Kamu yöneticileri taşeron KHK’sını uygulamak zorundadır
Kamu yöneticileri, taşeron işçilerle ilgili 696 sayılı KHK’yı uygulamak zorundadır. Yöneticiler, kendi yorumlarına göre işlem yapamaz. Joker işçilerin kadro hakkı vardır!

Bir okurumuzun sorusu:

Raporluların yerine güvenlik görevlisi olarak çalışıyorum. Benim gibi olan taşeron işçilerin başvuruları reddedildi. Müdür, “3 gün, 5 gün çalışanı alamam” dedi. Ben 2015’ten beri çalışıyorum. Son bir yıldır hiç çıkışım verilmedi. Ne yapabilirim?

Taşeron işçilerin kadroya (ya da belediye şirketlerine) geçişi sürecinde okurumuzun müdürü gibi davranan o kadar çok kamu yöneticisi gördük ki…

Oysa 696 sayılı KHK’ya göre kamu yöneticileri kafasına eseni yapamaz. Canını istediğini alıp, canının istemediğini almamazlık yapamaz. Kamu yöneticileri KHK’yı uygulamak zorundadır!

Daha önce de belirttiğimiz üzere 696 sayılı KHK, 4 Aralık 2017 tarihi itibariyle iş ilişkisi (sözleşmesi) devam eden joker personeli de kapsar. 4 Aralık 2017 tarihinde işçinin fiilen çalışıp çalışmadığı durumu değiştirmez.

Bu nedenle yaptığı başvuru reddedilen okurumuzun süresini geçirmeden itirazda bulunması, itirazı da reddedilirse 60 gün içinde dava açması mümkündür.

İtiraz dilekçesi ve konuya ilişkin detaylı bilgiler, aşağıdaki linkte mevcut. Okurumuzun son çalıştığı şirket girdi-çıktı yapmadığı için okurumuz örnek dilekçede “Ancak çalıştığım taşeron şirket, beni işe her çağırdığında” diye başlayan paragrafı çıkararak itiraz dilekçesini kullanabilir.
İtiraz dilekçesi ve konuya ilişkin detaylı bilgiler için tıklayın
İlgili haberler
Yasa dediler KHK çıktı, kadro dediler KUŞ çıktı!

‘Taşerona yasa çıkaracağız’ dediler KHK çıkardılar. ‘Kimse dışarıda kalmayacak’ dediler çoğunluğu ka...

Joker taşeron işçinin kadro hakkı vardır

Başvuruları reddedilen joker taşeron işçiler, muhakkak tespit komisyonuna (yerel yönetimlerde tespit...

Bir kez daha: Joker işçilerin kadro hakkı vardır!

Daha önce ele aldığımız joker taşeron işçiler ile ilgili iki soru daha geldi. Bir kez daha söylüyoru...