İsveç’te tecavüze karşı ‘rıza yasası’ geliyor
İsveç’te #MeToo kampanyasıyla taciz ve tecavüze kadınların yaptığı çağrı ve gösterilerin ardından İsveç hükümeti “rıza yasası”nı gündeme getirdi. Yasa ile cinsel ilişkide rıza yoksa tecavüz sayılacak.

ABD’de başlayan ve İsveç’te her kesimden kadını içine alarak bir kadın hareketine dönüşen #MeToo kampanyasından sonra “rıza yasası” tartışmaları yeniden gündeme geldi. Tecavüzlerin engellenebilmesi için “rıza yasası” olarak adlandırılan yeni bir yasa gereksinimi olduğu uzun süreden beri kamuoyunun gündemindeydi.

Ancak İsveç’te gündemdeki yasa Türkiye’deki ‘rıza’ tartışmaları ile karşılaştırılmamalı. Yasa, eşler arasında olsa bile sözlü veya fiziki rıza gösterilmedikçe her türlü cinsel ilişkinin tecavüz olarak kabul edilmesini ve cezalandırılmasını öngörüyor.

Yasanın parlamentoya sunulacağının ilk işaretini Eşitlik Bakanı Asa Regner, kadınların #MeToo kampanyası kapsamında Stockholm’de gerçekleştirdikleri gösteride verdi. Neol’den önce yasalarda değişiklik önerilerini netleştireceklerini ve yasanının önümüzdeki yıl yürürlüğe girmesini amaçladıklarını söyledi.

Geçtiğimiz günlerde de, Başbakan Stefan Löfven, Stockholm’de düzenlediği basın toplantısında Hükümetin hazırladığı yasa önerisini kamuoyuna açıklamıştı. Löfven, basın toplantısında “Eğer cinsel ilişki rıza alınmadan gerçekleşiyorsa bu bir tecavüzdür” diyerek yeni yasanın içeriğini özetledi.

Mevcut yasalarda ise tecavüzden yargılanabilmek için kişinin karşısındakine şiddet ve tehdit uygulayarak cinsel ilişkiye girmesi veya sarhoş bir kişiyle cinsel ilişkide bulunması gerekiyor.
Yasa tasarısına, muhalefette bulunan Muhafazakar Parti, Merkez Partisi, Hıristiyan Demokratlar ve Liberal Parti de destek veriyor.

BAROLAR BİRLİĞİ: CAYDIRICI OLMAYACAK
Barolar Birliği ise, tüm partilerin desteklediği yasanın tecavüzlerin engellenmesi için caydırı olmadığı ve yasanın yetersiz olduğu görüşünde. Barolar Birliği Başkanı Anne Ramberg, tecavüz vakalarında en büyük sorunun ‘kanıt’ olduğuna dikkat çekerek “rıza yasası”nın kanıt sorununu çözemeyeceğini ve eski tartışmaların devam edeceğini söyledi.

Büyük toplumsal baskının olduğu koşullarda politikacıların dalgaya kapılmaları ve popülist yaklaşımlarda bulunma riski olduğunu belirten Ramberg, güçlü kamuoyu baskısı karşısında sorun ne kadar içler yakıcı olursa olsun politikacıların sağduyulu davranmaları gerektiğine vurgu yaptı.

İlgili haberler
GÜNÜN RAKAMI: İsveç'te tecavüz 5 yılda 2 katına çı...

Şiddete uğrayan kadınların sadece 5'te 1'inin polise başvurduğu göz önüne alındığında, her yıl binle...

Ortadoğu’da kadınlar ‘tecavüzcü ile evlenme’ yasas...

Tecavüz evliliğini aklama yasaları geçmişteki sömürge toplumlardan bir kalıntı. Şimdi onlardan kurtu...

GÜNÜN GÜZEL HAREKETİ: Kadına şiddetin önlenmesi zo...

İsveç Eşitlik Bakanı Åsa Regner, kadınlara yönelik şiddetin önlenmesinin okullarda zorunlu ders olac...