Gülistan Doku soruşturmasında gözaltına alınan Zaynal Abakarov serbest bırakıldı
Dersim'de kendisinden haber alınamayan 21 yaşındaki Gülistan Doku'nun kaybolmasına ilişkin Alanya'da gözaltına alınan Zaynal Abakarov, serbest bırakıldı.

Dersim'de 5 Ocak 2020'den itibaren kendisinden haber alınamayan 21 yaşındaki üniversite öğrencisi Gülistan Doku'nun kaybolmasına ilişkin Antalya'nın Alanya ilçesinde gözaltına alınan Zaynal Abakarov, SEGBİS üzerinden ifadesi alınıp adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı, Munzur Üniversitesi Çocuk Gelişimi Bölümü 2. sınıf öğrencisi Gülistan Doku'nun kaybolmasına ilişkin soruşturmayı sürdürüyor.

Soruşturma kapsamında, Doku ile kaybolmadan önce son görüşen kişi olduğu belirtilen Zaynal Abakarov, başsavcılığın talimatıyla Antalya'nın Alanya ilçesinde gözaltına alındı.

Alanya İlçe Emniyet Müdürlüğüne götürülen Zaynal Abakarov'un ifadesinin, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden soruşturmanın yürütüldüğü Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığınca alındıktan sonra adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

ABLA DOKU: BEN DE BASINDAN ÖĞRENDİM

Konuyla ilgili Evrensel'e konuşan Abla Aygül Doku, "Ben de basından öğrendim" dedi.

ABAKAROV HAKKINDA İŞLEM YAPILMASI TALEP EDİLİYORDU

Doku ailesi ve hak savuncusu örgütler, Gülistan Doku'nun kaybolmadan bir gün önce tartıştığı baş şüpheli konumundaki Zaynal Abakarov hakkında işlem yapılmasını talep ediyordu. Abarakov'un şimdiye kadar sadecde ifadesi alınmıştı. Abakarov'un üvey babasının polis olmasından kaynaklı olarak etkili bir soruşturma yürütülmediği yönünde eleştiriler yapılıyordu.

Fotoğraf: Evrensel

İlgili haberler
Gülistansız 500 gün: 'Kayıp' belgeseli yayınlandı

500 gündür akıbeti bilinmeyen Gülistan Doku'yu ve onun için verilen adalet mücadelesini anlatan 'Kay...

CHP’li Şaroğlu, Gülistan Doku soruşturmasındaki ge...

Zainal Abarakov’un annesi Cemile Yücer’in CİMER’e yazdığı iddia edilen dilekçe CHP Tunceli Milletvek...

Ne Var Ne Yok? | 17 Mart 2022

Hatice Kaçmaz kararından Şiddeti Önleme Reform Paketine, yüksekten düşerek ölen kadınlardan Diyarbak...