GÜNÜN KAZANIMI: Tunuslu kadınların mücadeleleri sonuç veriyor
Tunus'taki insan hakları örgütlerinin 25 yıllık mücadelesi sonuç verdi. Kadına yönelik şiddetle mücadele için çıkarılan yasaya göre artık ekonomik istismar da şiddet kapsamı içinde.

Tunus’ta kadına yönelik şiddetle mücadele için çıkarılan yeni yasa şiddetin tanımını genişletiyor. Yasa, fiziksel, ahlaki ve cinsel istismarın yanı sıra ekonomik istismarı da kapsıyor. Ay başında yürürlüğe giren yasa, kamuya açık alanda cinsel tacize ceza getiriyor. Kadın çalışanlarına erkek çalışanlarından daha az ücret ödeyen işverenin cezalandırılmasının önünü açıyor. Kadına yönelik şiddetle mücadele için çıkarılan yasa Tunus’taki insan hakları örgütlerinin 25 yıllık mücadelesinin bir sonucu olduğu belirtiliyor. Resmi rakamlara göre Tunus’ta her iki kadından biri istismara maruz kalıyor. Tunuslu Demokratik Kadınlar Derneği’nden Ahlef Belhadj’ye göre ise atılması gereken daha çok adım var. Belhadj, “Sadece yasa çıkarmak yeterli değil, bu yasaların uygulandığından emin olmalıyız” dedi.

İnsan Hakları İzleme örgütü de yasanın şiddet gören kadınlar için sığınma evleri kurulmasını şart koştuğunu ancak bu sığınma evlerinin maddi olarak nasıl destekleneceğinin net olmadığını vurguladı.

İlgili haberler
GÜNÜN ZAFERİ: Tunuslu kadınların şiddet yasası kaz...

Her iki kadından birinin şiddete maruz kaldığı Tunus’ta kadınların mücadelesiyle parlamento, kadına...

Tunus'ta kadınlar için özgürlük eylemi yapıldı

Tunus’ta bir araya gelen Ortadoğu ülkelerinden kadınlar DKY delegesi olan tutuklu Kitham Saafin, Kha...

GÜNÜN PORTRESİ: Cezayirli Cemile

Ölümü kahkahalarla karşılayan kadındı o ve özgürlük savaşını verdiği ülkenin yöneten erkinin ütopyas...