GÜNÜN BELLEĞİ: Atlı kadınlar kütüphanesi
Kentucky’nin izole dağ topluluklarına okuma kitabı sunmak için, genellikle şafak vakti, karlı yamaçlar ve çamurlu dereler boyunca basit bir hedef doğrultusunda yola koyulurlardı.

1930’lu yıllarda ABD’de yaşanan Büyük Buhran halkı hem sosyal hem de kültürel açıdan derinden etkilemişti. yeni bir kalkınma planı yapılırken sahnede yine kadınlar göründü. Okumak ve okutmak için dağ taş demeden gezip kitap dağıtan kadınların hikayesini paylaşıyoruz.

Atlı kütüphaneciler olarak bilinen bu kadınlar Kentucky eyaletinin en uzak bölgelerine o zamanlarda atlarıyla kitaplar taşımış. İşsizliğin de boy gösterdiği bu dönemlerde hem kadınlara iş olanağı sağlanmış hem de vatandaşların dergi, kitap ulaşımında kolaylık sağlanmış. Bu da okuma yazma oranında ciddi bir artış göstermiş. Haftada 160-200 km arası yol kat eden bu kadınlar zaman zaman ise gittikleri yerlerde oturup kitap da okurlarmış. Bu kadınlar gece gündüz demeden sabahın erken saatinde yola koyulur, görevli oldukları 29 bölgedeki evlere kitapları, dergileri ulaştırırlardı. 1938 yılında ise bu kadınların sayısı 274’e ulaştı. Ancak ‘yeni kalkınma politikası’nın içinde işsizlik oranının azaltılması da yer aldığı için 1943 yılında kadınların bu projesine son verildi. Bu kadınların kitap ulaştırdığı insanların onlara dair görüşlerden biri ise şöyle:

Bize getirdikleri kitaplar hayatımızı kurtardı.

Kaynak: Atlas Obscura

Ekmek ve Gül için çeviren: Berivan Balkay

İlgili haberler
GÜNÜN ÖNERİSİ: Bu kütüphane belleğimizi güçlendiri...

İstanbul Fener'de tarihi bir binada, kadınlar hakkında başka hiçbir yerde bulunamayacak bilgi kaynak...

GÜNÜN BELLEĞİ: Caroline, Susannah, Millicent ve bi...

Evliliklerinde yaşadığı eşitsizliğin ve şiddetin cana tak ettiği durumda mücadeleyi, dayanışmayı seç...

GÜNÜN BELLEĞİ: Tarih, kadın giysileri ve yasaklar

Giysi kadın bedenini denetlemek için kullanılan araçlardan biridir. Kadınların kapalı mı açık mı, kı...