kadın mücadelesi

Boğaziçili kadınlar ve LGBTİ'ler 'şiddete karşı kadın zinciri'ne çağrıyor

'25 Kasım haftasında şiddete, yoksulluğa savaşa karşı yan yana gelmeye devam ediyoruz. 20 Kasım saat 17.00'de Kuzey Kampüs'te şiddete karşı kadın zincirinde buluşalım, el ele, sırt sırta verelim'

Denizli Ekmek ve Gül Grubu, film gösteriminde buluşuyor!

Denizli Ekmek ve Gül Grubu, 25 Kasım'a giderken Kutsal Direniş filmini izleyip, kadına yönelik şiddeti tartışacak.

Eskişehir Demokratik Kadın Platformu, 'savaşa, şiddete, yoksulluğa karşı' kadınları sokağa çağrıyor!

Eskişehir Demokratik Kadın Platformu 25 Kasım günü, "savaşa, şiddete, yoksulluğa karşı kadın mücadelesini büyütüyoruz." sloganıyla sokakta olacak.

Tebrikler kız kardeşim Merve Dizdar

Türkiyeli kadınları onurlandıran gurur verici sözler RTÜK tarafından ‘kendi ülkesine saygısızlık’ olarak görüldü. Ve bu ülkenin vatandaşlarından, aldığı ödül için tebrik beklememesi gerektiği söylendi

Özgür Kadın Hareketi üyesi 15 kadın gözaltında

Ankara merkezli TJA’ya yönelik yürütülen soruşturmada, birçok kentte yapılan ev baskınlarında 15 kadın gözaltına alındı. Kadınların gaözaltına alınması Van’da protesto edildi.

Unutulunca ölür sevdiklerimiz

‘Uçurtmayı Vurmasınlar’ filmi bana o kadar tanıdık gelir ki, içinde Naime’yi görürüm. Feride Çiçek, Naime’nin cezaevi arkadaşıydı. Meşhur cezaevi pastasını tahliye olduktan sonra da yapmıştı.

Medusa’dan Mahsa’ya: Saçlarında direniş olan kadınlar

Bu yazımı İranlı kadınlara adayarak kadının en eski, en düşsel durumlarından söz edeceğim. Düşsel derken söylencede kalan ama insanlığın bilinçaltını ortaya çıkaran mitolojiden.

Dünyayı temizleyeceğiz bu parazitlerden

Özel bir ‘namus bekçim’ olduğunu öğrenmiş oldum. Aslında bana kimse bakmıyor, sanırım kendisi oturup, izleyip, kafasında kuruyor. Din adına. Dini kullanarak… Çok üzgünüm ve kızgınım.

Mesele yalnızca kendi hayatımız değil

Öfkemiz büyürken bunu birleştirmenin zorunlu olduğu zamanlardayız. Genç kadınlar şiddetin tam ortasında ancak buraya sıkışmak, mahkûm olmak zorunda değiliz.

Neco Usta’dan Sisa’ya, çalışabilmek için kadın olduklarını saklayan kadınlar

Masterchef yarışmasında hikayesini öğrendiğimiz Neco Usta gibi, var olabilmek için kadın olduğunu gizlemek zorunda kalan kadınların hikayelerine bakalım…

Çanakkale’de ‘Kadın Hakları Mücadelesi Örnekleri’ söyleşisi

Kepez Özgür Kadın Dayanışmasının düzenlediği ‘Yerelde kadın hakları mücadelesinden örnekler’in konuşulacağı etkinlik 11 Haziran Cumartesi günü gerçekleşecek.

KCDP’ye kapatma davası: Kadınların mücadelesi durdurulamaz!

KCDP neden kapatılmak isteniyor? Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Kadın Meclisleri Temsilcisi Nurşen İnal ile konuşuyoruz.

Kadın mücadelesine operasyon, Diyarbakır Newroz’u, bölgede kadın yoksulluğu

Kadın mücadelesine operasyon, Diyarbakır Newroz’u, bölgede kadın yoksulluğu… Tüm bu konuları Rosa Kadın derneği Yöneticisi, Avukat Elif Tirenç İpek ile konuşuyoruz…

Kutuplaşmayı kırmak için aynılar aynı yere, mücadeleye!

Aynı sorunları yaşayan aynı dertlere sahip akşama pişirecek aş bulmakta zorlanan kadınların söz konusu siyaset olunca birbirlerine kinle bakmalarının nedenini okumaya buyurun.

Eskişehir’de ‘Kadın Mücadelesinin Köşe Taşları’ paneli: Kadına yönelik şiddet bir sınıf meselesi

Eskişehir’de emek ve meslek örgütlerinin düzenlediği panelde bir araya gelenler, 25 Kasım’a giderken kadına yönelik şiddetin nedenlerini ve şiddete karşı mücadele yöntemlerini konuştu.

5. yargı paketinde kadınlar için neler var?

Tek adamın kararıyla Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çekilmesi sonrası kadınların haklarına yönelik saldırılar 5. Yargı Paketiyle devam edecek. Peki sırada neler var. İlke Işık yazdı…

Ayşe Gökkan’a 30 yıl hapis cezası verildi

TJA Dönem Sözcüsü Ayşe Gökkan’ın görülen duruşmasında mahkeme toplamda 30 yıl hapis cezası vererek tutukluluğunun devamına karar verdi.

Kadın katliamlarına dikkat çeken Eş Başkan hakkında dava

HDP Şırnak İl Eş Başkanı Sabuha Akdağ, kadına yönelik yapılan katliamlara dikkat çekmek için yaptığı açıklama nedeniyle hakkında hapis istemiyle dava açıldı.

Bizim aklımızı gönlümüzün değerleri yönetir!

Bir sabaha karşı evine yapılan baskınla gözaltına alınan ve günlerce gözaltında tutulan Ankara Kadın Platformu Üyesi Betül Koca gözaltı sürecinde yaşadıklarını Ekmek ve Gül’e yazdı.

Niye bu yasalar hep Fatma’lara işliyor?

Kadın mücadelesine çizilen ‘sınır hatları’nı giderek geriye çekmeye azmetmiş bir iktidarın çektiği çıtayı kabul etmeyen kadınların büyüyen öfkesi iktidar için büyük bir tehdit oluşturuyor.