Canımızı koruyamayacaksa ne işe yarıyor devlet?
İstanbul Küçükçekmece’de yaşanan istismar olayına tepki gösteren kadınlar; ‘Benim canımı, çocuğumu koruyamayacaksa bu devlet ne işe yarıyor!’

İstanbul Küçükçekmece’deki çocuk istismarı olayından sonra bir araya geldiğimiz Sincanlı kadınlar hem tedirgin hem kızgın. Bir yandan kafaları da karışık. Kimi ‘idam, hadım’ diyor, kimi ‘ömür boyu hapis cezası alsınlar...’ Devlete ise oldukça tepkililer: “Çocuklarımızı da koruyamayacaksa ne işe yarıyor bu devlet” diyen kadınlar var.
Ev kadını Gonca’nın küçük bir kızı var. Kızını göstererek başlıyor anlatmaya: “Ben bu insanlar yüzünden bu çocuğu eve kapatamam ki! Onun da bir hayatı olacak, okula gidecek, iş bulacak, çalışacak. Ben onu eve kapatamam, kapatırsam hayatıyla oynamış olurum. Kaldı ki şimdi evdekiler bile yapıyor yapacağını. Bu insanları hapse atmak çözüm mü emin değilim. ‘İçeride yer, içer, yatarım’ diyorlar belki de. Bu işe dur demek lazım ama nasıl bilmiyorum.”

BU YAŞANANLAR ÜLKEYİ YÖNETENLERİN SUÇU

Özel sektörde çalışan Aslı’nın 9 yaşında bir oğlu var. O da tepkisini dile getiriyor: “Bu yaşananlar ülkeyi yönetenlerin suçu, önce onların değişmesi lazım. Kadınlara tecavüz edenleri savundular. Karısını döven, öldüren erkeklere sahip çıktılar. Şimdi sıra çocuklara geldi. ‘Çocuğuna sahip çıksaydın’ nasıl bir söz ya! Sana ne benim çocuğumun nerede olduğundan. Ben bu ülkeye niye vergi veriyorum. Benim canımı da koruyamayacaksa ne işe yarıyor bu devlet!”

Artık emeklilik için gün sayan Ayşe de çok öfkeli ‘‘Sadece istismar konusunda değil bu ülkenin yönetilme şeklini de beğenmiyorum’’ diyerek başlıyor konuşmaya. Devamı da şöyle geliyor: “Ülkede ne ekonomi kaldı, ne başka bir şey. İnsanlar ne yapacağını şaşırdı. Benim aldığım maaştan 400 lira vergi kesiliyor. Her şeyin birbiriyle bağlantısı var tabii ki, doğru olduğunu söylemiyorum ama evini geçindiremeyen adam akşam karısını dövüyor, acısını ondan çıkarıyor. Diyanet türlü türlü açıkla yapıyor, ‘Annesinin bacağından tahrik olan erkek, kızına hallenen baba’ diyor. Sen bunları söylersen, bu ülkede 5 yaşındaki çocuğa tecavüz edilir işte!”
Emel ise hadımı savunuyor; “Bana en mantıklı gelen çözüm bu, sonuçta cinsel organı olmayınca tecavüz edemez. Ben çok öfkeliyim. Bu sapıklar için istiyorum hadımın gelmesini.”

İlgili haberler
Çocuk istismarına karşı protestolar devam ediyor!

Küçükçekmece’de yaşanan çocuk istismarı sonrası kadınların isyanı büyüyor. İstanbul’un ve ülkenin bi...

Çocuk istismarına tepkiler büyüyor: İstismarı önle...

İstanbul’da 5 yaşındaki çocuğa istismarın ardından başlayan tepkiler sürüyor. Eylemlerde kadınlar, i...

GÜNÜN DİKKATİ: Yılda 8 bin çocuk cinsel istismara...

Altınbaş Üniversitesi Çocuk Koruma ve Bakım Hizmetleri Programı Öğr. Gör. Barış Tuncer, Türkiye’de c...