GÜNÜN ZAFERİ: Tunuslu kadınların şiddet yasası kazanımı
Her iki kadından birinin şiddete maruz kaldığı Tunus’ta kadınların mücadelesiyle parlamento, kadına uygulanan her türlü şiddetin cezalandırılmasını öngören yasayı kabul etti.

Tunus parlamentosu kadına şiddeti cezai yaptırıma bağlayan yasayı kabul etti. Yasa ile aile içi şiddet ve evlilik içi tecavüz de suç kapsamına alındı.
Yeni yasa cezai takibat açısından da bazı yenilikler getiriyor. Eşi tarafından şiddete maruz bırakılan bir kadın şikâyetini geri alsa ya da buna zorlansa da polis olayın peşini bırakmayacak. Tunus parlamentosunun onayladığı yasa şiddet gören kadınların adli ve psikolojik yardımdan yararlandırılmasını da öngörüyor.
Ayrıca Tunus parlamentosu kadın hakları savunucuları tarafından eleştirilen Ceza Kanunu'nun 227'inci maddesini de iptal etti. Bu maddeye göre, cinsel istismarda bulunduğu reşit olmayan kızla evlenen erkek ceza almıyordu.

TUNUS’TA KADINLAR NE ŞARTLARDA YAŞIYORDU?
Kısa süre önce sonuçları açıklanan ve 4 bin kadının katıldığı bir anket kadınların yüzde 64'ünün ailenin büyük erkek fertlerine sormadan sokağa çıkamadığını gösterdi. Ankete katılanların yüzde 70'i ulaşım araçlarında hakarete uğradığını, yüzde 76'sı ise evde fiziki ve psikolojik baskıya maruz kaldığını açıkladı.


İlgili haberler
Şiddete uğradığınızda neler yapabilirsiniz?

Şiddete uğrama ihtimaliniz varsa ya da şiddet dolu hayatınızı değiştirmek istersiniz ihtiyacınız ola...

Dominikli kadınların kürtaj hakkı son kararla darb...

Kürtajın tecavüz, ensest ya da hayati tehlike durumunda bile yasak olduğu ülkede durumun değişmesi i...

Şili’de kürtaj Kongrenin alt kanadına takıldı

Şili'de kürtaj yasa tasarısı, Kongre’nin üst kanadında kabul edilirken, alt kanatta yapılan oylamada...