22 Ocak 1858 | İngiliz sosyalist Beatrice Webb doğdu
Londra Ekonomik ve Politik Bilimler Okulu'nu ve bugün hala var olan siyasi dergi The New Statesman'ı kurucusu, İngiliz sosyalist, sosyal reformcu Beatrice Webb 22 Ocak 1858'de doğdu.

İngiliz sosyalist, sosyal reformcu Beatrice Webb, sanayici Richard Potter'ın dokuz kızının en küçüğü olarak 22 Ocak 1858'de doğdu, 30 Nisan 1943'te öldü.   

Eğitimli ve önyargısız babası, ona geniş bir hümanist eğitim alma fırsatı (özel öğretmenler dahil) verdi. Soho'nun gecekondu mahallelerini gezdikten ve 1883'te dokuma atölyelerindeki baskı altında çalışan işçileri tanıdığı Galler'deki fakir akrabalarını ziyaret ettikten sonra sosyal araştırmacı olmaya karar verdi. 1886'dan itibaren Londra'da işçilerin yaşamını araştırıp yazan kuzeni Charles Booth'un çalışanı oldu. Liberal milletvekili Joseph Chamberlain ile olan ilişkisinin ardından, 1892'de memur ve Fabian Sidney James Webb ile evlendi. Evlilik çocuksuz kaldı. Webb'ler, Beatrice'e miras kalan servetle yaşayabildi ve kendilerini toplumsal araştırmalara adayabildiler.

Beatrice Potter olarak daha sonra Lenin tarafından Rusça'ya çevrilen Büyük Britanya'da Kooperatif Hareketi (1891) kitabını yayınladı. Evlendikten sonra genellikle eşiyle ortak çalışmalar yaptığı için ikisi bir arada anılır. 1929'da eşi Baron Passfield olarak soylu tabakaya yükseldikten sonra Lady Passfield olarak adlandırılmayı reddetti. Webb, Fabian Society'de çok aktifti. 1895'te Londra Ekonomik ve Politik Bilimler Okulu'nu kurdu ve bugün hala var olan siyasi dergi The New Statesman'ı kurdu. Sovyetler Birliği'ni ziyaret ettikten sonra, bir övgü kitabı yazdı ve birkaç makalede Stalin yönetiminin başarılarını anlattı. 1931'de British Academy'nin üyesi seçildi.

Fotoğraf: Von Elliott & Fry - Gemeinfrei

İlgili haberler
21 Ocak 1840| İngiliz doktor Sophia Louisa Jex-Bla...

Sophia Louisa Jex-Blake altı kadınla birlikte 1869’da Edinburgh Üniversitesinde tıp eğitimi almaya b...

20 Ocak 1856| Kadın hakları savunucusu Harriot Sta...

Harriot Stanton Blatch’in annesi, ünlü erken süfrajetlerden biri olan Elizabeth Cady Stanton’dı ve b...

19 Ocak 1943: Janis Joplin doğdu

Gelmiş geçmiş en başarılı rock ve blues şarkıcılarından Janis Joplin 19 Ocak 1943 yılında Teksas’ta...