çocuk kitapları

GÜNÜN ÖNERİSİ: Dinozor Çocuk’tan Depremzede Çocuklar için ‘Yeni Bir Yuva’

Depremzede çocuklar için Işıl Şenol’un kaleme aldığı, Başak Taşkıran’ın resimlediği ‘Yeni Bir Yuva’ çocuk kitabı Dinozor Çocuk’tan yayımlandı.

TYS: ‘Ayrımcı liste’ uygulamasından vazgeçilmeli!

Türkiye Yazarlar Sendikası, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının güncellediği "çocuk dostu kitaplar listesi"nin sansürcü, ayrımcı ve düşmanlaştırıcı bir liste olduğunu belirterek tepki gösterdi.

Sistematik sansür ve ‘Çocuk Dostu’ kitaplar

1093 kitabı ‘güvenli’ diye tanıtırsanız, diğer yüz binlercesini okuyan ya da okutanın her şeyden önce de yayımlayanların ne kadar tekinsiz bir alanda hareket ettiğini vurguluyorsunuzdur aslında.

GÜNÜN ÖNERİSİ: Tematik çocuk kitabı listesi

Çocukları odağına alan ve çocukların hayal gücünü, gelişimini, duygularını destekleyecek, yaşadıkları sorunlarla baş etmelerini sağlayacak kitap önerileri isteyenler bu listeyi bir kenara not etsin.

‘Çocukluk unutulamayan anılar hazinesidir’

Poli ve Çizgili Arılar Köyü kitabının yazarı, sınıf öğretmeni Meral Şahin’le çocuklar, kitaplar ve yazmak üzerine söyleştik.

Barışı çocuklara nasıl anlatacağız?

Savaşın vahşetini duyarsızlaştırıcı bir açıklıkla resmetmek yerine ‘etkileyici/hakiki’ olmanın çocuk odaklı yolları üstüne incelikle düşünmek daha uygun görünüyor.

Barışı çocuklara nasıl anlatacağız?

Savaşın vahşetini duyarsızlaştırıcı bir açıklıkla resmetmek yerine ‘etkileyici/hakiki’ olmanın çocuk odaklı yolları üstüne incelikle düşünmek daha uygun görünüyor.

4 çocuk kitabı muzır ilan edildi

Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu, kitaplar hakkında; ‘Küçüklerin maneviyatı üzerinde muzır tesir yapacak nitelikte olduğuna’ karar verdi.

GÜNÜN KİTABI: Duygularıyla Arkadaş Olan Çocuk

Çocukların hissedip tanımlayamadığı, başa çıkamadığı duyguları ve yansımalarını fark etme, tanımlama, ifade etme ve yaşadıkları zorluklarla baş etmelerini sağlayacak bir kitap…

‘Farklı bir çocukluk kültürü için çocuk kitaplarıyla tanışmak’

Çocuklar için harika kitap önerilerimiz var. Çocuklara rehberlik eden, onlara düş kurması için alan tanıyan, hayatlarını kolaylaştıracak ya da sahip olduğu içerikle onlşarı güçlendirecek kitaplar...

Çocuk kitaplarıyla tanışmak

Yarı yıl tatili devam ediyor. Tatilin son haftasına girilmişken hâlâ kitap seçmekte ve okumakta zorluk çeken çocuklar ve ebeveynler için kitap önerilerimiz var.

GÜNÜN ETKİNLİĞİ: Kadıköy’de çocuk kitapları günleri başlıyor

Bu yıl 6’ncısı düzenlenen Kadıköy Belediyesi Çocuk Kitapları Günleri 26 Ocak-3 Şubat tarihleri arasında Kadıköy Belediyesi Kozyatağı Kültür Merkezinde (Kozzy) kapılarını açıyor.

GÜNÜN ÖNERİSİ: Çocuk kitabı yazarlarından tatil için öneriler

Okullar kapandı, çocuklar için tatil dönemi başladı. Anne babalar ‘Tatili nasıl geçireceğiz’ diye düşünürken, yazarlar okunacak kitapları sıraladı.