Sudan’da kabul edilen yasayla ‘kadın sünneti’ hapis cezası ile cezalandırılacak
Kadın ve çocukların yüzde 87’sinin genital organ sakatlanmasına maruz kaldığı Sudan’da, nisan ayı sonu yapılan açıklamayla bu sakatlanmalar üç yıl hapis cezasıyla cezalandırılacak.

Nisan ayı sonunda yapılan bir açıklamayla Sudan Cumhuriyeti’nde kadın sünnetinin yasaklanacağı duyuruldu. Yasa, ceza hukukuna bu maddenin entegre edilmesi ve geçici hükümetin egemenlik konseyi tarafından onaylanması sonrası uygulamaya girecek.  

Sudan’da Aralık 2018’de başlayan ayaklanma diktatör Omar Al-Bashir’in 30 yıllık saltanatını sona erdirdi ve Ağustos 2019’da siviller ve ordu arasında anlaşmaya yol açtı. Ayaklanmada kadınların rolü çok büyüktü. Geçici hükümet, 2008 yılında, Al-Beşir hükümeti döneminde meclise sunulan ama Müslüman otoritelerin fetvasıyla görüşülmeyen kadın sünnetini yasaklayan çocuk koruma yasasını kabul etti. Yasada yapılması planlanan değişiklikle, her türlü kadın sünneti üç yıl hapis cezası ile cezalandırılacak.

Fakat kadın sünnetinin yasaklanması her zaman bu uygulamanın tamamen ortadan kalkacağı anlamına gelmiyor. Kadın sünnetinin yasak olduğu birçok ülkede bunu ayakta tutan kültürel değerler hala yıkılmadığı için uygulamanın gizli gizli sürdürüldüğü daha önce belgelenmişti.

SUDAN’DA KADIN VE ÇOCUKLARIN YÜZDE 87’Sİ ETKİLENİYOR
Sudan’da çocuklarının ve kadınların yaklaşık yüzde 87’si genital organ sakatlamasından (kadın sünnetinden) etkileniyor. Bu insanlık dışı uygulamayla mücadele ettiğini iddia eden bazı girişimler ise sadece Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenen genital sakatlamayı yani klitoris ve labia minora adı verilen küçük dudakların çıkarılması ile vajinal açıklığın küçük bir delik bırakılacak şekilde dikilmesine karşı çıkmayı hedef alıyorlar ancak “daha az acı veren” dini ve kültürel gelenekler açısından zorunlu görülen müdahaleleri onaylıyorlar. Yeni yasal düzenleme ise her türlü ‘kadın sünneti’ni yasaklıyor, yapanlar kadar çocuk veya eşlerini mecbur tutanları da cezalandırıyor. Sudan’da kadın sünneti 14 yaşın altındaki kızların hemen hemen tümüne uygulanıyor ama doğumdan sonra eşlerinin eskisi gibi zevk almasını sağlamak için vajinaları tekrar dikilen yani tekrar ‘sünnet’ edilen kadınların sayısı da oldukça fazla.
İlgili haberler
GÜNÜN BİLGİSİ: Beden ve hazzı sakatlayan ‘kadın sü...

Çoğu ülkede değişik formlarda uygulanan kadın sünneti, genel olarak 4-8 yaş aralığında yapılıyor.

Finlandiya’da kadın sünneti riski iltica nedeni sa...

Finlandiya Mahkemesi, sünnet riski ile karşı karşıya bırakılmanın kadınlar için iltica nedeni sayıla...

GÜNÜN ÇAĞRISI: Genital organ sakatlanmasına son ve...

Avrupa parlamenterleri, Avrupa Birliğinin genital organ sakatlanması ile mücadele etmesini talep ede...