Milli Eğitim Bakanı çocukların beslenmesine ilişkin soruları yanıtsız bıraktı
Milli Eğitim Bakanlığı, CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in okullardaki yemek hizmetleri ve kantinlerle ilgili sorunlara ilişkin önergesinde yer alan soruları yanıtsız bıraktı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer okullarda kantin ve yemek hizmetlerini, Milli Eğitim Bakanlığına yönelttiği yazılı soru önergesiyle mercek altına aldı.

Gürer, önergesinde şu soruların yanıtlanmasını istedi:

“◾Ülkemizde ilk, orta, lise ve üniversite eğitimi veren okullarımızda bulunan kantin sayısı kaçtır?

 ◾İlköğretimden başlayarak üniversiteler dâhil yemek verilen okul sayısı kaçtır?

 ◾Kendi bünyelerinde öğrencilere yemek yapan okul ve tabldot yemek sağlayan okul sayısı kaçtır?

 ◾Okullarında yemek hizmetinden yararlanan öğrenci sayısı kaçtır?

 ◾2021-2022 öğretim döneminde ürün bozukluğu nedeniyle cezai işlem başlatılan okul kantini ve yemekhane sayısı kaçtır?”

CHP Milletvekili Gürer’in önergesine yanıt veren Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, “Millî Eğitim Bakanlığı Taşıma Yoluyla Eğitime Erişim Yönetmeliği hükümleri çerçevesinde yürütülen Öğrenci Taşıma Uygulaması kapsamında her yıl yaklaşık 1 buçuk milyon öğrenci yemek hizmetinden yararlanmaktadır” açıklamasında bulundu.

Bakan Özer, CHP Milletvekili Gürer’in önergesinde yer alan 5 sorudan sadece birini yanıtlarken, diğer 4 soruyu yanıtsız bıraktı.

BAKAN SINIFTA KALDI

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, öğrencilerin kantin ve yemekhane hizmetleriyle ilgili soruların yer aldığı önergeye Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer imzasıyla verilen yanıtların yetersiz olmasını eleştirdi.

Gürer, “Önergede yer alan soruların tamamı öğrencilerimizin sağlıklı beslenip beslenemediğini, bu konuda var olan sorunların çözümüne yönelik yapılan çalışmaların neler olduğunu içeren sorulardı. Ancak Sayın Bakan soruların önemli bir bölümünü yanıtsız bırakarak deyim yerindeyse adeta sınıfta kaldı. Okula giden her yaşta çocuk beslenme sorunu ile karşı karşıyadır. Yapılan araştırmalarda 4 çocuktan biri okula aç gönderilmektedir. İlkokuldan üniversiteye ekonomik krizin derinleşmesi aileleri etkilediği gibi çocukların beslenmesini de sorunlu hale gelmiştir. Öğrencilerin beslenme sorunları yanı sıra sağlıklı ürüne erişmek de zorlaşmaktadır. Okula giden her çocuğun sağlıklı beslenmesi iktidarın sorumluluğudur. İktidar bu bağlamda laf ürettiği kadar sorunlara çözüm getirmemektedir. Bakanlar ise yönelttiğimiz soruları yanıtlamaktan, şeffaf bilgi vermekten kaçınmaktadır” diye konuştu.

Fotoğraf: Kişisel arşiv- Canva

İlgili haberler
Çocukların beslenme sorunu için çocuk örgütlerinde...

Uluslararası Çocuk Hakları Elçileri Derneği ve Uluslararası Çocuk Hakları Elçileri Derneği, artan yo...

İzmir Aliağa'da 'çocuklara bir öğün ücretsiz yemek...

İzmir Aliağa'da okullarda her çocuğa bir öğün ücretsiz ve sağlıklı yemek verilmesi için Ekim ayından...

EMEP Dikili Örgütü ‘Okullarda 1 öğün ücretsiz yeme...

Emek Partisi Dikili İlçe Örgütü, Atatürk Meydanı ve 75. Yıl Parkı’nda ‘Okullarda 1 öğün ücretsiz yem...