Filistinli kadınlar, kuşatmaya karşı dünya kadınlarını dayanışmaya çağırıyor
Gazze’deki kitlesel bir kadın koalisyonu, tüm dünyadaki kadınları İsrail’in Filistin kuşatmasını kaldırması için kendilerine destek olmaya çağırdı.

The High Committee of the Great March of Return (Dönüşün Büyük Yürüyüşü Yüksek Komitesi) ve Breaking the Siege (Kuşatmayı Kırıyoruz), 30 Mart’ta başlayan protestolardan bu yana gerçekleşecek olan ilk kadın yürüyüşünü 3 Temmuz 2018 Salı günü gerçekleştiriyor. Yürüyüşü örgütleyenler tüm dünyadan kadınları Filistinli kadınlara desteğe çağırıyor. Amaçları 70 yıllık işgali, 10 yıldan fazladır süren abluka ve kuşatmayı kırmak.

Kadınlar yaptıkları basın açıklamasında tüm dünya kadınlarını kendilerine destek vermeye; sesi kısılanların sesi olmaya, haksızlıkları açığa çıkarmaya davet etti. İsrail işgalindeki Filistinliler, tüm dünyadan kadınların hem Gazze’de bulunarak hem de kendi ülkelerinde dayanışma etkinlikleri düzenleyerek kendilerine destek olmasını bekliyor. İsrail’in 2006’dan beri süren Filistin ablukasının son bulmasını isteyen kadınlar, ablukanın ekonomiyi, sağlığı, eğitimi, seyahat erişim ve özgürlüğünü, tarımı, balıkçılığı yani hayatın tüm alanlarını etkilediğini belirtiyor. Yıkıcı İsrail bombardımanları ardından yeniden yapılaşma çabaları ise başarısız kalmakta. Komite, Filistin’in 70 yıllık işgalinin sona ermesini isterken, yapacakları yürüyüşün tüm Filistinlileri temsil ettiğine vurgu yapıyor.

Mehmet Demiryay samidoun.net’ten Ekmek ve Gül için çevirmiştir.

İlgili haberler
Esenyalı Kadın Dayanışma Derneği: Filistin halkını...

Esenyalı Kadın Dayanışma Derneği yaptığı basın açıklamasıyla ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olar...

GÜNÜN ÇİZİMİ: Filistin’in Cesur Kızı

Karikatürist Carlos Latuff, İsrail askerlerince gözaltına alınan ‘Filistin’in Cesur Kızı’ lakabıyla...

Filistinli Ahed’in babasından çağrı

Ahed’in babası Bassem Tamimi hem Ahed için hem de İsrail cezaevlerinde tutuklu bulunan 12 bin Filist...