GÜNÜN KISA FİLMİ: Mülteciler ve Afrika’nın Özü - Ugly
Kısa animasyon filmi Ugly, mültecilerin yaşamlarına ışık tutuyor. Film, toplumun kadın vücudundan tek beklentisinin fiziksel güzelliğe dayalı olmasını bir anne ve kız üzerinden işliyor.

Son yılların küresel problemlerinin başında mülteci krizi geliyor.

Yönetmen Anna Ginsburg, sanatçı Melissa Kitty Jarram ve yazar Warsan Shire ile birlikte Afrika Kıtası’nın kültürü ve yaşadığı iç karmaşası üzerinden mültecilere ve göç etmek zorunda kalan insanlara dikkat çeken kısa animasyon filmi yayınladı.

2001 yılından bu yana her sene 20 Haziran’da kutlanan Dünya Mülteciler Günü’nde yayınlanan kısa film, bir şiirden yola çıkarak hazırlandı. Warsan Shire tarafından yazılan Ugly (Çirkin) adlı şiir, animasyon filmine ilham oldu.

Kısa filme de adını veren şiiri, Warsan Shire özel olarak kendisi seslendirdi. Somali asıllı yazar Shire, şiirlerinde kendisinin ve ailesinin yaşadığı hayat tecrübelerinden yola çıkıyor. Zira ailesi de o bir yaşındayken Somali’den Birleşik Krallık’a geçmek durumda kalmış ve çeşitli zorluklar yaşamış.

Yazar, Brunel Universitesi tarafından verilen Brunel International African Poetry Prize (Brunel Uluslararası Afrika Şiir Ödülü) sahibi olup, Beyoncé’nin Lemonade albümü için yazdığı şarkılarla da biliniyor.

Sanatçı Melissa Kitty Jarram da kısa filmin hayata geçmesinde önemli bir paya sahip. Yönetmen Ginsburg ile çalışan Jarram her sahne için bir saati aşkın çizimler gerçekleştirdi. Yapılan resimler dijital ortama aktarıldı ve filmin iskeleti böylelikle oluşturuldu.


BİR ANNE KIZ ÖYKÜSÜ
Afrika Kıtasında göç yeni bir sorun değil. Kıta uzun süredir mülteci krizi, iç savaş ve diğer zorluklarla uğraşıyor. Afrika toplumunun beklentilerini eleştirel bir yaklaşımla ele alan Ugly şiiri de kıtanın yaşadığı siyasi sömürü ve savaş problemlerine de dikkat çekiyor. Toplumun, kadın vücudundan tek beklentisinin fiziksel güzelliğe dayalı olmasını anne ve kız üzerinden işleyen şiir, satır aralarında yaptığı siyasi göndermelerle savaşın getirdiği yıkımı ve sömürge politikalarının zararlarını gösteriyor.

Şiirde yer alan kız Afrika Kıtası’nı temsil ederken şiir, başlangıcını çürütecek şekilde sona erer. Acı çeken, fiziki olarak çirkin sınıfına konulan ve yalnızlaştırılan kız bu sayede acıyı görür ve anlamlandırır. Çirkin oluşunu önemsemez ve onurlu bir şekilde acılarını taşımayı öğrenir. Böylece dünya daha naif ve daha merhametli bir yer halini alır.

Künye

Prodüksiyon: Strange Beast
Yönetmen: Anna Ginsburg
Görsel Sanat Tasarımı: Melissa Kitty Jarram
Şiir: Warsan Shire
Seslendirme: Warsan Shire
Ressam: Seterah Seto, Matt Lloyd, George Wheeler, Anita Gill
Ses: father
Görsel: Vimeo

İlgili haberler
4 ülkede mültecilik: Kendimi hiçbir yere ait hisse...

Mahnaz İranlı bir Kürt. 5 yaşında ülkesini terk etmek zorunda kaldı. Irak, Türkiye, Danimarka, İngil...

8 yılın sonunda mülteci kadınlar: Kendilerini ait...

Halkların Köprüsü Derneği yöneticilerinden Gülistan Sultan, 8 yıldır hâlâ mültecileri kabul edemediğ...

Mülteci çocukların ardında bıraktığı duraklar...

Düşündüm, aynı acıları metrobüsteki bu çocuk da yaşamıştı. O çocuğun bir anlık kendisini aynada bir...