günün belleği

Kadınlar Karl Marx’a ne borçludur?

Bundan tam 118 yıl önce Zetkin’in, Marx’ın ölümünün 20. yılında kaleme aldığı ‘Kadınlar Karl Marx’a ne borçludur’ yazısı hala güncelliğini koruyor.

Engels’in Jenny Marx’ın ölümü üzerine yazdığı mektup...

Karl Marx'ın büyük kızı Jenny Caroline Longuet-Marx 11 Ocak 1883'te öldü. Ölümünün ardından Engels'in kaleme aldığı bu yazı Der Sozialdemokrat dergisinin 4. sayısında 18 ocak 1883'te yayımlandı.

GÜNÜN BİLİM KADINI: Sofya Aleksandrovna Yanovskaya

Sovyetler Birliği’nde matematiksel mantık araştırmalarının yenilenmesi ve Karl Marx’ın matematik eserlerini yayınlama ve düzenleme çabaları ile bilinen Sofya Aleksandrovna Yanovskaya ile tanışın...

GÜNÜN BELLEĞİ: İzlanda’nın en aktif yanardağı

24 Ekim 1975’te İzlanda’da hayat normal seyrinde akmayı bıraktı. Çünkü o gün ülkenin yarısını oluşturan kadınlar ellerini ne evlerinde ne de işyerlerinde bir şeye sürmediler.

GÜNÜN BELLEĞİ: Grev yasaklarına mücadeleyle yanıt veren kadınlar...

Evet, yasaklar çok ancak yasaklara karşı hakları için mücadele edenler de çok! İşte yasağa rağmen 15 ay süren bir maden grevi hikayesi...

GÜNÜN BELLEĞİ: Kadınların söke söke kazandıkları ilk oy hakkı

Yeni Zelanda, 19 Eylül 1893’te, tüm kadınlara parlamento seçimlerinde oy kullanma hakkını veren ilk ülke oldu.

GÜNÜN BELLEĞİ: Marie Popelin’in avukat olma mücadelesi

Belçikalı öğretmen, kadın hakları savunucusu Marie Popelin 16 Eylül 1846’da doğdu, 5 Haziran 1913’te öldü. Avukat olabilmek için verdiği hukuki ve politik mücadelesi ‘Popelin Olayı’ olarak bilinir.

GÜNÜN BELLEĞİ: Doğum kontrolü mücadelesinin öncüsü Margaret Higgins Sanger

Margaret Higgins Sanger; Amerikalı doğum kontrolü savunucusu, cinsel eğitimci, yazar, hemşire ve Amerikan Doğum Kontrolü Birliği’nin kurucusu.

GÜNÜN KADINI: Hélène Metzger

Fransız bilim tarihçisi, mineralog, filozof Hélène Metzger (Bruhl), 26 Ağustos 1889’da Paris’te doğdu. Mart 1944’te Auschwitz Toplama Kampına sürüldü. Yolda veya kampta öldü.

GÜNÜN BELLEĞİ: Faşizme karşı direnişte iki mücadele arkadaşı

Elfriede Tygör ve Charlotte Eisenblätter 25 Ağustos 1944’te idam edildi. İdama mahkum edileceklerini bile bile Rote Kapelle direniş örgütünde broşür basımı, dağıtımı, kuryelik yaptılar.

GÜNÜN BELLEĞİ: İşçi kadınların Fleck Grevi

Fleck Grevi kadınların müthiş baskılara karşı kazanımlarla sonlandırdığı bir grevdi… Tarihin ‘hak verilmez, alınır’ dedirten işçi kadın grevlerinden Fleck Grevini hatırlayalım mı?

GÜNÜN KADINI: Gertrud Staewen

Eğitimci, sosyal hizmet uzmanı ve yazar Gertrud Staewen, hayatı boyunca ötekileştirilen haklarından mahrum bırakılanlar için çaba harcadı.

17 Temmuz 1921| Faşizmin diz çöktüremediği Hannah Senesh doğdu

23 yaşında gencecik bir kadınken düşman hattının gerisine paraşütle inen Hannah Senesh 17 Temmuz 1921’de doğdu, 7 Kasım 1944’te idam edildi.

GÜNÜN BELLEĞİ: 18 Haziran 2018 | DSÖ trans olmayı ‘akıl hastalığı’ kategorisinden çıkardı

Transların yıllara varan mücadelesi ve tepkisi sonucu 18 Haziran 2018 yılında Dünya Sağlık Örgütü, Hastalıkların Uluslararası Sınıflaması rehberinde transları ‘akıl hastası’ sayan maddeyi çıkardı.

Hedwig Dohm kimdir?

‘İnsan haklarının cinsiyeti yoktur!’ sözüyle tanınan, Alman kadın hareketi öncüllerinden, savaş karşıtı Hedwig Dohm, 20 Eylül 1831'de doğdu, 1 Haziran 1919'da öldü.

19 Nisan 1872| Sosyal hizmetin öncüsü Alice Salomon…

Alman kadın hareketinin liberal sosyal reformcularından, sosyal hizmetin bilim olarak kabullenilmesinin öncülerinden, pasifist, faşizm karşıtı Alice Salomon…

GÜNÜN BELLEĞİ: Rose Schneiderman

Amerikalı bir sendikacı ve kadın hakları savunucusu olan Rose Schneiderman, işçi kadınların ekmek ve gül mücadelesi içinde tarihteki yerini aldı.

GÜNÜN BELLEĞİ: Käthe Leichter

Kendini işçi sınıfına adayan ve Viyana İşçi Odası kadın bölümü kurucusu olan Käthe Leichter, 1942 yılının 17 Mart’ında Naziler tarafından gaz odasında katledildi.

GÜNÜN PORTRESİ: Mathilde Jacop

Mathilde Jacop, Rosa Luxemburg’un mektuplarını, el yazmalarını cezaevinden kaçırarak bugüne ulaşmasını sağlamanın yanı sıra öldüğünde cesedini de teşhis etti.

GÜNÜN BELLEĞİ: Valentina Vladimirovna Tereshkova

Valentina Vladimirovna Tereshkova Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliğinin (SSCB) bayrağı altında uzaya çıkan ve dünyanın ilk kadın astronotu ünvanını kazanmış olan kozmonottur.