Sudan

Sudan’da kabul edilen yasayla ‘kadın sünneti’ hapis cezası ile cezalandırılacak

Kadın ve çocukların yüzde 87’sinin genital organ sakatlanmasına maruz kaldığı Sudan’da, nisan ayı sonu yapılan açıklamayla bu sakatlanmalar üç yıl hapis cezasıyla cezalandırılacak.

GÜNÜN KAZANIMI: Sudan’da kadınların mücadelesi kazanımla sonuçlandı

Sudan’da dans eden ve pantolon giyen kadınları tutuklama/kırbaçlama yetkisi veren yasalar, Beşir’i deviren ayaklanmanın ön saflarında yer almış kadınların verdiği mücadele ile yürürlükten kaldırıldı.

Sudan Devrimi’nin Anneleri

Alaa yalnızca Sudanlı feministlerin değil, rejim karşıtı direnişin ön saflarında yer alan Sudan’ın her bölgesinden ve farklı nesillerden kadınların da kızıdır.

Sudanlı Alaa Salah: Kahraman değilim, kadınlar hep değişime yön verdi

Mühendis olmayı hayal ederken Sudan’ı 30 yıldır yöneten isim ‘Ömer el Beşir’i deviren öğrenci’ olarak bütün dünyada tanınan Alaa Salah kadınların değişime nasıl yön verdiğini anlattı.

Sudan devriminin sembolü: Kadınlar

Yoksulluk, kadınların kamusal alanın dışına itilmesi, cezalar, polis şiddeti... Kadınların, Beşir rejiminde yaşadıklarının yalnızca bir kısmı. Kadınların öfkesi işte bu yaşadıklarından...

Diktatörlere karşı, bilimin ışığında ‘Kadınlar’

Kadınları görmezden gelen yönetenlerin, şiddetin her türüne itaat etmemiz tavsiyeleri ile geçirdiğimiz günleri düşünüp, kız kardeşlerimizin başarıları ile mutlu olmayı ihmal etmeyelim.