Marketlerde risk altındayız, önlem yok
Markette çalışan üniversite öğrencisi bir okurumuz anlatıyor: Marketlerin aşırı yoğunluğundan dolayı sürekli paraya dokunuyoruz, ellerimizi yıkayamıyoruz, müşteriyle iç içeyiz...

Merhabalar 

Biliyorsunuz şu an çok kötü zamanlar geçiriyoruz. Bu virüs tehlikesi hepimizi kapsayan bir tehlike. Kendi durumumdan bahsedecek olursam markette kasiyerlik yapıyorum ve gerçekten çok zor, sürekli paraya dokunuyoruz ve marketlerin şu sıralar aşırı yoğunluğundan dolayı ne yazık ki almamız gereken önlemleri gerektiğince alamadığımızı düşünüyorum. Çünkü her saniye ellerimizi yıkayamıyoruz, dezenfekte edemiyoruz, müşteriyle zaten iç içeyiz, mecburen konuşmak zorundayız ve bu durum beni gerçekten ürkütüyor. Çünkü kimin hasta olduğunu görerek anlamamız mümkün değil. Olabildiğince uzak durmaya çalışsak da bir faydası olup olmayacağı meçhul ne yazık ki.

Çalıştığım markette her gün yeni bir tamim yayınlanıyor ve dün gelen tamimde maske takmamamız, takarsak daha riskli olabileceği söylenmiş. Katılmıyorum çünkü müşteri konuşurken farketmeden ağzından çıkan tükürük, hava direkt bize temas ediyor, aramızda 1 metreden daha az bir mesafe olduğu için. 

Öğrenci olduğum için part time çalışıyorum fakat yöneticilerimizin bizim sağlığımızı düşünmek zorunda olduğu kanısında olsam da bugün gelen telefonda yöneticim benden okul tatili boyunca full çalışmamı istedi ve aradaki farkı ödeyeceklerini belirttiler. Sizce doğru mu? Bence değil, sağlığımı onlar düşünmüyorsa ben düşünmek zorundayım, çünkü şu an paradan çok sağlığım önemli.

Herkes ‘evinde kal’ paylaşımları yapıyor. Ben de isterdim evimde kalmayı, bütün işçiler isterdi ama şu an bu mümkün mü? Tabii ki HAYIR. Patronlar, üst düzey yöneticiler evlerinde kalsınlar, biz işçiler olarak onları oturdukları yerden zengin etmeye devam edelim. Gün geçtikte vaka sayıları artıyor, okulu tatil edenler işçileri de düşünmek zorunda.

İlgili haberler
Market çalışanlarına bir dokun bin ah işit

Mahalle bakkalları bir elin parmağı kadar. Artık her mahalle de 3-4 çeşit market var. Bir de o marke...

Kadınlara erkeklerden daha az ücret ödeyen market...

Büyük market zinciri Fred Meyer’de kadın çalışanlara erkek işçilerden daha az ücret verilmesine karş...

AVM ve mağaza çalışanlarına ilişkin politika öneri...

AVM mağazacılığı alanında en temel sorun çalışma saatlerinin uzunluğudur. Çalışma saatleri rejimi, m...