Tatil günleri yıllık izinden düşülmez
İşçinin yıllık iznini kullandığı döneme denk gelen hafta tatili ile ulusal bayram ve genel tatil günleri (resmi ve dini bayramlar) yıllık izinden düşülmez.

Okurumuzun Sorusu:
Dün şirketime yıllık izin için gittim. 5 gün izin kullanmak istedim. 24 ile 31’i arası. 24 dâhil, 31 hariç. Pazar hafta tatilimiz. Hesap doğru mu?

İş Yasası’nın 56. maddesine göre “Yıllık ücretli izin günlerinin hesabında izin süresine rastlayan ulusal bayram, hafta tatili ve genel tatil günleri izin süresinden sayılmaz.”

Dolayısıyla, işçinin iznini kullandığı döneme denk gelen hafta tatili ile gündelik dilde resmi ve dini bayramlar olarak andığımız ulusal bayram ve genel tatil günleri yıllık izin süresinden sayılmaz, yıllık izinden düşülmez.

Yargıtay kararları gereği işçi haftada 5 gün çalışıp 2 gün tatil yapıyor olsa bile 2 günlük tatilin 1 günü yıllık izinden düşülür, 1 günü yıllık izinden düşülmez. 2 günün de yıllık izinden düşülmemesi için işçinin iş sözleşmesi ya da toplu iş sözleşmesinde bu yönde açık bir hüküm olması gerekir.

Bu bilgiler ışığında okurumuzun sorusunu yanıtlayalım.

Okurumuzun yıllık izni 24 Ekim günü başlayacak ve 30 Ekim günü sonunda sona erecek. Okurumuz 31 Ekim’de işbaşı yapacak. Bu durumda:

24 Ekim 2018 Çarşamba: Yıllık izin 1. gün
25 Ekim 2018 Perşembe: Yıllık izin 2. gün
26 Ekim 2018 Cuma: Yıllık izin 3. gün
27 Ekim 2018 Cumartesi: Yıllık izin 4. gün
28 Ekim 2018 Pazar: Hafta tatili, yıllık izinden sayılmaz ve düşülmez.
29 Ekim 2019 Pazartesi: Ulusal bayram, yıllık izinden sayılmaz ve düşülmez.
30 Ekim 2019 Salı: Yıllık izin 5. gün

Sonuç olarak okurumuzun hesabı doğru. Bu aralık içinde yıllık izin kullandığı takdirde, 5 günlük yıllık izin kullanmış olacak.

Küçük bir not: Ulusal Bayram ve Genel Tatil Günleri Hakkında Kanun’un 1. maddesine göre 29 Ekim günü ulusal bayramdır. Bayram 28 Ekim günü saat 13.00'ten itibaren başlar ve 29 Ekim günü devam eder. Ancak 28 Ekim okurumuzun zaten hafta tatiline denk geldiği için bu durumu dikkate almadık.

Son olarak şunu da belirtmek isterim. Okurumuzun hafta tatili pazar günü olduğu için yıllık izinden düşmedik. Ancak bazı işçiler haftanın farklı günlerinde hafta tatili kullanıyor. Bu işçiler için yapılacak hesaplamada, işçi hangi gün hafta tatili kullanıyorsa o gün yıllık izinden düşülmez, pazar günü düşülür. Yani “pazar günü yıllık izinden düşülmez” diye genel bir kural yok.

İlgili haberler
Hafta tatili yıllık izinden düşülmez

Hafta tatili, resmi ve dini tatiller ile işçinin raporlu olduğu günler yıllık izinden düşülmez. 5 gü...

Geldi yaz ayları, başladı yıllık izin sorunları

Yıllık izin hakkında her şey bir arada... Yıllık ücretli izin nedir, nasıl kullanılır, işveren izin...

Kullanılmayan yıllık izin sonraki yıla devreder

Kullanılmayan yıllık izin sonraki yıla devreder. İşveren işçiye hem devreden izinlerini hem yeni hak...