Almanya'da 'çocuk evlilikleri'nin yasaklanmasının arka planı
Almanya’daki kadın örgütleri ülkede yapılacak çocuk evliliklerinin kesinlikle yasaklanmasını istiyor. Ancak evli olarak gelen mültecilerin ne olacağına ilişkin farklı görüşler var.

Federal Hükümet Almanya’da evliliklere istisnasız 18 yaşından itibaren izin verilmesini esas alan bir yasa konusunda uzlaştı. Adalet Bakanı Heiko Maas tarafından hazırlatılan yasa tasarısı, 18 yaşın altındakilerin evlenmesinin yasaklanmasını esas alıyor. Almanya’da şimdiye kadar eğer bir aile mahkemesi evliliği onaylarsa 16 yaşından itibaren evlenilebiliyordu.
Maas, Almanya dışında gerçekleşen ‘çocuk evlilikleri’nde evlilik iptaline 18 yaşın altındaki kişinin yaşamını kendi iradesiyle sürdürmesi esas alınarak karar verileceğini söyledi. Tasarının yasalaşması durumunda, şu anda 16 yaş altında evli olanların evlilikleri geçersiz sayılacak. 16 ve 17 yaşında olanların evliliklerine ise mahkeme karar verecek. Çocuk yaşta evli olanların Almanya’ya gelmesi durumunda, evli çocukların devlet koruması altına alınmaları da söz konusu olabilecek. Evliliklerin bozulması, kişilerin iltica konumlarında kötüleşmeye yol açmayacak. Yasa tasarısının yaz tatili öncesi parlamentoda görüşülerek karar altına alınacağı bildirildi.

UZUN SÜREN TARTIŞMALAR
Almanya’da ‘çocuk evlilikleri’ konusu özellikle son yıllarda çok sayıda mültecinin ülkeye gelmesiyle tartışılmaya başlandı. Almanya içinde nikah daireleri 16 yaşın altındakilerin nikahını kıymasa da camilerde imam nikahı yapılması bu türden evlilikleri onaylayan imamların cezalandırılacağı açıklamalarının yapılmasına neden oldu. Kiliseler, hangi ülkeden gelirse gelsin yaşı küçük olanlara dini nikah kıyılmadığını ve kıyılmayacağını açıklarken camilerden bu yönde bir açıklama yapılmaması tepki çekti. Haziran 2016’da Bavyera eyaletindeki Bamberg mahkemesinin Suriye’de bu türden evlilikler serbest olduğu için 21 yaşındaki kuzeniyle evli 15 yaşındaki çocuğun evliliğini geçerli sayması tartışmaları daha da yoğunlaştırdı. Kadın örgütleri mahkemenin kararını ailenin Suriye’den gelmesine dayandırmasını Almanya’da çocuk haklarına ve yasalara aykırı olarak değerlendirdiler.
Federal Hükümet’in diğer bazı Avrupa ülkelerinde olduğu gibi çocuk evliliklerini yasaklaması talepleri yükseldi. SPD (Alman Sosyal Demokrat Partisi) , CDU (Hristiyan Demokrat Birlik) ve CSU (Hristiyan Sosyal Birlik) partilerinden oluşan hükümet koalisyonu, adalet bakanı Heiko Maas’ı bir yasa tasarısı hazırlamakla görevlendirdi. Uzun süren tartışmalar sonrası partiler yasa tasarısı konusunda uzlaşma sağladılar. 


Parlamento önünde çocuk evliliklerinin yasaklanması için yapılan bir eylemden. ‘Benim en kötü günüm' diyor birinci kız. İkinci kız ‘Bayan Merkel bir şeyler yapın' diyor.

KADIN ÖRGÜTLERİ NE DİYOR?
Almanya’da kadın örgütleri ‘çocuk evlilikleri’ ile ilgili olarak; bu evlilikleri çocukların istismarı olarak görme ve yasaklanmasını sağlama konusunda anlaşıyorlar. Ancak Almanya’ya gelen mülteciler arasındaki bu türden evliliklere yaklaşımda farklılıklar var. Alice Schwarzer’in sahibi olduğu Emma dergisi, mülteci çocuk evliliklerinin de geçersiz sayılması ve evli olarak gelseler dahi bu kişilerin iltica işlemlerinin ayrı ayrı yapılmasını talep ediyorlar. Kendilerini 'Bizim feminizmimiz ırkçılığa da karşıdır' sloganıyla tanımlayan kadın örgütleri ise, burada yapılacak çocuk evliliklerinin kesinlikle yasaklanmasını ancak evli olarak gelenlerin durumlarının tek tek ele alınmasını istiyorlar. Yapılan açıklamalarda, resmi rakamlara göre 1475 ‘çocuk evlilikleri’ olduğu bilindiğine göre tek tek değerlendirmenin hiç de zor olmayacağı ifade edildi.
Tüm evliliklerin iptal edilmesine karşı çıkanlar bunu şöyle açıklıyorlar: “Mültecilerin geldiği yerlerde kız çocuklarının okula gitmesi hem savaş koşulları hem de kadınlara yönelik ayrımcılık nedeniyle oldukça zor. Savaş bölgelerinde kadınlar/kız çocukları düşmana acı vermek için tecavüze uğruyor, kaçırılıyor ve satılıyor. Bu kız çocuklarının tek başlarına ülkelerinden ayrılmaları oldukça zor. Bu nedenle evlendirilip eşleriyle birlikte kaçmaları işlerini kolaylaştırıyor ve onları hem ülkelerindeki hem de yol boyunca karşılaşabilecekleri tehlikelerden koruyor. Ayrıca sığındıkları ülkelere de maalesef hamile bir kadın (yaşı ne olursa olsun) daha kolay iltica hakkı elde edebiliyor. Bu nedenle ‘çocuk evlilikleri’ durumlarının tek tek ele alınması, zorla evlilik yaptırılmış olanların evliliklerinin iptal edilmesi, diğerlerinin ise devam etmesine izin verilmesi sağduyulu bir yaklaşım olur.“ 

RAKAMLARLA ALMANYA’DA ‘ÇOCUK EVLİLİKLERİ’
Almanya’da yabancılarla ilgili merkezi kayıtlara göre 18 yaşın altında 1475 göç kökenli insan evli görünüyor. Federal İçişleri Bakanlığı tarafından 31 Temmuz 2016 tarihi esas alınarak yapılan açıklamada, resmi olmayan rakamların çok daha yüksek olabileceğine dikkat çekildi. ‚Çocuk evliler’in 1152’sinin kız, 323’ünün erkek olduğu, 664’ünün Suriye, 157’sinin Afganistan, 100’ünün Irak, 65’inin Bulgaristan, 41’inin Polonya, 33’ünün Romanya ve 32’sinin Yunanistan kökenli olduğu belirtildi. Evli görünenlerden 994’ü 16-18 yaşları, 120’si 14-16 yaşları arasındayken 361’inin 14 yaşından küçük olduğu da açıklamada yer aldı.


İlgili haberler
Artık sustuklarımı konuşacak gücüm var

Çocukluk pencereden oynayan çocukları izlemekti. Biri çocukluğumu aldı. Büyüyünce anlayacak, büyüyün...

GÜNÜN RAKAMI: 17 çocuk doğum yaparken, 2 bin 404 b...

Bunlar Sağlık Bakanlığı'nın resmi verileri. Gerçek rakamlar ise bundan çok daha fazla.