müzik

Bir kolektif emeğin ürünü: Kadınlar Dünyayı Çalıyor/Söylüyor

Kadınlar Dünyayı Çalıyor/Söylüyor: Görünen, açık seçik olan amaçlar ve metaforik olarak dikkat çekmek istediğim üstü örtülü amaçlarla çok sesli bir söylem, seslendiriş...

Maria’nın sesi dünya döndükçe dolaşacak

Maria Farantouri, sanatsal ve politik anlamda yaşamına pek çok şey sığdırır, anlatmak sayfalar dolusu düşer. Ancak onun sanatını ve mücadelesini anlayabilmek adına bu kısa kesitler dahi yeterlidir.

Bir yoldaşlık hikayesi: Grup Dost Yürek

1993 yılından bu yana müzik hayatına devam eden Grup Dost Yürek ilkeleri olan bir grup. Onlarınki bir yoldaşlık hikayesi…

GÜNÜN ŞARKISI: Ghir Enta

2004 yılında Demet Sağıroğlu’nun Korkum Yok ismiyle yorumladığı şarkının orijinal halini Souad Massi’den dinleyin bir de...

27 Şubat 1897| Klasik müzik sanatçısı Marian Anderson doğdu

20. yüzyılın en iyi kontraltolarından biri olan klasik müzik sanatçısı Marian Anderson, Amerika’daki ırkçı ön yargılara karşı verilen mücadelenin sembollerinden biriydi.

19 Ocak 1943: Janis Joplin doğdu

Gelmiş geçmiş en başarılı rock ve blues şarkıcılarından Janis Joplin 19 Ocak 1943 yılında Teksas’ta dünyaya geldi, 27 yaşında madde bağımlılığından yaşamını yitirdi.

Hande Küden, Berlin Filarmoniye kabul edilen ilk Türkiyeli oldu

Keman sanatçısı Hande Küden Berlin Filarmoni Orkestrasına kabul edilen ilk Türkiyeli kemancı oldu.

Blues Kraliçesi olarak anılan Dinah Washington

Güçlü ve duygusal sesi nedeniyle ‘Blues Kraliçesi’ olarak nitelenen Dinah Washington (Ruth Lee Jones), 29 Ağustos 1924’te Tuscaloosa'da doğdu, 14 Aralık 1963'te öldü.

Aretha Franklin’in hayat hikâyesi ‘Respect’ ismiyle beyaz perdede

Jennifer Hudson’ın Aretha Franklin’i canlandırdığı ‘Respect’ten bir tanıtım fragmanı yayınlandı.

Müzik alanında da hayatın her alanında da eşit olmak için...

Sesiyle, sanatıyla yaşamını idame ettiren bir kadın, müzik alanında kadınların emeklerinin erkekler tarafından sömürülmesine tepki gösteriyor.

İçinde saklı ‘Çakıl Taşları’

Kadınların yaşam içinde kendini doğurmasına ve güçlenmesine ilişkin temayı kendine özgü bir tarz ile işleyen Çakıl Taşları bir şiir - müzük performansı.

Souad Massi, 6. Uluslararası Klarnet Festivali’nde sahnede olacak

6. Uluslararası Klarnet Festivali 8- 18 Eylül tarihleri arasında. Kuzey Afrikalı müzisyen olarak tanımlanan Souad Massi de 14 Eylül’de Zorlu PSM Drama Sahnesi’nde olacak.

GÜNÜN ŞARKISI: Norah Jones'tan Carry On

Bazen de sakin şarkılar dinlemek lazım... Sakin ve dinlendirici... Öyleyse Norah Jones'tan carry on parçasını tercih edebiliriz.

Bugün dünya dans günü!

Tüm halkların buluştuğu ortak noktadır müzik ve dans... Ne kadar farklı kıyafetler farklı figürler, farklı ezgiler olsa da bizi saran duygu aynıdır; ‘sevgi ve coşku’.