Kız çocukları için cinsiyetçi izleri aşan bir kitap: Dream Big
Amerikalı Psikolog Stephanie Tabashneck hazırladığı boyama kitabıyla kız ve oğlan çocuklarına yönelik toplumsal cinsiyet rollerinin dayatılmasına karşı çıkıyor.

Hayatın her alanında kadınlar da kız çocukları da erkek egemen toplumların kendilerine biçtiği kaftanları giymek zorunda kalıyor. 'Kız çocukları yalnızca oyuncak bebeklerle, mutfak oyuncaklarıyla ve kız arkadaşlarıyla oynar' yargısıyla büyüyor. Okullardan parklara, oyuncaklardan kitaplara kadar her alanda toplumsal cinsiyet rolleri dayatılarak büyüyen milyonlarca çocuk var. Kız çocuklarının, onlara belirlenen imajın dışına çıkması ise ‘ahlaksızlık’ olarak tanımlanıyor.
Amerikalı bir psikolog olan Stephanie Tabashneck bu duruma karşı bir şeyler yapmak istedi ve kız çocukları için harika bir boyama kitabı hazırlamak için kolları sıvadı. Tabashneck’in hazırladığı bu boyama kitabında cinsiyetçi hiçbir iz yer almıyor. CEO olmak, başkan olmak gibi mesleklerin yalnızca oğlan çocuklara uygun olduğu algısını kız çocuklarının zihinlerinde yıkan Tabashneck, toplumsal cinsiyet eşitliğini savunan ve aynı zamanda kız çocuklarının gelecek planlarına da yardımcı olabilecek bir kitapla karşımıza çıkıyor. İçeriğinde kadınların sahip oldukları mesleklere ilişkin çizimlerin ve kısa cümlelerin bulunduğu bu kitap, şekilci bir algı yaratmanın aksine kadınların soyuna, fiziksel görünümlerine ilişkin ayrımcılıklardan da uzak duruyor. Ayrıca bu kitap ebeveynler için de rehberlik görevi üstleniyor. Birey olarak farkındalıklarını geliştirebilecekleri ve hayallerinin peşine düşebilecekleri “Dream Big! More Than A Princess” kız çocuklarına prenses olmaktan ziyade güçlü olmayı öğretiyor.

“Mühendis olacağım ve önemli sorunlara çözümler geliştireceğim.”

‘OĞLAN ÇOCUKLARIN LİDERLİĞE SAHİP OLDUĞU BİRÇOK KİTAP VAR’
Kitabı hazırlayan Tabashneck kitabı niçin hazırladığını şu şekilde anlatıyor: “Dream Big!’i hazırladım çünkü genç kızlara verilen mesajlarla ilgili kaygılarım vardı. Okulda tarih öğreniyoruz ama öğrendiğimiz başarıların çoğu oğlan çocuklara ve erkeklere ait. Çocuklar korkusuz ve güçlü kadınları nadiren duyuyorlar. Büyük hayallerin yalnızca oğlan çocukların olduğu mesajının kız çocuklarına farkında olmayarak verildiği konusunda endişeliyim. Oğlan çocukların lider, süper kahraman ve görkemli güçlere sahip olduğu birçok türde kitap var, ancak bu tür kitaplar kız çocukları için uygun değil ve ben de bu yüzden bu kitabı yarattım”

“Avukat olacağım ve ötekilerin haklarını savunacağım.”

KIZLARIN KORKUSUZCA KENDİNİ GÜÇLENDİRİP GELİŞTİRMELERİ İÇİN
Kitabın içeriğine dair de ipuçları veren Tabashneck şunları paylaşıyor: “Bu kitap kız çocuklarının korkusuzca kendilerini güçlendirip geliştirmeleri için hazırlandı. Aktivite sayfaları kız çocuklarının kişiliklerini güçlendirmesine, öncülük edecekleri kariyer planlamalarına ve gelecekteki işlerini resmetmelerine yardım ediyor. Başkanlık, ABD’de kadın kongre üyesi olabilme, CEO olabilme, cerrah olabilme gibi çeşitli örnekleme özelliği olan bu kitap, kız çocuklarının kariyerlerinde etkili oluyor.” 


“Bilgisayar programcısı olacağım ve teknoloji lideri olacağım.”

OĞLAN ÇOCUKLAR İÇİN DE KULLANILABİLİR
“Anneler ve babalar kız çocuklarının kendi hayatlarını güçlendirmesi için bu kitabı almalılar” diyen Tabashneck , kitabın yalnızca kız çocukları için tasarlanmadığını söylüyor. “Oğlan çocuklar için de kullanılabilir. Erkekler ellerindeki bu muazzam gücü savuruyor. Erkekler, kadınları lider olarak görmediği sürece, kız çocuklarının da başaracakları şeyler ne yazık ki sınırlı olacaktır.” 

İlgili haberler
Almanya'da 'çocuk evlilikleri'nin yasaklanmasının...

Almanya’daki kadın örgütleri ülkede yapılacak çocuk evliliklerinin kesinlikle yasaklanmasını istiyor...

İsviçre’de bir göçmen: Madam boom boom

İskoçya’dan İsviçre’ye uzanan bir hikayenin başrolünde göçmen bir kadın: Madam boom boom. Parti üyel...