TYS: ‘Ayrımcı liste’ uygulamasından vazgeçilmeli!
Türkiye Yazarlar Sendikası, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının güncellediği "çocuk dostu kitaplar listesi"nin sansürcü, ayrımcı ve düşmanlaştırıcı bir liste olduğunu belirterek tepki gösterdi.

Türkiye Yazarlar Sendikası (TYS), Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının güncellenen “çocuk dostu kitaplar listesi”ne tepki gösterdi. Açıklamada “Bakanlığın açıkladığı ‘çocuk dostu kitaplar listesi’, 18 yaşına kadar olan çocuk ve gençleri kapsayan sansürcü, ayrımcı ve düşmanlaştırıcı bir listedir.” denildi.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, geçtiğimiz yıllarda “Ailelere rehberlik etmesi için” yayımladığı “Çocuk Dostu Kitap” listesini yeniden düzenledi. Artık ebeveyn ve eğitimcilere önerilen “bakanlık onaylı” çocuk kitaplarının hedef kitlesi 0-6 yaş grubu ile sınırlı değildi. 0-18 yaşı kapsayan yeni liste 1093 eserden oluşuyordu. İlk göze çarpan ve büyük tepki toplayan, listede yer alan dini içerikli yayınların ağırlığıydı.

Listenin hangi ölçütlere göre, kimler tarafından hazırlandığının bilinmediği vurgulanan açıklamada şunlara dikkat çekildi:

“Bu listede; çocukları ve gençlerimizi aydınlatan, eğiten, umut veren, özgüven aşılayan; dostluğu, kardeşliği, saygıyı geliştiren; içinde yaşanılan kente, doğaya ve tüm canlı varlıklara karşı sevgi ve sorumluluk duygusu aşılayan; emeğe saygıyı kavratan; evrensel ve kültürel değerler hakkında farkındalık yaratarak güzellikleri görmeyi, farklı yaşantılara açılmayı ve düş kurmayı sağlayan pek çok yazarın kitapları yer almamaktadır. ‘Çocuk dostu’ nitelemesi, bu listede yer verilmeyen yazar ve yapıtlarını sansür eden, düşman gören ayrımcı bir anlayışın yansımasıdır.”

Açıklamada “Tam bir söz söyleme ve yazma özgürlüğünü savunan Türkiye Yazarlar Sendikası (TYS) olarak ailelere, eğitimcilere, çocuklar ve gençlere yönelik ‘ayrımcı liste’ uygulamasından vazgeçilmesini, çocuklar ve gençlerin okuyacakları kitapları özgürce seçmesini istiyoruz. Sansürcü listelere hayır! Ayrımcılık ve düşmanlaştırma değil dayanışma ve dostluk!” ifadelerine yer verildi.

Fotoğraf: TYS logosu - İllüstrasyon: brgfx/freepik

İlgili haberler
Sistematik sansür ve ‘Çocuk Dostu’ kitaplar

1093 kitabı ‘güvenli’ diye tanıtırsanız, diğer yüz binlercesini okuyan ya da okutanın her şeyden önc...

GÜNÜN KÜTÜPHANESİ: Sovyetlerin çocuk kitaplarından...

Princeton Üniversitesi SSCB’nin ilk yıllarından (1917-1953) çocuk kitaplarından oluşan çevrimiçi bir...

‘Farklı bir çocukluk kültürü için çocuk kitaplarıy...

Çocuklar için harika kitap önerilerimiz var. Çocuklara rehberlik eden, onlara düş kurması için alan...