kadın dayanışması

Katledilmeye çalışılan Esengül: Sesimi duyun

Boşandığı erkek Murat Ç.’nin katletmeye çalıştığı Esengül Y., failin hâlâ kendisini tehdit ettiğini belirtti. Esengül, avukatı aracılığıyla verdiği mesajda tüm kadınların sesini duymasını istedi.

Avcılar’da Ekmek ve Gül dayanışması:  Bir aydır hiç durmadık, adım adım çoğaldık!

İstanbul Avcılar Ekmek ve Gül Grubu son 1 aydır hummalı bir çalışma içinde; standlar, bildiri dağıtımları, ev toplantıları, üniversite çalışmalarıyla onlarca kadına ulaşıyor.

‘Ölmek değil, yaşamak istiyorum’ diyen E.F’nin yanındayız

Sizlerle kız kardeşimiz E.F.’nin hikayesini kendi yazdıklarıyla paylaşmak istiyoruz. Mektubunu derneğimize ulaştırdı, biz de Ekmek ve Gül aracılığıyla tüm kadınlarla paylaşıyoruz.

Cesaret ve kadın dayanışmasıyla hayatımı yeniden kurdum

‘Yıllarca şiddet görmüş bir kadın olarak tüm kadınlara sesleniyorum; kadınları koruyan İstanbul Sözleşmesi şu an tam uygulanmadığı halde beni şiddetten kurtardı.’

B. K. sosyal medyada intihar edeceğini söyledi, kadın dayanışması hemen devreye girdi

Sosyal medya hesabından Avukat Ünal Işık’ın cinsel saldırısına uğradığını ve intihar edeceğini söyleyen B.K ile ilgili emniyet ‘Bir şey yapamayız’ dedi, kadınlar peşini bırakmadı.

Eşi tarafından bıçaklanan Kebire Dağ: Yaşamak istiyorum, kadınlar bana sahip çıksın

‘İstanbul Sözleşmesi Yaşatır’ diyen kadınların mücadelesi ve Sözleşmeye ilişkin tartışmalar devam ederken şiddet de devam ediyor. Kebire de ölümden dönen, sesinin duyurmaya çalışan kadınlardan biri.

Kaçırılan oğluna kadın dayanışmasıyla kavuştu: Bu eril şiddeti dayanışmayla yeneceğiz

Biyolojik babası tarafından çocuğu kaçırılan ve kadınların dayanışması ve çıkarılan ortak ses sayesinde oğluna kavuşan Gizem Alkan’ın Avukatı Mehtap Sakinci yaşananları anlattı.

Boşanma davam bittiği gün kutlamak için kırmızı oje süreceğim

‘...Yazıyorum, belki benim hikayem bir yerlerde çaresiz hisseden bir kız kardeşime cesaret verir. İnsanca yaşamak hepimizin hakkı. Boşanma davası bittiği gün bunu kutlamak için kırmızı oje süreceğim.’

91 kadın örgütünden çağrı: Erkek şiddeti yeni değil, tedbirsizlik normal değil!

Kadın Sığınakları ve Da(ya)nışma Merkezleri Kurultay Bileşenleri tarafından başlatılan ve 91 kadın örgütünün imzacı olduğu kampanya ile erkek şiddetine karşı ortak çağrı yapıldı.

GÜNÜN DİZİSİ:Big little lies

Farklı kadınların dingin bir sahil kentinde kesişen yollarının hikayesini anlatan bu dizi çok ama çok izlenilesi.

Özgürlüğümün renklerini kız kardeşlerimden aldım

Ayrıldığı erkeğin şiddetine karşı yaşamını savunan Name Öztürk, 15 Mayıs 2019’da Bakırköy Kapalı Kadın Cezaevinden tahliye edilmişti. Name o günden bugüne yaşadıklarını kadınlar için kaleme aldı.

Kadın hukukçular: Kadınları ganimet gören zihniyete teslim olmayacağız

DİH üyesi kadın avukatlar açıklama yaparak, ‘Kadınları ganimet olarak paylaşan zihniyete teslim olmayacağız’ dedi. Konu ile ilgili Adana Ekmek ve Gül Grubu da konu ile ilgili bir açıklama yayımladı.

Tülin Tankut’un not defterinden korona günleri

Sevgili Tülin Tankut, korona günlerinde kadınlarla ilgili her gün yeniden tartışılan ama yeni olmayan pek çok meseleye dair tuttuğu notları Ekmek ve Gül’le paylaşıyor.

Koronayı fırsat bilenler kadınları yine şiddete mahkûm etti

İnfaz yasası sonrası tahliyelerin başlamasıyla kadına yönelik şiddet haberleri de bir bir duyulmaya başladı. ‘Kadına yönelik şiddet azaldı’ diyenler bir de Esenyalı Mahallesi’nden kadınları dinlesin.

Dayanışma yaşatıyor: ‘Bir kendin bir de kız kardeşin için...’

Salgın sürecinde acil ihtiyaç sahibi ailelere erzak ulaştırmak isteyen Kocaeli Ekmek ve Gül Kadın Dayanışma Derneği bir kampanya başlattı: ‘Bir Kendin Bir de Kız Kardeşin İçin’

‘Bizi sindirmeye çalışanlar bilsin ki dayanışmayı büyütüyoruz’

Salgın süreci işsizliği, şiddeti, yoksulluğu artırırken devletten bir gıdım destek göremiyoruz. Ama kadınların dayanışması tüm zorluklara karşı güç veriyor hepimize.

Pandemi geçici dayanışma kalıcı olsun!

Hayatlarımızı tümden değiştiren pandemi, kimimiz için ailemizi bile daha yakından tanımamızı sağlıyor, dayanışma ruhunu güçlendiriyor...

Karantinanın bize öğrettiği

Karantina dönemi bize bazı şeyler öğretti tabii. Birlikte olmak ne kadar değerliymiş. Bir şey daha, her eve bir kütüphane şartmış. Kitap okumanın bir zenginlik olduğunu da tekrar deneyimlemiş olduk.

Araftaki mültecilere dokunan, barış sözünü güçlendiren kadın dayanışması

3 günlük bir çalışmayla Edirne'ye bir otobüs dolusu ihtiyaç malzemesi götüren eğitim emekçisi kadınlar, 'Biz varız, bu insanlıkdışı uygulamaların karşısında, mülteci kardeşlerimizin yanındayız' dedi.

Manisa’da kadınlar sorunlara karşı çözüm yollarını konuştu

Manisa’da 8 Mart öncesi yapılacak basın açıklaması için ellerine ipler alan kadınlar anlattıkları her sorunda iplere birer düğüm attı. Daha sonra bu düğünlerin nasıl çözülebileceği üzerine konuştular.