İsrailli bakan, Filistinli Ahed için ‘hapiste ölecek’ dedi
Küçük yaşta İsrail askerlerini tokatlayan ‘Filistin'in cesur kızı’ 16 yaşındaki Ahed Tamimi'nin gözaltı süresi uzatıldı. İsrailli bakan Ahed için “hayatı hücrede son bulacak” dedi.

İsrail güvenlik güçlerinin gözaltına aldığı “Filistin’in cesur kızı” 16 yaşındaki Ahed Tamimi askeri mahkemeye çıkarıldı.

Evine yapılan baskınla İsrail güvenlik güçlerinin ailesiyle birlikte gözaltına aldığı “Filistin’in cesur kızı” 16 yaşındaki Ahed Tamimi askeri mahkemeye çıkarıldı ve “soruşturmanın derinleştirilmesi” gerekçesiyle gözaltı süresi 25 Aralık pazartesi gününe kadar uzatıldı. Ahed’in annesinin mahkemeye çıkartılması beklenirken, Baba Bassem Tamimi ise serbest bırakıldı. Baba Tamimi bugüne kadar 11 defa İsrail tarafından tutuklandı.


‘HAYATI HÜCREDE SON BULACAK!’
İsrail Eğitim Bakanı Naftali Bennett, 16 yaşındaki Ahed için “Hayatı hapishane hücresinde son bulacak” derken Savunma Bakanı Avigdor Lieberman, “Sadece kız değil, ailesi ve çevresindekiler de hak ettikleri şeyden kurtulamayacaklar. Gün içinde vahşileşen gece olduğunda yakalanır. Bu da önemli bir mesajdır” ifadelerini kullandı.


NE OLMUŞTU?
Küçük yaşından itibaren eylemlerde aktif rol almasıyla bilinen Ahed, 2015’te Nabi Salih köyünde 12 yaşında olan kardeşi Muhammed Tamimi’yi kıskaca alan İsrail askerlerinin elinden kurtarmasıyla tüm dünyada tanınmıştı.
İsrailli askerlere tepki göstererek vurduğu görüntüleri sosyal medyada yayınlanan Ahed, 19 Aralık’ta evi basılarak gözaltına alınmıştı.
ABD Yönetimi’nin Küdüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararı nedeniyle 200 Filistinlinin İsrail güçlerine taş attığı eylemlere sahne olan Batı Şeria’nın Nabi Salih köyünde, 16 yaşındaki Ahed, evlerinin girişine gelen iki İsrail askerinin üzerlerine yürüyüp tokatlarken görüntülendi.
Sabaha karşı evi basıp Ahed’i alıp götüren asker ve polisler aile üyelerini darbettiler, cep telefonları, bilgisayarlar ve kameralara el koydular.
Bu arada Nabi Salih köyündeki çatışmalarda İsrail askerlerinin plastik mermiyle yüzünden vurduğu Ahed Tamimi’nin 14 yaşındaki kuzeni Muhammed’in beyninden yaralanıp yapay komaya alındığı öğrenildi. 


İlgili haberler
GÜNÜN BELLEĞİ: Barışın inşacısı kadınlar savaşın y...

Barış en çok kadınların dilindedir. Bu topraklarda da sınırların ardında da... Sırbistan, Kosova, Sr...

Esenyalı Kadın Dayanışma Derneği: Filistin halkını...

Esenyalı Kadın Dayanışma Derneği yaptığı basın açıklamasıyla ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olar...

GÜNÜN PORTRESİ: Cezayirli Cemile

Ölümü kahkahalarla karşılayan kadındı o ve özgürlük savaşını verdiği ülkenin yöneten erkinin ütopyas...