kız çocukları

Kız çocukları okulda değil tekstil atölyelerinde: Hayatlarımız çalınıyor abla

Mahalle aralarında giderek çoğalan tekstil atölyelerinde yaşları 14 ile 17 arasında yüzlerce çocuk çalışıyor. Bu çocukların dertleri, yaşadıkları sorunlar hem boylarını hem de yaşlarını aşıyor.

Kocaeli Kadın Platformu: Kız çocuklarının eğitim hakkı pazarlık edilemez

‘Hayatlarımızın ve haklarımızın ittifak masalarında ya da meclis aritmetiğinde pazarlık payı olmasına izin vermeyeceğiz’

Sevda Karaca kız çocuklarının eğitimden adım adım nasıl koptuğunu anlattı

EMEP Milletvekili Sevda Karaca katıldığı Cumhuriyet TV programında kız çocuklarının eğitimden adım adım nasıl koparıldığını anlattı

Cezaevlerinde 75 kız çocuğu var: Kız çocuklarına dair bilgilere ulaşılamıyor

Cezaevlerinde tutulan kız çocuklara ilişkin bilgilere ulaşmadıklarını söyleyen CİSST’ten Avukat Cansu Şekerci, Adalet Bakanlığına yapılan başvuruların yanıtsız bırakıldığını söyledi.

Ev işlerinde çalışan kız çocuklarının oran yüzde 50’nin üzerinde

Dr. Başak Akkan, ‘Kesişimsel Eşitsizlikler Ekseninde Kız Çocukları ve Ev içi Emek’ konulu çalışmasında kız çocuklarının ev içi işlerde neleri yüklendiğini araştırdı.

Afganistan’da kız öğrenciler eğitimden mahrum bırakılıyor

Afganistan’daki Taliban yönetimi, kız öğrencilerin orta okul ve liselere dönüşü konusunda yeniden geri adım atarak, öğrencileri evlerine gönderdi.

Kırsalın kız çocukları ve eğitim hakkı…

Emekli Öğretim üyesi Dr. Semiha Özalp Günal: ‘Köylerde neredeyse hiç okul kalmadı. Çocuklar ‘taşımalı eğitim’ denen ucube bir sistemle oradan oraya kötü koşullarda taşınıp duruyorlar.’

Kız çocuklarının pandemisi: Erken evlendirilme, yatılı kuran kursları, ev işleri

Pandemi döneminde ev işlerine itilen, evlendirilen ve başkaca sorunlar nedeniyle eğitimden uzaklaştırılın kız çocukları için daha gür bir sesle eğitim hakkı talep etmeliyiz.

Kız çocuklarıyla ilgili 9 gerçek!

Dünyada kaç kız çocuğu var, kız çocukları sağlık ve eğitimden ne kadar yararlanabiliyor, kaç kız çocuğu erken yaşta evlendirildi ve doğum yaptı? Kız çocuklarının yaşadığı gerçeklere yakından bakalım.

GÜNÜN DİKKATİ: Kız ve oğlan çocuklarının okullaşma oranı 4 puan geriledi

TÜİK verilerine göre 2012-2013 döneminde yüzde 97.6 olan ilkokul çağındakilerin net okullaşma oranı, 2018-2019 döneminde 93.3’e geriledi.

İstismara uğramasınlar diye kız çocukların memelerini ütülüyorlar

Kamerun’da anneler ‘erkekler tarafından daha az arzu edilir hale’ gelsin diye kız çocuklarının memelerini ütülüyor.

GÜNÜN RAKAMI: Pakistanlı 629 kadın ve kız çocuğu Çin’e satıldı!

Pakistan vatandaşı yüzlerce kadın ve kız çocuğunun Çin’e ‘gelin’ olarak satıldığı ortaya çıktı.

Bir kabullenmeyiş ve cesaret öyküsü: DİFRET

Eğitimlerinden koparılan kız çocukları çok küçük yaşlarda zorla kaçırılıp evlendirilerek bir işkenceye mahkum olurken, bunun değişebileceğinin örneği oluyor Hirut ve Avukat Meaze’nin verdiği savaş.

GÜNÜN CİNSİYETÇİLİĞİ: Milyonlarca ‘istenmeyen’ kız çocuğu

Hindistan hükümeti tarafından yayınlanan rapor çarpıcı bir tablo ortaya çıkardı. Erkek çocukların kız çocuklara tercih edilmesi nedeniyle Hindistan’da milyonlarca “istenmeyen” kız çocuğu var.

GÜNÜN RAKAMI: 5 kadından 1’i herhangi bir okul bitiremiyor

Eğitim Sen 2017 yılına ilişkin Eğitimde Cinsiyetçilik Raporunu açıkladı. Kız çocuklarında okullaşma oranının düştüğünü de kapsayan rapor çarpıcı rakamlar içeriyor.

Kız çocuklarının okula gönderilmemesi düşünce özgürlüğüymüş!

İzmir’de okullarda dağıtılan 3. sınıf hayat bilgisi kitabında kız çocuklarının okula gönderilmemesi düşünce özgürlüğü olarak değerlendirildi.

Her 10 dakikada 1 kız çocuğu hayatını kaybediyor

Kız çocuklarının çocukları çocukluklarını ve hayatlarını yaşayamıyor. Her yıl 7 milyon 500 kız çocuğu evlendiriliyor, her 10 dakikada 1 kız çocuğu öldürülüyor, 62 milyon kız çocuğu okula gitmiyor.

Türkiye'de kız çocukların durumu

Dünya Kız Çocukları Gününde GEN-DER Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları Kolektifinden Zekican Sarısoy ve Selen Doğan ile Türkiye'de kız çocuklarının durumunu ve çözüm önerilerini konuşuyoruz.

Kız çocukları için cinsiyetçi izleri aşan bir kitap: Dream Big

Amerikalı Psikolog Stephanie Tabashneck hazırladığı boyama kitabıyla kız ve oğlan çocuklarına yönelik toplumsal cinsiyet rollerinin dayatılmasına karşı çıkıyor.

GÜNÜN ŞARKISI: Dohktar Astam

Dohktar Astam 'Ben bir kız çocuğuyum' demek. 2016 Uluslararası Kız Çocukları Günü kutlamaları için Afgan Gençlik Orkestrası tarafından Kabul'deki Mahrefat Lisesi bahçesinde söyleniyor bu tatlı şarkı.