19 Ocak 1943: Janis Joplin doğdu
Gelmiş geçmiş en başarılı rock ve blues şarkıcılarından Janis Joplin 19 Ocak 1943 yılında Teksas’ta dünyaya geldi, 27 yaşında madde bağımlılığından yaşamını yitirdi.

Gelmiş geçmiş en başarılı rock ve blues şarkıcılarından Janis Joplin 19 Ocak 1943 yılında Port Arthur, Teksas, ABD’de dünyaya geldi, 4 Ekim 1970’te henüz 27 yaşındayken aşırı uyuşturucu kullanmaktan öldü.

Kendisinden iki küçük kardeşi ile birlikte Texaco şirketinde mühendis olan babası ve bir ticaret lisesinde kayıt memuru olan annesiyle birlikte 20 yaşına kadar Port Arthur’da kaldı.

Daha küçük yaşlarda Janis, ailesinin mensubu olduğu “Church of Christ” kilisesi korosunda şarkılar söylemeye başladı ve Bessie Smith, Ma Rainey, Lead Belly gibi şarkıcıların albümlerini alıp dinlemeye başladı. Daha sonra ise Billie Holiday ve Big Mama Thorntonu, hayran listesine ekleyip onları da dinlemeye başladı.

Lise yıllarında fazla kiloya sahipti ve bu kiloları yüzünden okul arkadaşları tarafından çeşitli hareketlere uğrayıp, aşağılanıyordu. Bu duruma çok üzüldüğü için onlardan kaçtığını söyleyen Janis, ilk kaydını 18 yaşında Texas’ta yaparak, şarkı söylemeye başladı.

1963 yılında Texas Üniversitesine başlamasına rağmen okulu bırakıp kendini müziğe verdi. Otostopla San Fransisco’ya geldi ve çeşitli barlarda şarkı söylemeye başladı. İki yıl San Fransisco’da kalan Janis; alkol, amfematin, meskalin gibi uyuşturucularla kontrolünü iyice kaybedip bu kötü alışkanlıklarından kurtulmak için tekrar memleketi olan Texas, Port Arthur’a döndü. Lakin küçük rafineri kasabasında da yapamadı.

27 yıl süren yaşamı boyunca dört tane stüdyo albümü yaptı. 1968 yılında, grubun menajerliğini üstlenen Albert Grossman, Columbia Records plak şirketiyle bir anlaşma imzalamayı başardı ve aynı yıl grubun “Cheap Thrills” albümü bu şirketin etiketi ile yayınlandı. Bu albümde, “Piece of My Heart”, “Ball and Chain” ve “Turtle Blues” gibi klasikleşmiş blues şarkılarının canlı versiyonları da yer aldı. Bu albümün başarısı sayesinde sekiz hafta boyunca listelerde üst sıralarda kalmayı başaran grubun adı artık “Janis Joplin with Big Brother and the Holding Company” olarak anılmaya başladı.

1968’in sonunda, Big Brother and the Holding Company son bir performans gerçekleştirdikten sonra dağıldı.

Sonraki sene kariyerine tek başına devam etme kararı alan Joplin, 1969 yılının Haziran ayında gerçekleştirilen Woodstock festivalinde sahne alarak yeniden büyük bir beğeni toplamayı başardı. Blues’un yanında caz müziğine de her zaman ilgi duyan Joplin, aynı yıl “The Cozmic Blues Bandi” grubunu kurdu

4 Ekim 1970 günü, henüz 27 yaşındayken, aşırı dozda eroin yüzünden hayatını kaybetti.

Kaynak: Gaia dergi

Fotoğraf: Grossman Glotzer Yönetim Şirketi/Wikimedia


İlgili haberler
GÜNÜN ŞARKISI: Kozmic Blues

Janis Joplin’in hit parçalarından Kozmic Blues. Hayat kadar gerçek bir şarkı.

Blues Kraliçesi olarak anılan Dinah Washington

Güçlü ve duygusal sesi nedeniyle ‘Blues Kraliçesi’ olarak nitelenen Dinah Washington (Ruth Lee Jones...

GÜNÜN VEDASI: Aretha Franklin son yolculuğuna kırm...

Efsane şarkıcı Aretha Franklin’in dünyaya vedası da yaşamı gibi parıltılar içinde...