Taliban çalışan kadınları evlere hapsediyor
Çalışan kadınların evden çıkmamalarını isteyen Taliban Sözcüsü Mücahit yasağı, ‘Güvenlik güçlerimiz kadınlarla nasıl konuşulacağını bilmiyor’ diyerek savunmaya çalıştı.

Taliban, çalışan kadınların “geçici bir süre” evden çıkmamalarını istedi. Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahit, açıklamayı “Güvenlik güçlerimiz kadınlarla muhatap olma konusunda eğitim almamıştı, bazıları kadınlarla nasıl konuşulacağını bilmiyor. Bu karar kadınların kötü muamele görmesini engellemek için” sözleriyle savundu.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre Afganistan’ın başkenti Kabil’de düzenlenen basın toplantısında konuşan Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahit, çalışan kadınların evden çıkmamalarını istedi, bunu da “Güvenlik güçlerimiz kadınlarla muhatap olma konusunda eğitim almamıştı, bazıları kadınlarla nasıl konuşulacağını bilmiyor. Bu karar kadınların kötü muamele görmesini engellemek için” sözleriyle savundu. Taliban Sözcüsü, evde tutulan kadınların işlerinden çıkarılmayacağını ve maaşlarında kesinti yapılmayacağını ileri sürdü.

Ancak BBC’ye konuşan kadınlar Mücahit’in iddiasına karşın çalışma haklarının kalıcı olarak engellendiğinden endişeli. Bazı kadınlar işe gittiklerinde artık orada çalışmadıklarının kendilerine bildirildiğini aktarırken bazı kadınlar da “Erkek bir akrabanızı getirin, işinizi ona devredin” dendiğini söylüyor.

Fotoğraf: Flickr

İlgili haberler
Meksika, ‘Afgan Hayalperestler’i ülkeye kabul etti

Meksika’ya iltica eden 5 Afgan genç kadın, Kovid-19 hastalarının bakımı için ventilatörler geliştire...

Afganistan'ın ilk kadın belediye başkanı: 'Taliban...

2018’de Afganistan’da ilk kadın belediye başkanı olan Zarifa Ghafari yaşamından endişeli: "Yardım ed...

Afgan kadınlardan mesajlar

Yazar Gayle Tzemach Lemmon Washington Post’a yazdığı yazıda Afganistan’dan kadınların ona gönderdiği...