nefret söylemi

Dik gülüşlerimizi hatırlayalım

Gelin hep birlikte 2023 Türkiye’sinde neler oluyor bir göz atalım.

LGBTİ’lere kafede toplanmak da yasak

Onur Ayı etkinliği yasaklarını bir yenisi eklendi. Onur Ayı etkinliği yapılacağı için bir kafeye Kaymakamlık 1 günlük toplantı yasağı çıkarttı.

Birbirimizi saklanmadan, renklerimizle görmek…

Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, LGBTİ’lerin iktidar kürsülerinden hedefe konmasına, Onur Ayı etkinliklerine getirilen yasaklara dair mektup yazdı.

SHUDER Kocaeli Şubesinin paneli engellendi, hedef gösterildi

Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği Kocaeli Şubesi tarafından Kocaeli Üniversitesinde yapılmak istenen ancak izin verilmeyen panelin Eğitim Sen’de yapılmak istendi ancak tehditler devam etti.

İzmir’deki LGBTİ karşıtı miting protesto edildi

İzmir Büyük Aile Platformunun bugün Konak Meydanı’nda LGBTİ karşıtı mitingi sonrası İzmir’deki LGBTİ ve kadın dernekleri, platform ve siyasi partiler bir araya gerek nefret söylemlerini eleştirdi.

İzmir’de meydanlar nefret diline açıldı

İzmir Büyük Aile Platformunun düzenlediği LGBTİ karşıtı miting bugün gerçekleştirildi. Pınar Çetinkaya LGBTİ’lerin hedef alındığı mitingden izlenimlerini Ekmek ve Gül’e yazdı.

‘Aileyi koruma’ lafının altından yine nefret ve düşmanlık çıktı!

‘Aileyi koruyoruz’ kod adıyla yürütülen tüm politikalar sonucunda adım adım eşit yurttaşlık hakkımız, şiddete karşı korunma hakkımız, fikrimizi ifade etme hakkımız vb. Pek çok hakkımız boğuluyor.

Avukat Sena Yazıbağlı: Nefret dili trans cinayetlerini artırıyor

Artan trans cinayetlerini ve saldırıları konuştuğumuz Avukat Sena Yazıbağlı, LGBT bireylerinin devlet eliyle hedef gösterildiğini söyleyerek, ‘Nefret dili trans cinayetlerini artırıyor’ dedi.

Trans kadın Mira Güneş’i katledenlerin yargılandığı dava görüldü

Bornova’da trans kadın Mira Güneş’i katledenlerin yargılandığı davada ‘suça iştirak’ etmekle yargılanan sanıklar tutuklanmadı.

Saadet Partili İlçe Başkanının LGBTİ+ temalı çekim yaptığı için hedef gösterdiği fotoğrafçı: Susmayalım, kabullenmeyelim!

Saadet Partisi Karamürsel İlçe Başkanı Mehmet Özalay'ın LGBTİ+ temalı çekim yaptığı için hedef gösterdiği fotoğrafçı Başak Onay ve modeller ölümle tehdit ediliyor. Başak Onay yaşadıklarını anlattı.

Ayrımcılıkta son seviye: Polonya Cumhurbaşkanı ‘LGBTİ savunuculuğu komünizmden daha yıkıcı bir ideoloji’ dedi

Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, LGBTİ hakları savunuculuğunun ‘komünizmden daha yıkıcı bir ideoloji olduğunu’ söyledi.

‘Sosyal ve ekonomik olarak ölüme mahkum edildim’

Komşuları tarafından saldırıya uğrayan, ölüm tehditleri alan ve evine giremeyen Trans kadın Ajda Ender hukuk mücadelesinden bir adım bile geri atmıyor. Ender, kadınların desteğini bekliyor.

İstihdamda LGBTİ+’lar: Gizlenmeye zorlanıyorlar

Özel sektör ve kamuda LGBTİ’lerin durumu: Gizlenmeye zorlanıyorlar, ayrımcılık işe alımdan başlıyor ve özellikle kamuda işyerinde nefret söylemi yaygın.

GÜNÜN RAPORU: Medyada nefret söylemi yaygın, hak haberciliği sınırlı

Kaos GL Derneği tarafından LGBTİ+’ların medyada görünürlüğüne ilişkin yayımlanan 2018 Medya İzleme Raporu’na göre 2018’de haberlerin yarısı LGBTİ+’lara yönelik önyargıları besledi.

GÜNÜN AYRIMCILIĞI: TRT Genel Müdüründen skandal gerekçe

TRT Genel Müdürü 2014’te Avustralya adına Eurovision’da yarışan ve birinci olan Conchita Wurst için skandal bir ifade kullandı: Yayınlayamam.

Diren Coşkun ölüm orucunu durdurdu

Cezaevinde maruz kaldığı ayrımcılık sebebiyle ölüm orucuna başlayan tutuklu trans Diren Coşkun, taleplerinin kabul edilmesiyle ölüm orucunu bir süreliğine sonlandırdığını duyurdu.

LGBTİ bireyler için ayrı cezaevi: Tecrit içinde tecrit

LGBTİ bireylere dönük nefret ve şiddet politikaları göz önüne alındığında ayrı bir cezaevi uygulaması LGBTİ bireyler için de aileleri için de büyük sorunlara yol açabilir. Neden mi?

Ah o zihnimizi kemiren ‘ama’lar...

Birkaç gün önce Suriyelilere yönelik ırkçı söylemlere katılanlar duydukları öfkeden pişman olmuşlar mıydı? Belki... Kesin olan ise üzülseler de hâlâ zihinlerinde onları kemiren “ama”larının bitmediği.

Emani bana bir şey öğretti

Emani’ye olanlar beni tetikledi. Irkçılıkla mücadele etmem gerektiğinin, kadın hakları ve çocuk hakları ile ilgili daha çok çaba sarf edip farkındalık yaratmamız gerektiğinin farkına vardım...

Onlar bizim yaşam ortaklarımız

Biz o savaşı 4 yıl önce yaşadık, bitirdik. Şimdi Türkiye’de yeni yaşam savaşları veriyoruz’ diyen mülteci kadınların en büyük mutsuzlukları okul çağındaki çocuklarının çalışmak zorunda olması.