kürtaj

Doğum kontrolü ve kürtaj ücretsiz ama malzeme olursa...

Doğum kontrolü devlet tarafından karşılanması gereken ücretsiz bir sağlık hizmeti. Ancak ASM’lerde doğum kontrolü için gerekli malzemeleri bulmak ya imkansız ya da yeterli değil.

BAE'de tecavüz ve ensest vakalarında kürtaj serbest

Birleşik Arap Emirlikleri'nde rıza dışı ilişkilerde ve ensest vakalarında kürtaj yasal olarak gerçekleştirilebilecek.

Meloni itiraz etti G7 bildirgesinden 'kürtaj' çıkarıldı

G7 toplantısında 'kürtaj' tartışması yaşandı. Aşırı sağcı İtalyan lider Meloni’nin itirazı üzerine G7 bildirgesinden 'güvenli ve yasal kürtaj' ifadesi çıkarıldı.

Tecavüz failinin izni yok diye kürtaj engellendi

AYM, eşinin cinsel saldırısına maruz kalan ve hukuki sürecin uzaması nedeniyle gebeliğini sonlandıramayan Suriyeli mülteci kadının başvurusunda hak ihlali kararı verdi.

'Sağlık Çalışanlarına Yönelik Kürtaj Hizmeti Rehberi' yayında

Kadının İnsan Hakları Derneği, Mor Çatı ve Women on Web tarafından hazırlanan 'Sağlık Çalışanlarına Yönelik Kürtaj Hizmeti Rehberi' yayında.

İtalya’da yeni yasayla kürtaj isteyen kadınlara psikolojik baskı artacak

İtalya'da hükümet Temsilciler Meclisi'nden onay aldığı torba yasada kürtaj danışma kliniklerine kürtaj karşıtı derneklerin girişine izin veriyor. Yasa değişikliği Senatoda.

Fransa’da kürtaj hakkı resmen anayasal güvence altında

Fransa’da Versay Sarayında gerçekleştirilen tarihi kongre oturumda yapılan oylamada 72 hayır oyuna karşı 780 evet oyuyla kürtaj hakkı anayasal güvence altına alındı.

Adalet Bakanına soru: Gebeliğin sonlandırılması için mahkemeye kaç kişi başvurdu?

EMEP Milletveklili Sevda Karaca, 16 yaşında istismar mağduru çocuğun kürtaj hakkının mahkemece engellenmesini Meclis gündeme taşıdı; mahkemelerin kaç başvuruyu daha reddettiğini sordu.

AYM'den mahkemenin istismar sonucu gebeliği sonlandırmaması ile ilgili tazminat kararı

AYM, 16 yaşındaki cinsel istismar mağduru hakkında mahkemenin, gebeliğin sonlandırılmasına karar vermemesinde hak ihlali olduğuna hükmetti. 75 bin TL manevi tazminat ödenmesine karar verildi.

Meksika’da kadınların zaferi: Kürtaj suç kapsamından çıkarıldı

Meksika Ulusal Adalet Yüksek Mahkemesi, kürtajı federal düzeyde suç olmaktan çıkardı. Meksika Ulusal Kadın Enstitüsü, ‘Bugün Meksikalı kadınlar için zafer ve adalet günü’ açıklamasında bulundu.

Google, kürtaj karşıtı yanıltıcı merkezlerin reklamlarını göstererek en az 10 milyon dolar kazanmış

Google’ın son iki yılda kürtaj karşıtı yanıltıcı merkezlerin reklamlarını göstererek en az 10 milyon dolar kazandığı ortaya çıktı.

ABD’de kadınlar kürtaj hakkı için bir araya geldi

ABD’de kürtaj hakkını tanıyan yasanın kabulünün 50’nci, iptalinin 1’inci yılında kadınlar sokağa çıktı.

Finlandiya kürtaj yasası değişiyor: İki ayrı doktorun onay zorunluluğu kalkacak

Finlandiya’da kürtaj yasasında değişikliğe gidiliyor. Hamileliği sonlandırmak için iki ayrı doktor onayı zorunluluğunun kaldırılacak, hamileliğin 12'nci haftasına kadar kürtaj gerçekleştirilebilecek.

Destek kesildi, risk büyüdü: Yoksulluk istenmeyen gebeliği artıracak

Geçmiş yıllarda ücretsiz yararlanılabilen doğum kontrol yöntemlerine erişim artık zorlaştı. Yoksul kadınlar istenmeyen ve riskli gebelik tehlikesiyle karşı karşıya. Dr. Irmak Saraç anlatıyor...

Macaristan'da kürtajda 'fetüsün kalp atışı' sınırlaması: O bir kalp atışı değil!

Ülkede kürtaj engellerine bir yenisi daha eklendi: 'Fetüsün kalp atışının' dinlenmesi. Kadınların kürtaj hakkına bir saldırı olan bu uygulamanın ise hiçbir bilimsel yanı yok!

28 Eylül’de kadınlar güvenli kürtaj talebiyle sokağa çıkacak

Bu yılda dünyanın farklı bölgelerinden kadınlar güvenli kürtaj hakkı talebi ve kürtaj haklarına yönelik artan saldırılara karşı sokağa çıkacak.

Dünyada kürtaj hakkı saldırı altında| Kadınların mücadelesi bitmedi, bitmeyecek!

ABD’de Yüksek Mahkemenin Roe v Wade kararını bozması üzerine kadınların güvenli kürtaja erişim hakları kısıtlandı. ABD'nin yanı sıra dünyada birçok ülkede kadınlar kürtaj hakkı için mücadele ediyor.

ABD’de kürtaj yasağının önünü açacak olan karar protesto edildi

ABD Yüksek Mahkemesi kürtajı anayasal hak olmaktan çıkarması ve kürtaj yasağının önünü açacak karara imza atması New York’ta da protesto edildi.

Avrupa’da bir ilk| İspanya 3 günlük regl iznini yürürlüğe koydu

İspanya hükümetinin onayladığı taslağa göre, kadınlar 3 gün regl izni alabilecek. Bu uygulama ile İspanya Avrupa ülkeleri arasında regl izni veren ilk ülke.

Amerika'da binler kürtaj hakkı için sokakta!

Amerika'da binlerce kişi, ABD Yüksek Mahkemesi'nin kürtaj hakkını engelleme hazırlıklarına karşı sokaklara döküldü.