Femmes Egalité: Filistinli kadınların dayanışmamıza ihtiyacı var!
Fransa’da Femmes Egalité adlı kadın örgütü, “Filistinli kadınların ve halkın dayanışmamıza ihtiyacı var!” diyerek bir açıklama yayımladı.

Fransa’daki Organisation De Femmes Egalité Pour L’emancipation Et Le Progrès Social (Özgürleşme ve Toplumsal İlerleme için Kadın Eşitliği Örgütü), “Filistinli kadınların ve halkın dayanışmamıza ihtiyacı var!” diyerek bir açıklama yayımladı.

Femmes Egalité’nin açıklamasında Gazze halkının İsrail bombardımanlarının dehşeti içinde yaşadığı vurgulanarak ölü sayısının her geçen gün arttığına dikkat çekildi: “750'si çocuk olmak üzere 2 binden fazla kişi öldürüldü ve 7 bin 700'den fazla kişi yaralandı. Yıkılan binaların, harabeye dönen mahallelerin, sakat kalan kadın, çocuk ve erkeklerin görüntüleri, İsrail bombalarının her şeyden önce sivilleri öldürdüğünü gösteriyor. İnsan Hakları İzleme Örgütü de dahil olmak üzere birçok kaynak, uluslararası hukuka göre yasaklanmış olan fosfor bombalarının Tsahal (İsrail Savunma Kuvvetleri) tarafından halka karşı kullanıldığını doğrulamaktadır. Bu dehşete Gazze'nin tamamen kuşatılması, fiziksel tesislerin tahrip edilmesi, su, elektrik, gıda ve tıbbi yardımdan mahrum bırakılması ve on binlerce Filistinlinin yerinden edilmesi de eklenmiştir.”

‘SAVAŞ 75 YILDIR SÜRÜYOR’

“Aralarında İsrailli çocukların da bulunduğu yüzlerce sivilin Hamas güçleri tarafından öldürüldüğü haberi hepimizi şoke etti. Bu suçları ancak kınayabiliriz” denilen açıklamada, “Bugün Gazze'de yaşananları görmezden gelmemiz de aynı şekilde mümkün değildir: kitlesel bir suç işlenmekte, bir halkın katledilmesi planlanmaktadır. Tüm gözlerin çevrildiği savaş 7 Ekim'de başlamadı, 75 yılı aşkın bir süredir devam ediyor. Filistin halkı yıllardır İsrail Devleti ve ordusunun saldırılarına, topraklarının çalınmasına, haklarının inkâr edilmesine, aşağılanmalara ve mülksüzleştirmelere, çocuklarının hapsedilmesine ve binlerce çocuğun ve sivilin öldürülmesine maruz kalmaktadır. Bu insanların iki buçuk milyonu 17 yıldır abluka altında olan Gazze Şeridi'ne sıkışmış durumda. Binlercesi de bölgedeki diğer ülkelerdeki mülteci kamplarında yaşamlarını sürdürüyor” ifadelerine yer verildi.
Tahakküm savaşlarına, işgale ve sömürgeciliğe karşı olduğunu vurgulayan Femmes Egalité, “Bütün bir halkın kendi topraklarında yaşama hakkını hiçe sayarak uzun süredir en güçlünün hukukuyla yöneten zalimin, işgalcinin, sömürgecinin şiddetini kesin bir dille kınıyoruz” dedi.

FRANSA’NIN YASAĞINA KARŞI BİNLER FİLİSTİN HALKI İÇİN SOKAKTAYDI

Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin’in, Filistin'e destek eylemlerinin tümünün yasaklanması talimatını vermesine rağmen binlerce kişi Filistin halkına destek eylemlerine katıldı.

Femmes Egalité’nin açıklamasında bu yasağa da tepki gösterilerek, “Başını ABD'nin çektiği büyük Batılı güçler İsrail'e tereddütsüz destek vereceklerini garanti ettiler. Fransız hükümeti, ihtiyaç duyulan şey bir ateşkes iken İsrail'in askeri saldırısını desteklemektedir. İsrail ordusunun şiddetine eli kolu bağlı olan Filistin halkının korunması konusunda Cumhurbaşkanı'nın ağzından tek bir kelime dahi çıkmamıştır. Öte yandan İçişleri Bakanı, Avrupa'nın ve dünyanın dört bir yanında gerçekleşmesine rağmen Filistin halkıyla dayanışma mitinglerini ve gösterilerini yasaklıyor. Gazze'de bugün meydana gelen kitlesel suçu kınamak ve ateşin derhal durdurulması çağrısında bulunmak için giderek daha fazla ses yükseliyor. Filistinli kadınlar ve halkla dayanışmaya!” denildi.

Fotoğraf: Alisdare Hickson/Flickr (CC BY-SA 2.0 Deed)

İlgili haberler
Filistin’de işgal yıllarında kadınlar, sınırları a...

Filistin’de kadın hareketi sınır ötesine de aşan bir süreçte ilerliyor. Lübnan Komünist Partisi'nden...

Filistin, zeytin ağaçları, Hadde Ya Bahr Hadde

Filistinli müzisyen Salam Ebu Amneh’in yazıp seslendirdiği “Durul Deniz” olarak çevirebileceğim şark...

Filistinli kadınlar, kuşatmaya karşı dünya kadınla...

Gazze’deki kitlesel bir kadın koalisyonu, tüm dünyadaki kadınları İsrail’in Filistin kuşatmasını kal...