Evlilik nedeniyle fesih derhal kullanılabilen bir haktır
Kadın işçi evlilik tarihinden itibaren 1 yıl içinde kıdem tazminatını alıp işten ayrılabilir. Bu hak derhal kullanılabilen bir haktır, ihbar süresi kadar önce bildirimde bulunmak gerekmez.
Okurumuzun Sorusu:

Öncelikle merhaba, umarım iyisinizdir. 17 Mart 2020 tarihinde evlendim, şu an çalıştığım şirkette 2 yıldır görev alıyorum, yurt dışında yaşayacağım için evlilik nedeniyle işi bırakmam gerekiyor. 2021 Şubat sonu şirketime ayrılma dilekçesi verirsem uygun bir zaman olur mu benden ihbar süresi istenir mi? 

Kadın işçiler evlendikten sonraki 1 yıl içinde evlilik nedeniyle fesih hakkını kullanıp işten kıdem tazminatlarını da alarak ayrılabilirler. Altını çizelim, bu şekilde işten ayrılan işçinin kıdem tazminatını alabilmesi için işyerinde en az 1 yılını doldurmuş olması gerekmektedir.

1475 sayılı İş Kanunu’nun yürürlükteki 14. maddesine dayanan bu hak, derhal kullanılabilen bir haktır. İşçinin ihbar süresi kadar önce işverene bildirimde bulunma, ihbar süresi kadar çalışma zorunluluğu yoktur.

Yasada bu konuda açık hüküm olmamakla birlikte Yargıtay içtihadı bu yöndedir. Örnek Yargıtay kararı bu yanıtımızda mevcut: Evlilik nedeniyle fesihte ihbar süresi

Sonuç olarak okurumuz 17 Mart 2021 tarihine kadar istediği gün işyerine dilekçesini verip derhal işten ayrılabilir, kıdem tazminatı ve diğer yasal haklarını talep edebilir. Okurumuzun dikkat etmesi gerekenler ve örnek dilekçeye bu yanıtımızdan ulaşmak mümkün: Evlilik nedeniyle fesih yazılı mı olmalı? 

İşveren okurumuza yasal haklarını ödemezse, okurumuz önce arabulucuya giderek anlaşma olmadığı takdirde de dava yoluyla yasal haklarını talep edebilir. İşverenin böyle bir eğilimi söz konusu ise okurumuz yurt dışına çıkmadan önce yasal işlemlerin takip edilebilmesi için bir avukata vekalet vermesinde yarar var.

İlgili haberler
Evlilik nedeniyle fesih istifa değildir

Evlendikten sonraki 1 yıl içinde kıdem tazminatını alarak işten ayrılacak kadın işçi, bu hakkını ist...

Evlilik nedeniyle fesih eğitim giderine bağlı ceza...

Evlilik nedeniyle iş sözleşmesini fesheden kadın işçi kıdem tazminatı alabilir. Ancak evlilik nedeni...

Evlilik nedeniyle fesihte işsizlik ödeneğine hak k...

Evlilik nedeniyle iş sözleşmesini sona erdiren kadın işçiye bu fesihten kaynaklı işsizlik ödeneği ba...