Filistinli Ahed’in babasından çağrı
Ahed’in babası Bassem Tamimi hem Ahed için hem de İsrail cezaevlerinde tutuklu bulunan 12 bin Filistinli çocuk için bir çağrı yayımladı...

ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs'ü ‘İsrail'in başkenti’ olarak tanıma kararı Batı Şeria’da protesto edilirken İsrail askerlerini tokatladığı cep telefonlarına kaydedilen ve ertesi gün şafak sökmeden evine yapılan operasyonla gözaltına alınan 16 yaşındaki Ahed Tamimi’yi hatırlarsınız.

Annesi Neriman da kızıyla ilgili bilgi almak üzere gittiği Ramallah'ın doğusundaki gözaltı biriminde İsrail askerleri tarafından gözaltına alınmıştı. Ramallah kentinin batısındaki Ofer Askeri Mahkemesi, 17 Ocak'ta görülen duruşmada, “sorguya devam edilmesi için” Ahed’in tutukluluk süresinin beşinci kez uzatılmasına ve ay sonuna kadar tutuklu kalmasına karar vermişti. İsrail askeri mahkemesi, tutuklu yargılanan Filistinli Ahed Tamimi’nin duruşmasını 6 Şubat'a erteledi.

Babası Bassem Tamimi hem Ahed için hem de İsrail cezaevlerinde tutuklu bulunan 12 bin Filistinli çocuk için bir çağrı yayımladı... 31 Ocak’ta görülmesi beklenen ama ertelenen duruşma için Baba Tamimi’nin çağrısı şöyleydi:

Sevgili arkadaşlar
Askerler evime saldırdılar ve gecenin bir vaktinde 16 yaşındaki kızımı sürükleyerek cezaevine götürdüler. Kızım şu anda soğuk bir hücrede. Ben tüm hayatımı sivil direnişlere adadım. Bu yüzden ordu benim bebeğimi elimden aldı. Bu direncimden dolayı bizim ruhumuzu ezmek istiyorlar. 8 yıldır Avaaz üyesiyim ve adaletsizliğin karşısında durmanın, ortaklaşmanın ne demek olduğunu çok iyi biliyorum.
Kızımın davası 31 Ocak'ta görülecek, ancak İsrail'in askeri mahkemeleri, çocuk olsalar dahi Filistinlilerin yüzde 99'unu mahkum ediliyor. Lütfen acil çağrıma yanıt verin; ve başlattığım kampanyaya bir imza ile destek verin.
Kızım Ahed’e yardım edin!
Tüm dünya liderlerine:
Ahed’in ve tüm Filistinli çocukların haksız yere askeri cezaevlerinde tutulmasına bir son verilmesini talep ediyoruz. Uluslararası topluluklar, çocukların bu cezaevlerinde gözetim altında tutulmasına ve kötü muameleye maruz kalmasına son vermelidir. Yeter, artık yeter.
Ahed’e ve İsrail askeri cezaevindeki tüm çocuklara: Sizinleyiz! Ve sizler bizim kalbimizdesiniz. Siz özgür kalana dek vazgeçmeyeceğiz. Yalnız değilsiniz.
Onu mahkemede gördüğümde yüzü solgundu, titriyordu ve kelepçelenmişti. Acı çektiği belliydi. Ağlamak istedim ama ağlayamadım, o güçlü kalsın diye güçlü durmak zorundaydım. Mahkeme kefaretle serbest bırakılmasını reddetti ve kızım yargılama başlamadan aylarca ya da yıllarca parmaklıkların ardında kalacak. Onun bu şekilde tutulması için hiçbir neden yok! Çünkü o küçücük kuzeninin suratına doğrultulmuş asker namlusuna karşı durmuştu. Küçücük bir çocuğa namlu çevrilmesinin kötülüğüne değil, kızımın hareketine odaklandılar ve o şu an 12 suçla yargılanıyor.
12.000 Filistinli çocuk 2000 yılından beri tutuklu! Bu savaşta nerede durduğunuz önemli değil, biz hiçbir çocuğun adil yargılanmadan askeri hapishanelere gönderilmesine ve istismara maruz kalmasına göz yumamayız.
Bireysel olarak diplomatlara ulaştım fakat yalnızca benim sesim yeterli değil. Bu yüzden bana destek olmanız için size yalvarıyorum. Askeri mahkemelerin dikkatleri üzerlerine çekmek istemediklerini biliyoruz ve İsrailli politikacılar çocuk mahkumların kendileri için dünya çapında büyük bir skandala dönüşmesini istemiyorlar.
İsminizi ekleyin... Yalnızca birkaç günümüz var:
Bu hareketi gerçekleştirirken özgürlük, adalet ve yeni nesillere daha iyi bir dünya bırakma tutkusundan ilham alıyorum. Sizden de bu yüzden el uzatmanızı istiyorum. Çünkü biliyorum ki eğer kızım ve tüm çocuklar özgür kalırsa bu hepimiz sayesinde olacak. Umut ve sevgi ile..
Ahed’in babası Basem Tamimi
Kampanyayı imzalamak için tıklayın

* Çağrıyı Berivan Balkay ekmekvegul.net için çevirdi

İlgili haberler
Esenyalı Kadın Dayanışma Derneği: Filistin halkını...

Esenyalı Kadın Dayanışma Derneği yaptığı basın açıklamasıyla ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olar...

İsrailli bakan, Filistinli Ahed için ‘hapiste ölec...

Küçük yaşta İsrail askerlerini tokatlayan ‘Filistin'in cesur kızı’ 16 yaşındaki Ahed Tamimi'nin göza...

GÜNÜN ÇİZİMİ: Filistin’in Cesur Kızı

Karikatürist Carlos Latuff, İsrail askerlerince gözaltına alınan ‘Filistin’in Cesur Kızı’ lakabıyla...