kadın dayanışması

Esenyalı Kadın Dayanışma Derneği ile nice nice yıllara

Kadınlar asla yalnız değilsiniz, bir yerlerde dokunarak güçlü kılabileceğimiz ve hayatlarına anlam katacağımız bir kız kardeşimiz mutlaka vardır.

Hozatlı kadınların kalabalık yalnızlığı

Bir araya gelmedikçe, eve kapandıkça, geçim derdi ve işsizlik derken kendini dört duvara hapsediyor. Bu toplantı hem bize hem de katılan kadınlara umut oldu diyebilirim.

Yoksul bir mahallede 8 Mart buluşmasının gösterdiği: Daha çok bir araya gelmeye ihtiyacımız var

İstanbul’un yoksul bir mahallesinde 8 Mart’ı vesile edip kadınlarla buluşan bir eğitim emekçisi bu buluşmadan edindiği izlenimleri Ekmek ve Gül’e yazdı.

Nasıl bozulduysa öyle düzelecek!

Hepimizin ortak hayali tek adamın kararları altında yaşamamak oluyor, birbirimize ses oldukça karanlık biraz olsun aydınlanıyor en çok da kadınların gülümsemesiyle.

Kaygı duymadan, birbirimize sırt vererek yaşamanın yolu…

Oturup sohbet etmek, birbirimizden güç almak iyi geliyorsa, neden birbirimize sırtımızı dayayıp kaygılarımızı ortadan kaldırmak için çabalamayalım ki? Bugün üç dört kişi…Yarın neden on kişi olmayalım?

Kutuplaşmayı kırmak için aynılar aynı yere, mücadeleye!

Aynı sorunları yaşayan aynı dertlere sahip akşama pişirecek aş bulmakta zorlanan kadınların söz konusu siyaset olunca birbirlerine kinle bakmalarının nedenini okumaya buyurun.

Kırkımdan sonra erkek baskısından uzak yaşayacağım!

10 yıllık zor bir evliliği geride bırakmanın zorluğu, üstüne aile baskısına rağmen kendi olmayı seçen bir kadının yeni hayatı için duyduğu heyecan ve yaptığı planlar…

‘Bu erkekleri de kadınlar yetiştiriyor. Kadın da suçlu…’ mu? Bir daha düşün!

Yaygın şiddet sorununu konuşurken karşımıza en çok çıkan argümanlardan biri bu. Şimdi bunun üstüne hep birlikte düşünelim, bu argüman neden yanlış cevap verelim.

‘Evde eşimden sokakta herhangi birinden korkar oldum’

Tuzluçayır Kadınları Dayanışma Derneği 25 Kasım vesilesiyle serbest kürsü etkinliği yaptı, şiddeti konuştu. Kadınların ağızlarından dökülen ortak şey ise güvenli yaşamak istedikleri oldu.

Mahalledeki eylemde fısıltım sese dönüştü, ben dönüştüm!

Emine Bulut’un katledilişini protesto etmek için bir araya geldiğimiz mahalle eylemi dernek ile tanışmamda vesile oldu. Yürüyüşüm bütün kadınların yürüyüşü oldu. Kısacası dernek gücüme güç kattı.

Kadınlardan Erdoğan'a: Taliban'la pazarlık yapma, vahşeti meşrulaştırma!

Kadıköy'de bir araya gelen kadınlar, kadın dayanışmasının sınır tanımadığını dile getirerek iktidara seslendi: 'Taliban'la pazarlık yapma, vahşeti meşrulaştırma!'

Bodrumlu Kadınlar: Hiçbir kadın susmasın, birlikte kadın mücadelesini büyütelim

Bodrumlu kadınlar Muğla Milas’ta görülen tecavüz davası için adliye önünde bir aradaydı. Kadın dayanışmasını büyütme çağrısı yapan kadınlar dava için de gerçek adalet talebinde bulundu.

Ancak bir araya gelirsek güçleniriz

Filiz, kendi yaşamından bahsederken kadınların yan yana gelmesinin güçlendiriciliğine de vurgu yapıyor.

Fabrikalarda şiddet ve taciz: Ses çıkarmak kolay değil, dayanışma olmazsa…

Fabrikalarda taciz alabildiğine yaygın, kadınlarsa borç yükü, işten atılma kaygısı, ‘adım çıkar’ korkusu ile karşı karşıya. Ama kadınların ses çıkarmasını sağlayan bir şey var: Dayanışma!

Dayamış sırtını pozisyonuna, almış erkekliğini arkasına…

Eğitim Fakültesinden yeni mezun iki genç kadın. İş aramak için kurum kurum gezerken cinsiyetçiliğin, aşağılamanın her türüyle karşılaşmışlar. Ama onlar da cevapsız bırakmamışlar ‘eril’leri işte…

Güzel şeyler de anlatmak istiyorum artık

Aileden destek görmemiş, kendi çabasıyla okumaya çalışırken hep şiddetle, hayata her atıldığında hayatındaki erkeklerin darbesiyle karşılaşmış. Şimdi yeni bir başlangıç var onun için, dayanışmayla…

Şiddeti, tacizi, tecavüzü en dibe gömecek olan kahkalarımız...

Kötüyü, eril aklı, şiddeti, istismarı, tacizi, tecavüzü en dibe gömecek olan şey haklı olanın, yaşamak isteyenin, kötülüklere direne direne, inadına kahkaha atması; kahkaha ata ata direnmesidir...

Çaresizim sanmıştım, kadınlar varmış…

Çocukları istismar edilen B.K. ‘Şimdi buradan kendini yalnız, çaresiz hisseden korkan, pes etmek üzere olan tüm annelere, tüm kadınlara sesleniyorum.’

Katledilmeye çalışılan Esengül: Sesimi duyun

Boşandığı erkek Murat Ç.’nin katletmeye çalıştığı Esengül Y., failin hâlâ kendisini tehdit ettiğini belirtti. Esengül, avukatı aracılığıyla verdiği mesajda tüm kadınların sesini duymasını istedi.

Avcılar’da Ekmek ve Gül dayanışması:  Bir aydır hiç durmadık, adım adım çoğaldık!

İstanbul Avcılar Ekmek ve Gül Grubu son 1 aydır hummalı bir çalışma içinde; standlar, bildiri dağıtımları, ev toplantıları, üniversite çalışmalarıyla onlarca kadına ulaşıyor.