Patronlar için işçinin sağlığı değil işe ne kadar yararlı olduğu önemli!
Bir lokma ekmek derdine hayatımızı hiçe sayarak koronaya rağmen o marketlerde çalışıyoruz. Siz insan sağlığı için temizlik ürünleri satan bir firma olarak çalışanlarınızın hayatını hiçe sayıyorsunuz.

Büyük marketlerde gezici firma elemanı olarak 5 yıldır çalışıyorum. Sorumlu olduğum alan kadın, erkek ve çocuklar için genel temizlik kategorisinde bulunan ürünlerden raf sorumlusuyum. Pandemi döneminde hazırlanan günlük sağlık anketi düzenlemesi yapılıyor ve bizlerden bulunduğumuz markette koronaya yakalanan var mı ve bizim kendi durumumuza dair sorular soruyoruz.  

Biz düzenli olarak her gün bu ankete bulunduğumuz marketin genel durumunu yazıp sorumlu olduğumuz firmaya teslim ediyoruz. Ekim ayının başında gittiğim markette koronaya yakalananlar olduğunu ve evlerine gönderildiğini rapor ettim, buna rağmen beni aynı markete göndermeye devam ettiler. 5 Ekim’de yanımdaki reyonda çalışan, birlikte molalara çıktığım arkadaşta korona tespit edildi ve arkadaşı eve gönderdiler. Ben yine işyerime durumu rapor ettim bir gün sonra işyerine gittim öğlene doğru kendimi iyi hissetmedim eve geldim ankette iyi olmadığımı bildirdim, işyerinden kimse aramadı. İki gün sonra Sağlık Bakanlığı’ndan eve geldiler çalıştığın işyerinde koronaya yakalanan arkadaşınla yakın temasta olanlara test yapıyoruz dediler koronaya yakalanan arkadaş yakın temasta olduğu kişilerin ismine vermiş ve test yaptılar. 14 gün evde kalmam konusunda rapor yazdılar. Ben de işyerime raporu gönderdim insan kaynaklarından beni aradılar. Bir “geçmiş olsun durumun nedir” diye sormak yerine raporun yazıldığı tarihten geçerli olduğunu ve işe gitmediğim iki günün kesileceğini söylediler hâlbuki bir buçuk gün eksik ve ben durumumu iş yerine bildirmişim. Benim evde küçük çocuklarım var, ben sağlığımın derdindeyim onlarsa bir buçuk günün hesabını soruyor. Aradan 10 gün geçmiş gittiğim firmalar arayıp soruyor, bir ihtiyacın var mı diye, ama benim çalıştığım firma bir kez arayıp sormadı çalışırken en iyi elemansın ama hastaysan kötü oluyorsun.

Aldığımız para asgari ücret ben böyle çalıştıktan sonra her yerde iş bulurum. Ama insanların hayatı bu kadar değersiz olmamalı. Biz çocuklarımız var diye bir lokma ekmek derdine hayatımızı hiçe sayarak korona vakası çıkmasına rağmen o marketlerde çalışmaya devam ediyoruz siz insan sağlığı için temizlik ürünleri satan bir firma olarak çalışanlarınızın hayatını hiçe sayıyor, gitmediği bir buçuk günün hesabını soruyorsunuz. Biz çalışanlar olmasak sizler de bir hiçsiniz bu mağduriyetten dolayı işyerine dava açabiliyorsak inanın ben de şikâyette bulunmak istiyorum. Bu şekilde marketlerde hiçbir önlem alınmadan çalışan onlarca insan olduğunu da biliyorum ve Sağlık Bakanlığı tarafından denetlenmesini istiyorum.


İlgili haberler
Marketlerde risk altındayız, önlem yok

Markette çalışan üniversite öğrencisi bir okurumuz anlatıyor: Marketlerin aşırı yoğunluğundan dolayı...

Tacize uğrayan Şok market çalışanı: Tacize karşı s...

Dersim’de Şok Market müdürü Yaşar Koç’un tacizine uğrayan D. Ekmek ve Gül’e yazdı: Yaşadığı saldırıy...

Kadın işçiler olarak haklarımızı öğrenmeliyiz

Toplantıya katıldığım günden beri düşünüyorum. Ezilen büzülen, hor görülen bir işçiyim ben. Bu ülked...