Bir yoldaşlık hikayesi: Grup Dost Yürek
1993 yılından bu yana müzik hayatına devam eden Grup Dost Yürek ilkeleri olan bir grup. Onlarınki bir yoldaşlık hikayesi…

Grup Dost Yürek, tamamı kadın müzisyenlerden oluşan 1993 senesinde kurulmuş bir müzik grubu. Şarkılarında daha çok yaşamı ve doğayı ele alan grup sonra zamanlarda zeytinliklerin maden sahasına açılmasına tepki gösteriyor. “Yeşil Barış”, “Ağaçlara Şarkı Söyleyen Kadınlar” gibi şarkıları müzikseverlerle buluşturan Grubun Kurucusu, Söz ve Müzik Yazarı Aysun Timurcan ile sohbet ettik.

Timurcan sözlerine grubun kuruluşunu ve ilkelerini anlatarak başlıyor. Çalışmalarında bir yoldaşlık hikayesi olduğunu belirten Timurcan şunları dile getiriyor: “Grup Dost Yürek, aslında öncelikle Aysun Timurcan ve grubuydu. Daha sonra grup üyelerimizle dostlukla pekiştiğimizden ötürü ve 24 saatimiz değil 48 saatimiz birlikte geçtiğinden, Grup Dost Yürek oldu. Maddeleri, ilkeleri olan bir grup oldu. Önce dürüstlük, paylaşım, önce arkadaş, önce sanat arkadaşlığı... Yani bir yoldaşlık hikayesi vardı bizim çalışmamızda.”

AZE’NİN SÖZ YAZARI VE BESTECİSİ

Timurcan, tüm şarkıların beste ve sözlerinin kendisine ait olduğunu söyleyerek, ’80-90’lı yıllarda kasetlerinin olduğunu ekliyor. Grup Kızılırmak’tan dinlediğimiz Aze şarkısının da söz yazarı ve bestecisi olduğunu öğreniyoruz Timurcan’ın. Şöyle anlatıyor o zamanları: “Grup Dost Yürek adıyla iki yaptığımız profesyonel albüm var. Dost Yürek Aze, Dost Yürek Köprülerde. Türkiye’de kolay kolay yapılmamış hem çalıp hem söyleyen bir grup olarak bu kayıtlarımızı yaptık. Grubumuzun en çok bilinen şarkılarından biridir Aze. Kızılırmak grubuyla ünlenmiştir ama beste ve şarkı sözü yazarı benim.”

Grup, Aze albümünden sonra konserlerine devam ederken 1993’te Dost Yürek adını alıyor. Timurcan’ın İzmir’e gelişiyle bir ayrılık girer araya, yaklaşık 17 yıl ancak ara ara grup elemanlarıyla bir araya gelinerek Dost Yürek devam eder.

ŞARKILARIN TİYATRAL PERFORMANSI DA SERGİLENİYOR

Timurcan gruptan söz ederek, “Grupta 5 kadın da oluyoruz, 6 kadın da... Ama ana kadro trio. Grubumuza İzmir’den Nesrin Bacak katıldı. Yine İzmir’den gruba canı gönülden destek veren Buğçe Çalışkan var. Biraz yaşımız da yol aldığı için teyzeler grubu olarak da devam ediyoruz. Ama genç dinamik arkadaşlarımızın da desteği var. Buğçe Çalışan tüm albümlerimizi sosyal medyaya koydu. Tüm albümler, konser kayırlarımız yer alıyor artık. Aynı zamanda grubun tiyatral bir yapısı daha var, Bütün Düşler Mavidir ekibi. Bu Grubun Koordinatörü Nazlı Kayı’dır. Ayrıca İzmir’in ilk Mülkiyeliler kadın başkanıdır. Biz, onun koordinatörlüğünde Bütün Düşler Mavidir’de şarkılarımızın tiyatral performanslarını da sergiliyoruz” diyor.

Aysun Timurcan ve Sibel Önbaş

ZEYTİN İÇİN ŞARKI...

Geçtiğimiz günlerde Güzelbahçe Yelki’de düzenlenen zeytin eylemi için de şarkı hazırladıklarını ve orada söylediklerini hatırlatan Timurcan şunları söylüyor: “Yeşil Barış ismi. Diyoruz ki, ‘Zeytinime dokunma, ağacıma dokunma. Bin yıllık ömrüm var, ne kazanacaksın beni yok etmekle’ diyoruz”

‘KADINLARIN ŞARKI SÖYLEMESİ LAZIM’
Sohbetimize Sibel Önbaş ile devam ediyoruz. Önbaş da İzmir Mutfak Kültür Derneğinin kurucusu aynı zamanda. 7-8 yıldır da hem yayıncılık hem de gastronomi alanında çalıştığını söyleyen Önbaş, “Zeytine hep sevdalıydım, zeytin ağacı çok kıymetli. Sonra yolumuz Grup Dost Yürek’e düştü. Onlarla zeytin yolculuğu yapacağız. Kadınlar el ele verirse ağaçlar da bence kurtulur diye düşünüyorum. Bütün ağaçlar çok yaşasın. Kadınların şarkı söylemesi lazım. Özellikle ağaçlara şarkı söylemesi lazım” diyor.
AĞAÇLARA ŞARKI SÖYLEYEN KADINLAR

Son olarak şarkılarının çoğunun bir hikayesi olduğunu dile getiren Timurcan, “Ağaçlara Şarkı Söyleyen Kadınlar”ın hikayesi ile bitiriyor sözlerini: “Romanya’da bir köyde gelenek. Şubat ayında bütün kadınlar, ağacı bahara özendirmek için kazaklarını atkılarını alıp ağaçları sararak, etrafında daire oluyorlar ve türküler söylüyorlar. Bu beni çok etkilemişti. Aynı zamanda bu şarkıyı yazma sebebim, Akbelen köylü Sevgili Necla Işık’a. Çünkü aylarca ağaçların etrafında Akbelen Ormanı için nöbet tuttu. Bütün güçlü kadınları temsil eden bir kadın. Necla Işık’a ithaf ettim, bütün güçlü kadınlara.”

Fotoğraflar: Ekmek ve Gül

İlgili haberler
Sanatla, müzikle var olan bir kadın: Ayfer...

Çocuk yaşta işçi olan Ayfer’i hayata bağlayan bağlamasıydı... O bağlamayı şimdi öğrencileri için çal...

Müzik alanında da hayatın her alanında da eşit olm...

Sesiyle, sanatıyla yaşamını idame ettiren bir kadın, müzik alanında kadınların emeklerinin erkekler...

GÜNÜN KADINI: Müzik dehası bir kadın Paradies

Mozart, Bach, Chopin… Bilindik erkek besteciler… Ancak aynı dönemin en az onlar kadar yetenekli best...