Finlandiya’da kadın sünneti riski iltica nedeni sayılacak
Finlandiya Mahkemesi, sünnet riski ile karşı karşıya bırakılmanın kadınlar için iltica nedeni sayılabilmesinin yolunu açabilecek bir karar imza attı.

Finlandiya Yüksek İdare Mahkemesi, binlerce iltica başvurusuna emsal teşkil edecek bir karara imza attı. Sünnet edilme riski kadınlar için iltica nedeni sayılabilecek.

Somalili bir kadının iltica talebi önce Göçmen Bürosu (Migri) daha sonra da İdare Mahkemesi tarafından reddedildi. Kadın, kararın bozulması için Yüksek İdare Mahkemesine başvurdu. Ülkesine iade edilmesi durumunda kendisi ve kızının sünnet edilme riskiyle karşı karşıya kalacağını belirtti.

Davayı ele alan mahkeme, “bir ilticacının sığınma başvurusu sırasında uluslararası korunmaya neden teşkil edecek tüm nedenleri bildirmesi” gerektiğini belirtti. Ancak bir ilticacının sünnetin uluslararası korunmayı gerektirecek bir insan hakları ihlali olduğunu bilemeyeceğine de dikkat çekti. Konu hassas olduğu için sığınmacıların iltica başvurusu sırasında sünnet riskini gündeme getirmekten kaçındıklarını değerlendirmesini yaptı.

Tüm bu nedenlerden dolayı kadının konuyu ilk kez Yüksek İdare Mahkemesinde gündeme getirmesinin anlaşılabilir olduğunu belirten mahkeme, güncel bilgilere göre Somali’de kadın sünnetinin oldukça yaygın olduğunu ve tüm kadınları etkilediğini de kayda geçti. Migri’nin iltica başvurusunu karara bağlamadan önce kadın ve kızının ülkelerine iade edilmeleri durumunda sünnet edilme riski olduğunu değerlendirmesi gerektiğini belirterek sınır dışı edilme kararının durdurulmasına ve konunun yeniden Migri tarafından ele alınmasına hükmetti.

‘GÜÇLÜ SİNYALLİ ÖNEMLİ BİR KARAR’
kararı sosyal medya hesabından değerlendiren Jakobstad kenti il yöneticilerinden hukukçu Kristina Stenman, “Güçlü sinyalli, önemli bir karar” dedi.

Stenman, Finlandiya Ulusal Haber Ajansı Yle’ye zorunlu sünnetin bir temel haklar sorunu olduğunu belirterek “Finlandiya’da yaşaması veya kendi ülkesine geri gönderilmesinden bağımsız, bir kadının kişisel fiziki dokunulmazlığı ve şiddete karşı korunma hakkı var. Yüksek İdare Mahkemesinin kararının ilkesel önemi var” dedi.

UNICEF tarafından 2013 yılında yapılan bir araştırma, Somali’de kadınların yüzde 98’inin zorla sünnet ettirildiğini ortaya koymuştu.

İlgili haberler
GÜNÜN BİLGİSİ: Beden ve hazzı sakatlayan ‘kadın sü...

Çoğu ülkede değişik formlarda uygulanan kadın sünneti, genel olarak 4-8 yaş aralığında yapılıyor.

GÜNÜN KAMPANYASI: Finlandiya’da kadınlara yönelik...

Finlandiya’da ‘Kadın Hattı’ adlı kuruluş, kadınlara yönelik şiddete dikkat çekmek için sanatsal bir...

Finlandiya’da binlerce kadın sünnet edilme riskiyl...

Finlandiya’da 3 bin civarında kadın göçmenin organ sakatlanması riskiyle karşı karşıya olduğu açıkla...