rusya'nın hava saldırıları nedeniyle dün gece bir metro istasyonuna sığınan hamile bir kadın doğum yaptı.

Ukraynalı kadından Rus askere: Silahlarla bizim topraklarımızda ne işiniz var!

Rusya'nın Ukrayna'yı işgali sonrası halk zor günler geçiriyor. Ukrayna'nın Henichesk kentinde bir kadının, Rus askerine gösterdiği tepki sosyal medyada gündem oldu.

Kadınlar savaşa karşı ‘Barış’ sesini yükseltiyor

Dünyanın pek çok yerinde ‘savaşa hayır’ diyerek sokağa çıkılırken kadınlar da sosyal medyada yaptıkları paylaşımlarla ‘barış’ sesini yükseltiyor.

Ne Var Ne Yok? | 24 Şubat 2022

'Erkekler öldürüyorsa eğer, kadınlar hayatın korunması için mücadele etmeli…' diyen Clara Zetkin'den esinle Ne Var Ne Yok'ta bugün gündem 'savaş'...

Savaş bölgelerinde her üç kadından biri açlık çekiyor

Oxfam ve Latin Amerika Ülkeleri Ekonomik Komisyonu’na (ECLAC) verilerine göre pandemi boyunca kadınların açlık ve yoksulluk oranı arttı. Eşitsizlik derinleşti.

Kadın örgütleri: Savaş bitmeyen yıkım demek

Tezkerenin uzatılmasıyla savaşın 2 yıl daha devam edecek olmasına tepki gösteren kadın örgütleri bunun yeni göçlere, yoksulluklara, kadın ve çocuklar açısından bitmeyen şiddete yol açacağını belirtti.

12 Ekim 1965| Fotoğraflarıyla barış çağrısı yapan Anja Niedringshaus doğdu

4 Nisan 2014’te bir suikast sonucu hayatını kaybeden Anja Niedringshaus, kendine savaş fotoğrafçısı denmesine karşı çıkardı. O , savaşın acılarını gösteren eserleri ile barış çağrısında bulundu.

Evinden edilen 330 bin Afgan’dan biri olan Maryam: ‘Bombalar düşüyordu, kaçmak zorunda kaldık’

Yılın başından beri çatışmaların artışıyla evinden edilen 330 bin Afgan'dan biri olan Maryam anlatıyor.

Savaşın tarihinde kadınlar: Kadın yok savaşın yüzünde

Fakat kadınlar nerede? Onlar hep savunmasızca savaşın bitmesini arzulayan, cepheden dönecek eşini, oğlunu bekleyen taraftalar mı? Bu sorulara ‘Hayır!’ cevabını Kadın Yok Savaşın Yüzünde kitabı veriyor

Mülteci kadınları güçlendirmek mümkün

Genç mültecilerle çalışma yürüten ve kamusal yaşamda mülteci kadınlar için güvenli fiziksel alanlar oluşturmayı amaçlayan Sağlıkta Genç Yaklaşımlar Derneğinden Dağlar Çilingir çalışmalarını anlattı.

Gazeteci Arzu Geybullayeva: Tehditlere rağmen işimi yapmaya devam ettim

Azerbaycan-Ermenistan savaşı sırasında yoğun saldırılara ve tehditlere maruz kalan, hedef haline getirilen Azerbaycanlı Gazeteci Arzu Geybullayeva, ‘Ben işimi yapmaya devam ettim’ dedi.

29 Kasım 1888 | Faşizme ve savaşa karşı mücadele eden Tony Sender doğdu

Savaşa ve faşizme karşı mücadele eden gazeteci, politikacı Tony Sender 29 Kasım 1888'de doğdu, 26 Haziran 1964'te öldü.

15 Kasım 1893 | Faşizme karşı örgütlü mücadele yürüten Helene Heyckendorf doğdu

Faşizme karşı örgütlü mücadele eden Helene Heyckendorf 15 Kasım 1893'te Hamburg'da doğdu. Nisan 1945'te Neuengamme toplama kampında asıldı.