günün belleği

GÜNÜN BELLEĞİ: Engels’in Jenny Marx’ın ölümü üzerine yazdığı mektup...

Karl Marx'ın büyük kızı Jenny Caroline Longuet-Marx 11 Ocak 1883'te öldü. Ölümünün ardından Engels'in kaleme aldığı bu yazı Der Sozialdemokrat dergisinin 4. sayısında 18 ocak 1883'te yayımlandı:

GÜNÜN BELLEĞİ: Cibali Tütün Fabrikası'nda 3500 işçi yemek boykotu yaptı

Neredeyse yarısını kadınların oluşturduğu Cibali Tütün Fabrikası’nda 3 bin 500 işçi bundan tam 57 yıl önce yemek boykotu yapmıştı.

GÜNÜN BELLEĞİ: Bir uçurumun dibinden dünyaya yayılan kelebekler!

Dominik’te 30 yıl süren bir diktatörlük ve canları pahasına mücadele veren 3 kız kardeş: Mirabel Kardeşler… Patria, Minerva ve Maria Teresa...

GÜNÜN KADINI: Franceska Mann

Varşova’da yaşayan ünlü bir dansçıydı Franciszka Mann. Ancak yüksek statüsüne rağmen bir Yahudiydi ve yaşamı Auschwitz’de bir gaz odasında son buldu. Ancak geriye cesaret dolu hikayesini bıraktı.

GÜNÜN BELLEĞİ: Kadınların Sosyal ve Politik Birliği

Kadınların Sosyal ve Politik Birliği, Birleşik Krallık’ta kadın hareketleri çerçevesindeki öncü örgütlerden birisidir. Üyelerin süfrajet olarak tanımlandığı ilk gruptur.

GÜNÜN BELLEĞİ: İlk Türk Kadın Opera Sanatçısı Semiha Berksoy

Sanatın birçok alanında ilki gerçekleştiren ve ‘İlklerin kadını’ olarak tanınan opera sanatçısı ve ressam Semiha Berksoy’un ölümünün üzerinden 15 yıl geçti...

GÜNÜN BELLEĞİ: Tyra Hunter’i transfobi ve ırkçılık öldürdü

7 Ağustos 1995 günü Tyra Hunter adlı trans kadın geçirdiği trafik kazası sonrası tedavi edilmedi. Tyra, transfobik ve ırkçı tutumlar yüzünden ölüme terk edildi.

GÜNÜN BELLEĞİ: Nazilere karşı ilk ve tek toplu sivil direnişi kadınlar gerçekleştirdi

Rosenstrasse’yi dolduran kadınların haykırışı, her türlü baskıyla mezarlık sessizliğine bürünmüş şehri sarsıyorudu. Nazi döneminde toplu sivil direnişin tek örneği olan bu olay belleklerden silindi.

GÜNÜN KADINI: Vida Tomšič

II. Dünya Savaşı sırasında Yugoslav partizanları cephesinde savaştı ve Halk Kahramanı Nişanı'na layık görülen Sloven komünist politikacı ve aktivist Vida Tomšič’i tanıyalım.

GÜNÜN BELLEĞİ: Psikoloji tarihindeki önemli kadınlar

Erkeklerin çoğunlukta olduğu bir alanda olmalarına rağmen çalışmalarını devam ettirmiş, şimdi bile kendilerinden söz ettiren, psikoloji alanına katkıları oldukça fazla olan kadınları tanıyalım.

GÜNÜN BELLEĞİ: Kadınlar Karl Marx’a ne borçludur?

Bundan tam 116 yıl önce Zetkin’in, Marx’ın ölümünün 20. yılında kaleme aldığı ‘Kadınlar Karl Marx’a ne borçludur’ yazısı hala güncelliğini koruyor.

GÜNÜN BELLEĞİ: Regl ve Yahudi Soykırımı

Regl hayatın bir gerçeği; ama çok az konuşuluyor. Toplama kamplarındaki kadınlar, en vahim ve zorlu şartlarda, özel olanın kamusallaştırılması ile nasıl başa çıktılar?

GÜNÜN BELLEĞİ: Kadın Eserleri Kütüphanesi açıldı

Bugün ‘kadınların belleği’ olan Kadın Eserleri Kütüphanesi bundan tam 29 yıl önce bugün açıldı.

GÜNÜN BELLEĞİ: Dünyanın ilk kadın sendika başkanı Paula Thiede

O, işçi sınıfının kurtuluşu için elinden gelenden daha fazlasını yapan, kadın işçiler için örnek olan bir kadın işçiydi. Hem de dünyada bir sendikanın başkanı olabilen ilk kadın işçi!

GÜNÜN BELLEĞİ: Kadınların ‘ekmek’ isyanı / Richmond

Virginia eyaletinin başkenti Richmond’da kadınlar, Virginia Valisi John Letcher’dan, makul fiyatlarla yiyecek talep etmek için 2 Nisan 1863’te Pichmond Kapitol Meydanı’nda buluştular.

GÜNÜN BELLEĞİ: Mahlaslı kadınlar

20. yüzyılda isminin zikredilmesinde bir sakınca kalmamış kadın yazarlar yaşadıkları dönemde isimlerini gizliyordu, neden mi?

GÜNÜN BELLEĞİ: Resmi paraya basılan ilk ‘sıradan kadın’

Kalkık, biçimli bir burun, sivrice, küçük bir çene ve başında bir Anadolu başlığı... İsmi Sabiha idi...

GÜNÜN BELLEĞİ: ‘İnsanların Davası’

O yıllarda Kanada’daki kadınlar ‘insan’ olarak görülmüyordu. Ancak ‘Meşhur Beşli’nin zaferi meşhur olmayan onlarca kadının zafer kazanmasına neden oldu.

GÜNÜN BELLEĞİ: Avrora Mardiganyan’ın Dersim’den Amerika’ya uzanan hikayesi…

Aurora Mardiganian’ın (Avrora Mardiganyan) hikayesi Dersim’den Amerika’ya uzanıyor. Mardiganyan, 24 Nisan 1915 Ermeni Soykırımı’nın yaşattığı sayısız zorluktan kurtularak yaşama tutunmuş bir kadın…

GÜNÜN BELLEĞİ: Marie Rose Balter’in hikayesi

Marie Rose Balter’in hikayesi başka insanların hikayesinden biraz farklı. Onu farklı kılan, bir zamanlar hasta olarak kaldığı akıl hastanesine yönetici olarak dönmesi.