Müzik alanında da hayatın her alanında da eşit olmak için...
Sesiyle, sanatıyla yaşamını idame ettiren bir kadın, müzik alanında kadınların emeklerinin erkekler tarafından sömürülmesine tepki gösteriyor.

Merhaba Ekmek ve Gül takipçileri; öncelikle sesimi duyurmam noktasında bana olanak tanıdığınız için sizlere teşekkür ederim.

Ben çocukluğumdan bu yana müzikle iç içe bir hayat sürdüm. Bu alanda yıllarca eğitim aldım ve hâlâ almaya devam ediyorum. Hayatlarını benim gibi yaz sezonunda, düğünlerde şarkı söyleyerek ve müzisyenlik yaparak idame ettiren birçok kişi emeklerinin karşılığını alamıyor.

Her yerde olduğu gibi erkek egemen sömürü sanatsal alanlarda da devreye girmekte... Bütün düğün boyu kendileri sahnede program yapıp kadınlara belli bir saat ayırıp orada da müdahale edip söylemesi gereken şarkıları listeleyip eline verirler.

Düğün sonu gelip herkes ücretini almayı beklerken yevmiyelerimiz keyfi bir şekilde kesilir. Sebebi ise “Sen az program yaptın düğün sahibi sana bunu uygun gördü” olur. Yaptığın itirazlar kabul görülmez, “Emeğimin karşılığı değil bu” desen de “E sen ünlü değilsin ki” derler... Yani ünlü ve popüler olursanız emeğinizin karşılığını alabiliyorsunuz.

Yaz sıcağında 2 gün boyunca sahne almamıza rağmen bahşişlerden de pay alamıyoruz.

Bahşişi geçtim emeğimizin karşılığını bile alamıyoruz. Herkese belli yevmiye veriliyor geri kalanını erkek solistler ceplerine indiriyor. Yaz sezonunda çoğunlukla Van’da çalışıyoruz.

Bölge geneline müzisyen ve solistler Van’dan gider programlara lakin dediğim gibi bütün masrafları onlara verilen yevmiyeden gider.

Her biri alanında son derece iyi eğitimlerden geçen enstrümanist arkadaşlarım da benimle aynı mağduriyeti yaşıyor.

Bizler adına düğün sahipleri ile konuşup belli bir ücret karşılığında anlaşıp bize farklı bir rakam söylüyorlar.

Anlayacağınız her türlü sahtekarlığa başvuran “sözde” müzisyenler mesele para olunca ahlaki değerlerini çok çabuk unutabiliyor!

Yazdıklarımla kadın sanatçıların ve müzisyenlerin sesine ses olmak istedim. Emeklerimizin karşılığını alabilmek için, eşit bir kazanç için, yaşamın her aşanında eşitliği sağlayabilmek için çalışıp çaba sarfedeceğim.

İlgili haberler
GÜNÜN ŞARKISI: Caz müziği bir de Elif Çağlar’dan d...

Müziğe farklı bir tat başka bir doku getiren caz sanatçısı Elif Çağlar’ı dinlediniz mi?

Polis şiddeti: Müzisyen kadının enstrümanı bomba k...

İstanbul'da polis, Kadıköy metro girişinde kadın müzisyeni enstrümanına bomba kendisine de terörist...

Sanatla, müzikle var olan bir kadın: Ayfer...

Çocuk yaşta işçi olan Ayfer’i hayata bağlayan bağlamasıydı... O bağlamayı şimdi öğrencileri için çal...