Hande Küden, Berlin Filarmoniye kabul edilen ilk Türkiyeli oldu
Keman sanatçısı Hande Küden Berlin Filarmoni Orkestrasına kabul edilen ilk Türkiyeli kemancı oldu.

Keman sanatçısı Hande Küden, Berlin Filarmoni Orkestrasına asil üye olarak kabul edilerek bir ilki gerçekleştirdi. 28 yaşındaki Küden, Berlin Filarmoni Orkestrasına kabul edilen ilk Türkiyeli kemancı olarak bir başarıya imza attı.

Bir yıldır çaldığı Berlin Filarmoni’nin birinci keman grubuna asil üye olarak katılan ilk Türk kemancı olan Küden, orkestranın web sitesindeki açıklamasında, “Berlin Filarmoni müzisyenleriyle birlikte çalmayı 13 yaşındayken hayal ediyordum ve şimdi hayalim gerçek oldu. Harika meslektaşlarımla birlikte performans sergilemekten ve şahane bir keman grubunun parçası olmaktan dolayı çok mutluyum” dedi.


HANDE KÜDEN KİMDİR?
1992 Adana doğumlu Hande Küden, lisans eğitimini, 9 yaşında keman sınıfına başladığı Çukurova Üniversitesi Devlet Konservatuvarında tamamladı. Hanns Eisler Berlin Müzik Akademisinde yüksek lisans yapan ve Stephan Picard’ın öğrencisi olan Küden, 2. Ulusal Gülden Turalı Keman Yarışmasının orta kategorisinde, 14. Uluslararası Genç Müzisyenler Oda Müziği Yarışması ve Necdet Remzi Atak Keman Yarışmasında birincilikler kazandı.
2011 yılından bu yana üyesi olduğu Lepidus Kuartet ile de Yaşar Üniversitesi 3. Oda Müziği Yarışmasında birinci olan Küden, Hüseyin Sermet ve Efe Baltacıgil ile birlikte Beethoven’ın Triple Konçerto’sunu Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası eşliğinde Berlin Konzerthaus ve Beethovenfest Bonn’da seslendirdi.
Solist olarak Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası, Türkiye-Ermenistan Gençlik Orkestrası ve başka birçok orkestra eşliğinde çalan Küden, İstanbul-Essen Gençlik Orkestrası’nda konsertmeister olarak, Türkiye - Almanya Gençlik Orkestrası’nda ise ikinci keman grup şefi olarak görev aldı.
18 yaşındayken Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrasının sınavlarını birincilikle geçerek bu topluluğa katıldı. 2012’de de Deutsche Symphonie Orchesterakademie’nin sınavını kazanarak burada orkestra üyesi olmaya hak kazanan genç kemancı Rusya, Tataristan ve Almanya’da resitaller verdi.
Berlin’de, 2015 yılında hem keman, hem de viyolayı Tabea Zimmermann’da çalıştı. Orkestra müzisyenliği eğitimini, Alman Senfoni Orkestrası Ferenc Fricsay Akademisi ve Berlin Filarmoni Karajan Akademisi’nde tamamladı.

Kaynak: Habertürk

İlgili haberler
GÜNÜN KARESİ: Her kemanda ağlayan bir Roman kadını...

Sevgili Sennur Sezer'in bu fotoğrafa yazdığı bu güzelim cümleler ışıl ışıl parlatıyor kadınların ve...

Müzik alanında da hayatın her alanında da eşit olm...

Sesiyle, sanatıyla yaşamını idame ettiren bir kadın, müzik alanında kadınların emeklerinin erkekler...

GÜNÜN KADINI: Müzik dehası bir kadın Paradies

Mozart, Bach, Chopin… Bilindik erkek besteciler… Ancak aynı dönemin en az onlar kadar yetenekli best...