CHP’li Şaroğlu, Gülistan Doku soruşturmasındaki gelişmeyi Meclis gündemine taşıdı
Zainal Abarakov’un annesi Cemile Yücer’in CİMER’e yazdığı iddia edilen dilekçe CHP Tunceli Milletvekili Polat Şaroğlu tarafından Meclis gündemine taşındı.

CHP Dersim Milletvekili Polat Şaroğlu, Gülistan Doku davasının şüphelisi Zainal Abarakov’un annesi Cemile Yücer’in CİMER’e yazdığı iddia edilen dilekçeyi Meclis gündemine taşıdı.

Zainal Abarakov’un annesi Cemile Yücer’in CİMER’e yazdığı iddia edilen dilekçede, “Dönemin Tunceli Valisi ve yetkililerin bilgisinde oğlumuzu yurt dışına gönderdik” yönünde yerel basında yer bulan haber, CHP Tunceli Milletvekili Polat Şaroğlu tarafından Meclis gündemine taşıdı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Adalet Bakanı Abdulhamit Gül tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığına iki ayrı soru önergesi sunan Şaroğlu, Gülistan Doku soruşturmasında tek şüpheli kişi olan Zaynal Abarakov’un yurt dışına çıkmasına dönemin valisi Tuncay Sonel’in izin verdiği iddialarını sordu.

CHP’li Şaroğlu’nun İçişleri Bakanı Soylu’ya sorduğu soruların bir kısmı şöyle:
• Gülistan Doku davasının tek şüphelisi olan Zainal Abarakow’un annesi Cemile Yücer’in Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezine (CİMER) bir dilekçe yazdığı iddiaları doğru mudur?
• Zainal Abarakow’un annesi Cemile Yücer’in ilgili dilekçede, oğlunu dönemin Tunceli Valisi Tuncay Sonel ve diğer yetkililerin bilgisi dahilinde Rusya’ya gönderdiğini ancak olayın ortaya çıkmasından sonra İçişleri Bakanının ricasıyla oğlunu tekrar Türkiye’ye getirdiği yönündeki iddialar doğru mudur?
• Tunceli Valisi Tuncay Sonel’in Zainal Abarakow’u Rusya’ya göndermesi konusunda bir yetkisi bulunmakta mıdır, bu konuda Tuncay Sonel’e tarafınızca verilmiş bir talimat var mıdır?
• İlgili dava dosyasında herhangi bir adli kontrol şartı ve yurt dışı yasağı olmadığı bilinmesine rağmen anne Cemile Yücer’in CİMER’e vermiş olduğu dilekçede, adli kontrolümüzü kaldırın şeklinde bir talepte bulunmasının sebebi nedir? Bu konuda aileyle ilgili idari anlamda bir sınırlandırma kaydı kararı mı konulmuştur, böyle ise bunun sebebi nedir?
• Kızları Gülistan Doku’dan 2 yılı aşkındır bir haber alamayan ve bir süredir adalet nöbetine başlayan anne Bedriye Doku, dönemin valisi Tuncay Sonel’in, Gülistan’ın suda kaybolduğunu ve onu bulacağına dair kendisine söz verdiğini ancak aylarca oyaladığını ifade etmiştir. Gülistan Doku’nun kaybolması ve devam eden süreç itibarıyla dönemin valisi Tuncay Sonel hakkında soruşturma izni vermeyi düşünüyor musunuz?

Şaroğlu’nun, Adalet Bakanı Gül’e ise sorduğu soruların bazısı ise şöyle:
• Bir kamu görevlisinin, basın toplantısında Gülistan Doku hakkında soru sorulmaması için gazetecileri engellemeye çalıştığı iddiaları doğru mudur? Eğer doğru ise bu durum bilginiz dahilinde mi gerçekleşmiştir?
• Kamuoyunun haber alma hakkı için mesleğinin bir gereği olan ve Anayasa’nın da hükmettiği soru sorma hakkını kullanmaya çalışan gazetecilerin, böylesi bir yasakla karşılaşmasının gerekçesi nedir?
• 700 günü aşkındır kendisinden haber alınamayan bir üniversite öğrencisinin akıbetinin, ülkenin Adalet Bakanına sorulmasında nasıl bir sakınca görülmektedir? Bu antidemokratik uygulamanın altında, bir gerçeğin açığa çıkmasının endişesi mi yatmaktadır?
• 5 Ocak 2020 tarihinde Tunceli merkezde kaybolan ve bir daha izine rastlanılmayan Munzur Üniversitesi öğrencisi Gülistan Doku’nun kaybına ilişkin etkin bir araştırma/soruşturma yürütülmemiş ve kamuoyu yeterince aydınlatılmamıştır. Ülkenin adaletinden sorumlu bir bakan olarak bu konuda bir girişimde bulunacak mısınız?

Fotoğraf: Evrensel

İlgili haberler
Gülistan Doku’nun akıbeti 2. yılında yeniden sorul...

Dersim’de 5 Ocak 2020 tarihinden bu yana haber alınamayan Gülistan Doku’nun akıbetini sormak için dü...

Dicle Amed Kadın Platformu: 2 bin yıl da geçse Gül...

İki yıldır haber alınmayan Gülistan Doku için açıklama yapan DAKAP, ‘2 bin yıl geçse dahi elimiz fai...

Gülistan Doku iki yıldır kayıp: Kabullenin diyorla...

Munzur Üniversitesi Öğrencisi Gülistan Doku, 2 yıldır kayıp. Geçen 2 yılda ‘Gülistan Doku nerede?’ s...