GÜNÜN KADINI: Krystyna Wituska
Faşizme karşı direnen kadınlardan Polonyalı Krystyna Wituska, ülkesinin Alman işgalinden kurtarılması için direnişte aktif rol almıştı.

12 Mayıs 1920'de Polonya'da doğan Krystyna Wituska 26 Haziran 1944'te katledildi. Polonyalı bir direnişçiydi. Ülkesinin faşist Almanya'nın işgalinden kurtarılması için aktif mücadele etti.  

Krystyna Polonyalı bir toprak sahibinin kızıydı. Poznan'daki manastır okuluna, ardından Varşova'daki Kraliçe Jadwiga lisesine gitti. Aile, 1940'ta Polonya'nın Almanlar tarafından işgali sonrası topraklarını terk etmek zorunda kaldı. Wituska, Almanlar tarafından işgal edilen Varşova'da Armia Krajowa'ya (Polonya vatan ordusu) katıldı ve Alman ordusunun Polonya'daki kışlaları hakkında bilgi topladı. 19 Ekim 1942'de Gestapo tarafından tutuklandı ve üç gün sonra Berlin'e getirildi. Alexanderplatz polis hapishanesinde birkaç hafta boyunca Roten Kapelle/Kızıl Orkestra adlı direniş grubu üyesi Maria Terwiel ile bir hücrede kaldı, Terwiel Ağustos 1943'te Plötzensee hapishanesinde infaz edilene kadar yakın bir dostluk kurdu. İmparatorluk Savaş Mahkemesi, Krystyna Wituska'yı casusluk ve halkı ihanete kışkırtma nedeniyle 19 Nisan 1943'te ölüm cezasına çarptırdı. Ekim 1943'e kadar Moabit hapishanesinde, Kasım 1943'ten itibaren Halle'deki (Saale) Roter Ochse hapishanesinde tutuldu. 26 Haziran 1944'te giyotinle öldürüldü. Cesedi Halle Üniversitesi'nin anatomisine verildi ve daha sonra anonim olarak Halle'deki Gertraudenfriedhof'taki anatomi mezar alanına gömüldü. Krystyna Wituska'nın hapishaneden yazdığı mektuplar 1968'de Polonya'da, 1973'te ise Berlin'de yayınlandı.

İlgili haberler
Faşizme karşı desenler: Kathe Kollwitz’in kalemiyi...

Kimi zaman çocukların “ekmek” diye bağırışı yükselir gravürlerinden, kimi zaman bir annenin ölü çocu...

Faşizme karşı direnişin kadınları…

Tanınmış kadın hakları savunucusu Germanist Florence Hervé faşizmin yenilgisinin 75. yıl dönümünde A...

Faşizme karşı direnen bir kadın: Helene Heyckendor...

Helene Heyckendorf 15 Kasım 1893'te Hamburg'da doğdu. 21 Nisan 1945'te Neuengamme toplama kampında a...