GÜNÜN HAREKETİ: İranlı kadınların güçlenen ‘Beyaz Çarşamba’sı
Başörtüsü takmak zorunda bırakılan İranlı kadınlar yaşadıkları yerlerde yüksek bir yere çıkarak ve başörtülerini çıkarıp sallayarak uygulanan yasağa meydan okuyor.

İran’da başörtüsü zorunluluğuna karşı harekete geçen kadınların ‘Beyaz Çarşamba’ eylemleri devam ediyor. İran'daki kadınlar, meydanda beyaz başörtüsünü sallayarak direnişin sembolü olan ve tepkiler üzerine serbest bırakılan Vida Movahed'in başlattığı protestoyu sürdürüyorlar.


Yaşadıkları kentlerin meydanlarında yüksek bir yere çıkarak başörtüsünü çıkarıp sallayan kadınların hareketi, günden güne yayılıyor.


ABD’li New York Times (NYT) gazetesine konuşan 28 yaşındaki bir protestocu kadın, “Ellerim titriyordu. Gergindim ve aynı zamanda kendimi güçlü hissediyordum. Aynı zamanda da gurur duyuyordum” şeklinde konuşurken İranlı avukat ve insan hakları aktivisti Nasrin Sotoudeh ise, “Benim tahminim, daha çok protesto gösterisinin bunları takip edeceği yönünde. Şu açık ki, kadınlar ne giyeceklerine kendileri karar vermek istiyor” dedi.


İran İslam Devrimi’nin ardından, 1979 yılında kadınlara başörtüsü takma zorunluluğu getirilmiş ancak bu durum ilk açıklandığı dönemde de yoğun protestoları beraberinde getirmişti.

İran’da hızla yayılan bu hareket, ‘Beyaz Çarşamba’ diye adlandırılıyor ve adını eylemi ilk gerçekleştiren kadından alıyor. Bunu takip eden kadınlar, çarşamba günleri başörtülerini çıkarıp yüksek bir yere çıkarak, bir sopanın ucunda başörtülerini sallandırıyorlar.

Kaynak: Kronos.news

İlgili haberler
GÜNÜN EYLEMİ: ‘Beyaz Çarşamba’

İran’da kadınların başlarını açık sokağa çıkamamalarına karşı Benim Saklı Özgürlüğüm Hareketi kadınl...

GÜNÜN FİLMİ: The Day I Became a Woman

Yönetmen Marziyeh Meshkini’den The Day I Became a Woman: 3 farklı kadının öyküsünü anlatan İranlı ka...

Yasakların ‘Ofsayt’a düşürdüğü kadınlar

İran'daki kadın temsilliğini perdeye aktaran 'yasaklı' yönetmen Panahi'nin filmlerinin her sahnesind...