Gözaltındaki koyu halkalar artıyorsa… Aynalara küsmeyin, dinlenin!
Göz altındaki koyu görünüm yaş aldıkça artar, bu çok doğal bir durum. Ancak genç yaşlarda da koyu renkler çok belirginleşmişse, nedenlerini daha iyi irdelemek gerekebilir.

Aynaya bakınca yorgun, göz altları morarmış bir yüz görüyorsanız ve mor halkalar her gün daha da yayılıyor ve koyulaşıyorsa dikkat! Bu sadece estetik bir sorun olmayabilir. Alerjiler, vücudun susuz kalması da göz altlarındaki koyu halkaların nedenleri arasında.

Göz altındaki koyu görünüm yaş aldıkça artar, bu çok doğal bir durum. Çünkü yaşlandıkça cilt esnekliğini kaybeder, cilt altı yağ dokusu ve cilde esnekliğini sağlayan kolajen miktarında azalma yaşanır. Bu da cilt altındaki koyu renkli damarların daha belirgin hale gelmesine neden olur. Ancak genç yaşlarda da koyu renkler çok belirginleşmişse, nedenlerini daha iyi irdelemek gerekebilir.

GÖZ ALTI MORLUKLARININ NEDENLERİ NELER?

4 Uyku sorunları en temel neden. Normalden az ya da çok uyumak, cilt altındaki koyu dokuların ve kan damarlarının ortaya çıkmasına neden olabilir, ayrıca göz altlarında sıvı birikmesi nedeniyle şişkinlik de oluşturur.

Son dönemde pandemi nedeniyle de sürekli evde kalıp, elimizde telefon, karşımızda bilgisayar ya da televizyonun açık olması göz sorunlarını da arttırdı. Sürekli ekran maruziyeti göz çevresi kan damarlarının genişlemesine ve gözlerin kurumasına yol açtığı için göz etrafındaki koyu görünüm de artar.

Bahar aylarında da göz altı şişkinliklerinin ve morluklarının arttığını görüyoruz. Bunun da en temel nedeni alerjik reaksiyonlar. Alerjik reaksiyon geliştiğinde vücutta zararlı madde olarak algılanan yapılara cevap olarak vücudumuz histamin salınımını arttırır. Histamin salınımı gözlerde kaşıntı, kızarıklık, şişlik gibi rahatsız edici şikâyetlere neden olur. Ayrıca kan damarlarında genişlemeye de dolayısıyla ciltte belirginleşmelerine yol açar. Alerjiye bağlı olarak göz çevresini kaşıma hissi de arttığı için, sürekli olarak ovalamak morlukların ve halkaların daha kötü hale gelmesine neden olabilir. Hatta aşırı baskı uygulandığı durumlarda göz altındaki ince damarlarda çatlamalar da meydana geleceği için, kalıcı renk değişimleri söz konusu olur.

Bir diğer neden de vücudun ihtiyacı olan sıvı dengesinin bozulmasıdır. Yeterli miktarda su içmediğinizde, göz altındaki ciltte donuk ve gözlerde çökük bir görünüm ortaya çıkar.

Güneşe aşırı maruz kaldığınız durumlarda da cilde renk sağlayan melanin pigmenti fazla miktarda üretilir, bu da cildin kararmasına, göz çevresinin koyulaşmasına neden olur.

Bazı durumlarda ise ne yaparsanız yapın o koyuluklardan kaçamayabilirsiniz. Genetik faktörler de göz altı koyuluklarında etkilidir çünkü. Buna periorbital hiperpigmentasyon denir. Eğer genetik olarak yatkınsanız, koyu göz altları çocukluktan itibaren vardır. Yaşlandıkça daha da artabilir.

GÖZ ALTI MORLUKLARINA NE İYİ GELİR?

Soğuk kompres, şişkinliği azaltmaya ve genişlemiş kan damarlarını daraltmaya yardımcı olur. Temiz bir havluya birkaç buz küpü sarıp göz üstüne koyabilirsiniz. Aynı şekilde, soğuk suyla ıslatılan temiz bir bezi de uygulayabilirsiniz.

Yeterli uyku koyu halkaların görünümünü azaltmaya yardımcı olur. Günde en az yedi ila sekiz saat uyumak bedeniniz için oldukça önemli.

Yatış şeklinizin de etkili olduğunu unutmayın. Başın birkaç yastıkla yükseltilmesi, uyku sırasında göz altlarında sıvı toplanmasını ve buna bağlı gelişen şişkinliği önlediği için koyu renkleri de azaltır.

Bol sıvı da oldukça önemli. Günde en az 3 litre su için.

BÜYÜKANNELERİN VAR BİR BİLDİĞİ!
Büyükannelerin çayla, salatalıkla, gülsuyuyla, sütle yaptığı güzellik uygulamalarının da etkisi büyük.
Çay, içeriğinde bulunan antioksidanlar ve kafein nedeniyle kan dolaşımını uyarmaya, kan damarlarını daraltmaya ve cilt altında sıvı tutulumunu azaltmaya yardımcı olur. Poşet çaylar bu açıdan imdadınıza yetişir. İki siyah veya yeşil çay poşetini sıcak suda beş dakika demleyip, daha sonra poşet çayları buzdolabında 15-20 dakika soğuttuktan sonra, kapalı gözlerinizin üzerinde 10-15 dakika bekletin. Sonra yüzünüzü yıkamayı unutmayın.
İki dilim salatalığı 5 dakika boyunca limon suyunda bekletip, gözlerin limon suyuna temas etmemesine dikkat ederek gözünüzün üstünde bekletmeniz de hem gözlerinizi rahatlatır hem de göz altı koyuluklarına iyi gelir.
Disk pamukları gül suyuna batırıp kapalı göz kapaklarınızın üzerine 15 dakika bekletmeniz de fayda sağlar.
İki adet pamuk topunu soğuk sütün içine batırıp ve göz altlarına uygulayabilirsiniz.
Hindistan cevizi yağı, zarar görmüş cilt hücrelerini onarabilen zengin bir E vitamini kaynağı. Her gece Hindistan cevizi yağı ile göz altına masaj yapmak koyu halkaları azaltabilir.
Unutmayın, göz altındaki renk değişikliği veya şişlik zamanla kötüleşirse, nedenlerine inmek ve uygun tedaviyi planlamak üzere muhakkak bir dermatoloji uzmanına görünün.

Görseller: Freepik

İlgili haberler
PMS Nedir?

Premenstrüel sendrom; kanamanın başlamasından hemen önce gelişen, adetin başlamasıyla azalan rahatsı...

Rota ve menenjit aşıları ücretsiz uygulanmalı

Rota ve menenjit aşılarının önemine vurgu yapan Çocuk Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Gonca Aslan, “Çoc...

Ağır kaldıran işçi kadınlar dikkat: Pelvik Organ S...

Yaşam boyunca her 9 kadından 1’i sarkıklık nedeniyle cerrahi operasyon geçiriyor. Peki işçi kadınlar...