Seçim 2023
‘Evde kal’ diyorlar, kalınca işten atıyorlar
Eşi dağıtımcı olarak çalışan bir okurumuz: ‘Eşim hiçbir önlem olmadan gün içinde onlarca kişiyle temas ediyor, işverene destek veren hükümet işçilerin koşullarını görmüyor.’

Eşim bir depoda dağıtımcı olarak çalışıyor ve şu dönemde şartlar çok zor. Gün içinde dağıtımcı olduğu için birçok yer gezmek zorunda, çalıştığı firmada bu durum için alınmış en küçük bir önlem dahi yok; ne eldiven veriyorlar ne maske ne de dezenfektan. Bize evde kalın diyorlar peki nasıl? Eşim bütün gün bir sürü kişiyle temasta bulunup eve geliyor.

Hatta bu sıralar eskisinden daha çok çalıştırılıp aynı maaş veriliyor, mesai saatleri uzadı ama mesai parası yok. İzin zaten işverenin gündeminde yok, izin almak istersen kendi isteğinle işten çıkmış sayılıp hiçbir hak talep edemiyorsun. Bir de OHAL söylentisi var, izin verirlerse de ücretsiz izin olur.

Çünkü Başkan sadece işverenleri düşündü, onlara çok olanak sağlandı, her türlü kolaylık verildi ama söz konusu evine ekmek götürmeye çalışan işçi ise hiç bir hakkı yok.

Biz kiracıyız, zaten zor geçiniyoruz, bir de şimdi üstüne salgın eklendi. Ücretsiz izin demek benim kredi borcumu ödeyemem demek, ev kiramı veremem, iki küçük çocuğumun bez ve diğer ihtiyaçlarını karşılayamam demek. Madem kredi borçları işverene ertelenebiliyor, bu çalışan için de geçerli olmalı, işverene verilen desteğin çalışana da verilmesi gerek. Sonuçta bizler de bu ülkenin insanıyız, böyle bir durumda alt üst sınıf ayrımı yapılmamalı çünkü bu devlet en çok alt sınıf sayesinde kazanıyor.

Ücretli izin verilmeli çalışanlara, eğer ücretsiz izin olursa kiramı, faturamı ödeyemem. Bu da biriken borç demek, zaten yeterince borç içindeyiz. Ama izinlerin de verilmesi gerekir çünkü eşim gün içinde çok fazla kişiyle temas halinde, taşıyıcı olması çok yüksek bir ihtimal. Çocuklara bulaştırma riski çok fazla. Biz sadece hakkımız olanı istiyoruz, ücretli izin ve daha sağlıklı çalışma ortamı istiyoruz.


İlgili haberler
Marketlerde risk altındayız, önlem yok

Markette çalışan üniversite öğrencisi bir okurumuz anlatıyor: Marketlerin aşırı yoğunluğundan dolayı...

Anaokulunda koronavirüs fırsatçılığı: Öğretmenleri...

Tuzla’da bulunan bir özel bir anaokulunda koronavirüs dolayısıyla okulların tatil edilmesinin ardınd...

Evde kal Türkiye, ofiste kal muhasebeci

Biz tahsilatçı olmaya ve çalışmaya devam etmek zorundayız. İşveren krizi bahane eder, aidatlarını da...

Koronanın kaldırdığı örtüler

Sağlıksız koşullara terk edilen emek gücünün ayakta kalma sorunu ortadayken yalnızca sermayenin ihti...