LGBTİ’ler şimdi de Aile Bakanı Derya Yanık’ın hedefinde
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık LGBTİ’leri hedef aldı: ‘Eş cinselliği kamusal alanda problem değilmiş gibi kabul etmeyi bizden kimse beklemesin ne bireysel olarak ne hükümet olarak.’

Ankara’da medya kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya gelen Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, eş cinseller için “Problem değilmiş gibi kabul etmeyi kimse beklemesin” dedi.

Bakan Yanık, Türkiye'de gençlere yönelik veya aile değerleriyle ilgili birtakım çalışmalarda 'Yaşam biçimine müdahale ediliyor' itirazlarıyla karşılaşıldığını söyledi.

BAKAN’A GÖRE KADINA YÖNELİK ŞİDDETİN EN BÜYÜK SEBEBİ ALKOL

Yanık şöyle devam etti: “Hayat tarzı tartışmalarına kurban giden çok başlığımız var. 85 milyonun iyiliği de hepimize bulaşıcı, 85 milyon içerisinde oluşan maalesef olumsuzluklar da herkesi etkiliyor. Kadına yönelik şiddetin sebepleri arasında yüzde 70, 75’e yakın alkolizm var. Alkolle ilgili bir tartışma açmamız mümkün değil. Direkt hayat tarzı engeliyle karşı karşıya kalırsınız ya da işte eş cinsellik tartışmaları hemen ‘bireysel özgürlükler’. Bireysel özgürlük kısmı başka bir şey; ama toplumsal hayatı etkileyen tarafı başka bir şey. Eş cinsel vatandaşlarımız da bizim vatandaşlarımız. Haklarını korumak, yaşam haklarını korumak devletin sorumluluğudur ve bundan taviz veremez ama öbür taraftan eş cinselliği normalleştirmek, eş cinselliği kamusal alanda problem değilmiş gibi kabul etmeyi bizden kimse beklemesin ne bireysel olarak ne hükumet olarak. İkisi birbirinden çok ayrı şeylerdir.”

‘ANAYASAL DÜZEYDE TAVRIMIZI ORTAYA KOYDUK’
Anayasa değişikliği teklifine değinen Bakan Yanık, “Evlilik birliği kadın ve erkekten oluşur. Bunu niye yazmak istedik Anayasa’ya? Mevcut kanunlarda yok muydu? Vardı. Dolayısıyla mevcut kanunlarımız bizim böyle eş cinsel evliliğine müsaittir de birdenbire fark ettik; ama ‘Şunu anayasaya koyalım da engel olalım’. Öyle bir şey yok. Burada bir tavrı, meseleyle ilgili duruşumuzu daha net, daha keskin bir biçimde ortaya koymak istedik. Anayasal düzeyde tavrımızı ortaya koymak istedik. Dünyada maalesef çok kesin bir LGBT propagandası yürüyor ve bunun arkasında çok büyük bir ekonomik desteğin olduğunu da lobi desteğinin olduğunu da görüyoruz. İnsani değerler çerçevesinde de eş cinselliği normalleştirmek, yayılmasıyla alakalı bir göz yummak gibi bir şeyimiz olamaz. Bu noktada gerek bireysel gerek toplumsal çalışmaları yapmamız lazım” diye konuştu.
Bakan Yanık, bakanlık olarak akran zorbalığı konusunun gündemlerinde olduğunu söyleyerek, “Akran zorbalığı meselesi çok önemli. Bizim şu anda bakanlık olarak üzerinde çalıştığımız bir mesele. Mart sonu bir çocuk şurası yapacağız. Burada konuşacağımız başlıklardan birisi de akran zorbalığı. Burada bir farkındalık oluşturmaya çalışıyoruz” dedi.
‘İSTİSMAR SİYASETİN KONUSU YAPILAMAZ’

Bakan Yanık, İstanbul’da 6 yaşındaki çocuğa cinsel istismar olayında bakanlık olarak üzerlerine düşeni yaptıklarını kaydederek, “Çocuk meselesi, kadın, şiddet meselesi, istismar meselesi siyasetin üstünde bir şeydir. Bu, siyasetin konusu olmaz. ‘Siyasiler bunu konuşmasın’ anlamında söylemiyorum. Hepimizin meselesi. ‘1-2 yıldır biliyormuşsunuz da bir şey yapmamışsınız.’ 2 Aralık’ta müdahale dilekçemizi verdik, aynı gün ve sonrasında hemen müdahil olduktan ve müdahale talebimiz kabul edildiğinden itibaren duruşma tarihinin öne alınması, sanıkların tutuklu yargılanması ve gizlilik kararı sürecin içine dahil olmuş olduk. Dolayısıyla bu konuda dava süreçleriyle alakalı ve genel olarak yetkimiz budur” dedi.

Bakan Yanık, bu konularda vakıfları denetleme yetkisinin Vakıflar Genel Müdürlüğü’nde olduğunu kaydetti.

Haber-Fotoğraf: DHA

İlgili haberler
Anayasa komisyonundaki LGBTİ karşıtı açıklamalar t...

Anayasa değişikliği teklifi görüşmeleri sırasında komisyona çağrılan LGBTİ karşıtı kurumların konuşm...

Cumhurbaşkanı Hiranur Vakfındaki istismar için ‘mü...

AKP Kadın Kolları Başkanlığının düzenlediği Kadın Emeği Zirvesinde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hi...

Kadın ve LGBTİ örgütleri muhalefet partilerini Ana...

171 kadın ve LGBTİ örgütü Meclis'e getirilen Anayasa değişikliğine neden 'HAYIR' denmesi gerektiğini...