Devlet okulu masraflarının özel okuldan farkı kalmadı
Eğitim de böyle farklı fırsatlar olması, eşitsizliği getiriyor. Biz de ekonomik olarak özel okula gönderecek durumda değiliz aslında ama devlet okulunda da az para ödenmiyor, özel okula denk geliyor..

Bir kamu kuruluşunda kamu işçisi olarak görev yapmaktayım. 8 yaşında bir kızımız var ve pandemi süreci birinci sınıfa başlamasına denk geldi. Okul öncesi eğitimleri kreş ve anaokulunda geçtiği için evde okuma- yazmayı öğretmekte çok zorlanmadım. Ki sorun sadece okuma yazma öğrenmek de değildi tabii ki… Eğitim öğretim sosyalleşme vb. okulun sağlayacağı tüm faydalardan mahrum kalmıştık. İlkokula ilk başladığı sene yüz yüze eğitim görmesini, o heyecanı yaşamasını kesinlikle tercih ederdim; ancak sadece bir ay gibi bir süre okuluna gidebildi, onun dışında canlı derslere katılmak durumunda kaldı ki bu çok sıkıcı bir süreçti.

Kızımız ilkokula devlet okulunda başladı ve okula gittiği kısa süre zarfında eğitimin ve fiziki koşulların çok yeterli olmadığını gördüm. Okul binasına girildiğinde yoğun bir tuvalet kokusu olurdu; sağlıklı koşulların olduğundan hiçbir zaman emin olamadım; yarım gün olduğu için geri kalan zamanını babaannesinde çok verimsiz bir şekilde geçirdiğini fark ettim. Sonuçta çalışan ebeveynler olduğumuz için bir de bakım sorunu var çocuğumuzun; işyerimizin gündüz bakım ya da etüt gibi hizmetleri maalesef yok. Babaannesinde güvende olduğunu bilsek de akşama eve geldiğimizde yemek, evin toplanması, yorgunluk derken çocukla nitelikli zaman geçirmek de söz konusu olamıyor.

Öncelikle tam gün bir okul olması, gündüz bakım sorununun çözülmesi; diğer yandan da fiziki koşullar ve hijyen açısından daha özenli bir ortam ve yabancı dil öğrenmesini tercih ettiğimiz için özel okula yazdırma kararı aldık.

Devlet okullarında ezbere dayalı eğitim ve gereksiz bilgilerin verildiği eğitim sistemi olması, her ne kadar müfredat aynı olsa bile özel okulun bu konuda biraz daha esnek olması insanı bir parça rahatlatıyor.

Eğitim de böyle farklı fırsatlar olması, eşitsizliği getiriyor. Biz de ekonomik olarak özel okula gönderecek durumda değiliz aslında ama devlet okulunda da az para ödenmiyor; kayıt, kırtasiye masrafları, okula temizlik malzemesi alınması, okulun güvenlik görevlisinin maaşı bile velilerin verdiği paralarla sağlanıyor. Bir de etüt ve servise para verince zaten özel okula denk geliyor.


İlgili haberler
Yüz yüze eğitim için okullar açılsın, okulların aç...

Eğitimin çocukların ihtiyaçları ve güvenlikleri gözetilerek yüz yüze sürdürülmesi, okulların açık ka...

Niyet etmekle okullar açılmıyor

Kocaeli Ekmek ve Gül Kadın Dayanışma Derneğinden Selda Arslan, eğitim öğretim yılına girerken velile...

Okullar açılsın, koruma sistemi kurulsun, sendikal...

Eğitime erişim, kreş ve bakım hizmetleri, koruma ve izleme sistemi yok! Bu yokluk en çok yoksullukla...