EKVADOR: Tecavüz nedeniyle kürtaja izin veren yasa 5 oy farkla reddedildi
Evrensel gazetesinden Elif Görgü’nün hazırladığı bu haftaki Dünya Turu bölümünde Latin Amerikalı kadınların en yakıcı sorunlarından biri olan kürtaj yasası yer aldı.

Günde en az 11 kadının cinsel saldırıya uğradığı Latin Amerika ülkesi Ekvador’da meclis, tecavüz nedeniyle hamile kalan kadın ve kız çocuklarının kürtaj olmasına izin veren tasarıyı reddetti. Meclis kararını öfkeyle karşılayan Ekvadorlu kadınlar sokaklara çıktı.

Katolikliğin etkili olduğu birçok Latin Amerika ülkesinde olduğu gibi Ekvador’da da kadınların tecavüz dahil kürtaj olması yasak ve ceza sebebi. Ancak yine birçok Latin Amerika ülkesinde olduğu gibi Ekvador’da da kadınların sağlık ve kendi bedenleri hakkında söz sahibi olma hakları için bir süredir mücadele veriliyor. Geçtiğimiz salı günü bu mücadelenin bir sonucu olarak “tecavüz mağdurlarının kürtaj olmasına izin veren” yasa tasarısı mecliste ele alındı.

Sosyal demokratlık iddiasında olan ancak neoliberal bir hükümet olan Lenin Moreno’nun Alianza Pais (Yurt İttifakı) partisinin yönettiği ülkede, mecisteki 130 milletvekilinden 65’i yasaya destek verdi. Ancak yetmedi ve yasa tasarısı sadece 5 oy farkla reddedildi. Tasarıyı reddedenler arasında, bugüne kadar sol güçlerle ittifak yapan Pachakutik isimli yerli partisinden vekillerin bulunması özellikle Ekvadorlu yerli kadınların tepkisine neden oldu. Kararın açıklanmasının ardından yüzlerce kadının yanı sıra insan hakları savunucuları ve Halk Birliği (UP) gibi sol siyasi partilerin üyeleri, sokaklara çıkarak meclis binası ve kürtaj karşıtı bazı kiliseler önünde protesto gösterileri düzenledi.

Ekvador’da kürtaj ile ilgili hâlâ yürürlükte olan yasa 1938 yılında kabul edildi. Kürtajın meclis gündemine geldiği son tarih ise 2013 olmuştu. Latin Amerika’nın “solcu” liderlerinden olduğu iddia edilen Rafael Correa’ın devlet başkanlığındaki meclis o zaman da yasa tasarısını reddetmişti. Yasaya göre ülkede, ancak kadının hayatı tehlike altındaysa ya da “zihinsel engelli bir kadın tecavüze uğrayarak hamile kaldıysa” kürtaja izin veriliyor.

Ekvadorlu kadınlar tecavüz dışında kız çocuklarının da kürtaj olmasına izin verilmesini istiyor. Ekvador basınındaki haberlere göre, 2008-2018 arasında 14 yaşından küçük 20 bin kız çocuğu doğum yaptı. Her yıl 15 yaş altı yaklaşık 3 bin kız çocuğu tecavüz sonucu hamile kalıyor. Her gün en az 11 kadın ya da kız çocuğu cinsel saldırıya uğradığı için yetkili makamlara başvuruyor.

Cuma günü sokağa çıkan yüzlerce kadına ise polis biber gazıyla saldırdı. Hükümet binasının bulunduğu Plaza Grande’de (Büyük Meydan) toplanan kadınlar Devlet Başkanı Lenin Moreno’ya meclis kararını veto etmesi çağrısı yaptılar. Öfkeli kadınlar, “Polis tecavüzcüleri koruyor”, “Anne, sokağa çıkmak ve canlı geri dönmek istiyorum”, “Tecavüz ediyorlar, hamile bırakıyorlar, öldürüyorlar”, “Rosariolarınızı (haçlı kolye) rahmimizden çekin”, “Tecavüzle değil irade ile annelik” gibi sloganlar attılar.

AP’ye konuşan kadınlardan Kruskaya Hidalgo da, “Kararın cumhurbaşkanlığında veto edilmesini istiyoruz. Bunu, hergün istismara uğrayan ya da yasa dışı kürtaj oldukları için ölen kadın ve kız çocukları için yapmalılar” dedi.


İlgili haberler
Latin Amerikalı kadınların kürtaj yasağı mücadeles...

Kürtajın yasak olması ve kadınların sağlıksız koşullarda kürtaj yaptırması tüm dünyada tartışma konu...

Kürtaj değil, yasağı cinayettir: İrlanda hariç değ...

Türkiye’den bakınca koşulsuz şartsız ‘iyi’ olarak gördüğümüz yaban ellerinde mevzu bilhassa kadın ha...

İrlanda’dan Latin Amerika’ya kürtaj mücadelesi

Arjantin’de Ulusal Kongre kürtajın yasallaşması yasa teklifini az bir farkla da olsa reddetti. Ancak...

El Salvadorlu kürtaj tutuklusu iki kadın buluştu:...

Kürtaj yaptırdıkları gerekçesiyle ‘cinayetle’ suçlanan ve yıllarca cezaevinde kalan, kadınların müca...

El Salvador’da kürtaj yasağı ya öldürüyor ya hapse...

El Salvador’da kadınlar kürtaj yasağına karşı mücadele yürütüyor. Kürtaj değil, kürtaj yasağı can al...

II. Latin Amerika ve Karayipler Kadın Buluşması

İlki 2015 yılında Dominik’te gerçekleştirilen, ikincisi 28-30 Eylül’de Ekvador’un Quito kentinde ger...

EL SALVADOR: Eril şiddet kadınların hayatını cehen...

El Salvador, suç örgütlerinin kadın ve kız çocuklarını cinsel sömürü için hedef alması nedeniyle göç...

El Salvador mahkemesinden emsal karar: Imelda Cort...

El Salvador’da üvey babasının cinsel istismarına maruz kalan, hamile kalan ve bebeğini tuvalete doğu...

El Salvadorlu Evelyn Beatriz Hernandez Cruz yenide...

18 yaşındayken tecavüz sonucu hamile kalan ve tuvalette ölü doğum yaptıktan sonra cinayetten 30 yıl...