GÜNÜN ÇAĞRISI: Genital organ sakatlanmasına son verin!
Avrupa parlamenterleri, Avrupa Birliğinin genital organ sakatlanması ile mücadele etmesini talep eden bir önergeyi onayladı.

Avrupa parlamenterleri, Avrupa genelinde vaka sayısı 500 bini bulduğu tahmin edilen genital organ sakatlanmasına son verilmesini istiyor. Parlamenterlerin çoğu, kadınların dış genital bölgesinin kasten kesilmesine son verilmesi için parlamentoda konuya yönelik bir önergeyi onaylayarak Avrupa Komisyonu ve Avrupa ülkelerine bu konuda harekete geçmeleri için çağrıda bulundu.

Fransa’nın Strasbourg şehrinde toplanan Avrupa parlamenterleri genital organ sakatlaması ile mücadele edilmesini talep eden bir önergeyi onayladı. Bağlayıcılığı bulunmayan önergeye 651 vekilden 612’si ‘evet’ oyu kullandı. Evet oyu kullananlar Avrupa Birliği’nin kadın sünnetine karşı belli bir strateji belirlemesini talep ediyor.

Onaylanan önergede, “Avrupa Komisyonu ve Avrupa Birliği ülkeleri kadın sünnetini uygulamalarını yok etmek için çabalarını artırmalı” ifadeleri yer alıyor.
Parlamenterler, sivil toplum örgütleri ile hükümetlerin daha yakın iş birliği içinde çalışmasını, mülteci kamplarında konuya yönelik önlem alınmasını, kadınlara eğitim verilmesini talep ediyor.

Vekiller Avrupa ülkelerinin çoğunda genital organ sakatlamasıyla ilgili davaların büyük kısmının sonuçsuz kalmasının endişeye yol açtığını ifade ediyor.

Birleşmiş Milletler dünya genelinde 200 milyon kız çocuğunun ve kadının “genital organ sakatlamasına maruz bırakıldığını” tahmin ediyor.

Kaynak: euronews

İlgili haberler
GÜNÜN BİLGİSİ: Beden ve hazzı sakatlayan ‘kadın sü...

Çoğu ülkede değişik formlarda uygulanan kadın sünneti, genel olarak 4-8 yaş aralığında yapılıyor.

Finlandiya’da binlerce kadın sünnet edilme riskiyl...

Finlandiya’da 3 bin civarında kadın göçmenin organ sakatlanması riskiyle karşı karşıya olduğu açıkla...

Finlandiya’da kadın sünneti riski iltica nedeni sa...

Finlandiya Mahkemesi, sünnet riski ile karşı karşıya bırakılmanın kadınlar için iltica nedeni sayıla...