Hafta tatili yıllık izinden düşülmez
Hafta tatili, resmi ve dini tatiller ile işçinin raporlu olduğu günler yıllık izinden düşülmez. 5 gün çalışan işçinin 2 günlük hafta tatilinin bir günü yıllık izinden düşülür, bir günü düşülmez.
Okurumuzun sorusu:

Haftada 5 gün çalışıp 2 gün tatil yapıyoruz. Yıllık izinde cumartesi gününün de izinden düşüleceğini söylüyorlar. Bu doğru mu?

Önce genel kuralı bir aktaralım. İş Yasası’nın 56. maddesine göre “Yıllık ücretli izin günlerinin hesabında izin süresine rastlayan ulusal bayram, hafta tatili ve genel tatil günleri izin süresinden sayılmaz”. Benzer şekilde işçinin yıllık izin sırasında rapor alması halinde de raporlu geçen süreler yıllık izinden düşülmez.

Haftalık çalışma süresini 5 günde dolduran işçiler 2 gün, 6 günde dolduran işçiler 1 gün hafta tatili yapmaktadır.

Ancak Yargıtay kararları gereği, iki gün tatil yapılan işyerlerinde bu tatilin bir günü idari izin, bir günü hafta tatili olarak kabul edilmektedir. Dolayısıyla 2 günlük tatilin 1 günü yıllık izinden düşülürken, 1 günü düşülmemektedir.

Örneğin pazartesinden cumaya 5 gün çalışılan ve hafta sonu tatil olan bir işyerinde işçi pazartesinden sonraki pazartesiye kadar yıllık izin alırsa, 6 gün yıllık izin kullanmış olur.

Ancak şunu da not düşelim. Eğer iş sözleşmesi, toplu iş sözleşmesi, işyeri yönetmeliği ya da işyeri uygulaması gereği, 2 gün tatil yapılan işyerlerinde bu 2 günün de yıllık izinden sayılmayacağı yönünde açık bir kural varsa, 2 gün de yıllık izinden düşülmez.

İlgili haberler
GÜNÜN HAKKI: Yıllık ücretli izin nedir, nasıl kull...

En çok yaz aylarında ihtiyaç duyuyoruz yıllık izinlerimizi kullanmaya... Peki nedir bu yıllık izin,...

Yıllık iznin kullandırılmaması haklı fesih nedenid...

Ücretli yıllık iznini kullanmak işçinin hakkı, izni kullandırmak işverenin yükümlülüğüdür. İzin kull...

Kullandırılmayan yıllık izinler yanmaz

Hak edilen ancak kullanılmayan yıllık izinler, bir sonraki yıla devreder. Kullanılmayan yıllık izin...